پیشنهاد سردبیر
آخرین اخبار
پر بحث ترین ها
همراهان بیدار
امروز
-1
دیروز
-1
کل
-1
 
اخبار برگزیده
کد مطلب: 108139
مديرکل سابق ميراث فرهنگي، گردشگري و صنايع دستي استان چهارمحال و بختياري:
قدمت کيار به 7000سال پيش باز مي گردد/کيار قدمگاه امام رضا عليه السلام است
تاریخ انتشار : 1394/06/08
نمایش : 2099
مدير کل سابق ميراث فرهنگي، گردشگري و صنايع دستي استان چهارمحال و بختياري استان چهارمحال و بختياري از قدمت 7000 ساله اين شهرستان خبر داد.
گزارش پايگاه خبري تحليلي کيار بيدار:
داود آخوندي گفت: شهرستان کيار که در گذشته در تقسيمات کشوري به عنوان بخش کيار از توابع شهرستان شهرکرد شناخته ميشد که پس از تفکيک از شهرستان شهرکرد با پيوند بخش ناغان به بخش کيار شهرتان کيار تشکيل شد.
وي گفت: با توجه به آثار بدست آمده از مناطق اطراف "تنگ خراجي" کبار  يکي از قديمي ترين نقاط و سکونت گاه هاي انسان در استان چهارمحال و بختياري است که به جرات مي توان بر حضور  7000ساله انسان در  اين منطقه صحه گذاشت.
آخوندي وجود اثار تاريخي بسيار در شهرستان کيار اعم از موجود شامل قلاع و ابنيه و ......و تخريب شده شامل تپه هاي باستاني و محوطه هاي تاريخي را دليلي بر قدمت منطقه کيار دانست و افزود: عبور جاده هاي تاريخي از شهرستان کيار از  ديرباز باعث شده است که اين منطقه از استان از رونق برخوردار شود و محل اسکان مردمان و قوميت هاي مختلف شود.
مدير قلاع استان چهارمحال و بختياري در ادامه تاکيد کرد که شهرستان کيار سرزمين جاده ها و قلعه هاي تاريخي است.
وي افزود: منطقه کيار به دلايل خاص و ويژگي هاي منحصر بفرد چه از نظر نژادي و چه از نظر فرهنگي منطقه اي بکر و با قدمت تاريخي بسيار طولاني است.
آخوندي در ادامه بيان کرد: نزديک به 3000سال پيش آريايي ها از منطقه روسيه وارد کشور ايران شدند که پارس ها در منطقه فارس، مادها در منطقه غرب و پارت ها در شمال شرق ايران ساکن شدند و در اين ورود منطقه کيار به دلايل و ويژگي هاي خاص خود پذيراي ورود آريايي ها نشد و يکي از بکرترين مناطق ايران است.
مدير کل سابق اداره ميراث فرهنگي و گردشگري و صنايع دستي استان چهارمحال و بختياري در خصوص عبور کاروان امام رضا از شهرستان کيار نيز گفت: مدارک و اسنادي در دست است که ثابت مي کند کاروان حضرت علي بن موسي الرضا در مسير خود از مدينه تا مرو از شهرستان کيار خصوصا حاشيه ي رود کيار عبور کرده و از "تنگ بيدکان" به سمت اصفهان و نائين و يزد و طبس رفته است.
وي  با توجه به چند دليل گفت کيار در مسير عبور کاروان امام رضا از مدينه تا مرو قرار دارد:
1-مامون تاکيد داشته است که امام رضا عليه اسلام به طور ناشناس از مدينه به مرو منتقل شو و بدليل حضور تعداد زياد افراد همراه انتقال امام از شهرهاي با جمعيت بالا و شيعه نشين ممکن نبوده است کما اينکه در آن زمان "سال 238هجري قمري" اصفهان شهري سني نشين بوده است و حضور امام رضا در اين شهر  عکس العمل چنداني در پي نداشته است.
2-با توجه به قرائن سفر امام رضا عليه اسلام د فصل تابستان بوده است که با توجه به گرماي هوا کاروانيان به دليل گرما، تامين آب و علوفه و مواد غذايي خود و حيواناتشان از اهواز به سمت ايذه و لردگان و  دوپلان، اردل، روگر، بهشت آباد و روستا هاي حاشيه رود کيار حرکت کرده است و از دهنو وارد تنگ بيدکان شده اند.
3-عدم وجود شهرهاي بزرگ در مسير اهواز تا اصفهان از مسير کيار و همچنين سني نشين بودن اصفهان و عدم جلب توجه مردم و تاثير گذار نبودن آنها در روند حرکت کاروان با توجه به وجود روستا هاي پراکنده و کم جمعيت.
4-شهرستان کيار از ديربازدر مسير حرکت کاروانيان از غرب به مرکزکشور بوده است که اين سخن با توجه به وجود جاده ي تاريخي دز پارت و ....قابل اثبات است به  طوريکه ابن بطوطه و ناصر خسرو در سفر نامه هاي خود از آن ياد کرده اند.
آخوندي در ادامه از مديران و مسئولان شهرستان خواست با تشکيل گروه پژوهشي ويژه در خصوص اثبات قدمگاه بودن شهرستان کيار سعي و تلاش خود را به کار بندند تا با ارائه اسناد و مدارک موجود گامي بلند در تحول فرهنگي کيار برداشته شود.
انتهاي پيام/580ک
 
 
 
 
حسینی
| |
1394/06/08 12:22:33
0
2
سلام من هم شنیده ام که سنگ نوشته ای در دزک بوده که روایت عبور امام رضا در ان حکاکی شده بوده است ولی متاسفانه سنگ یا تخریب شده و یا به یغما رفته است ولی تا 60 سال پیش به طور حتم در مسجد قدیمی دزک نگهداری میشده
صابری
| |
1394/06/09 09:28:38
0
1
سلام آقای حسینی کاش با معرفی خود اطلاعات بیشتری به ما میدادید - با تشکر (09138830627)
ارسال کننده
ایمیل
متن