پیشنهاد سردبیر
آخرین اخبار
پر بحث ترین ها
همراهان بیدار
امروز
-1
دیروز
-1
کل
-1
 
اخبار برگزیده
کد مطلب: 109110
عاشورا يک مکتب درسِ پوياست/ تصويب 20 دقيقه اي برجام باعث ترديد در دل ملت ايران شده است
تاریخ انتشار : 1394/07/24 21:22:29
نمایش : 1694
امام جمعه شهر شلمزار در اولين نماز جمعه اين شهر در ماه محرم 1438 قيام تاريخي و ماندگار و دشمن شکن امام حسين عليه السلام و يارانش را تشريح و تبيين نمود.
گزارش پايگاه خبري تحليلي کيار بيدار به نقل از پايگاه دفتر امام جمعه شلمزار:

حجت الاسلام بازيار در آغاز خطبه هاي نماز جمعه اين هفته شلمزار به سخني از امام حسين عليه السلام در روز عاشورا که آن حضرت آن خن را خطاب به لشکريان کفر بيان نمود اشاره کرد و گفت:اى بندگان خدا! تقواى الهى پيشه کنيد و از دنيا دورى نماييد، اگر دنيا براى کسى مى ماند و يا کسى در آن مى ماند، پيامبران به بقا شايسته تر بودند.

حجت الاسلام بازيار در ادامه گفت: عاشورا يک مکتب درسِ پوياست، براي هر زمان درسِ آن زمان را با تعابيرِ همان زمان دارد. ما وقتي حرفهاي امام حسين(عليه السلام) را مرور مي کنيم، اصلاً احساس کهنگي نمي کنيم و احساس نمي کنيم که زمان اين حرفها گذشته است، اتفاقاً برعکس حس مي کنيم چقدر اين حرفها زنده است و چقدر جامعه امروز به کساني که اين حرفها را دوباره به ما بگويند، نيازمند است.

مکتب عاشورا درس زندگي ميدهدآنانکه ميخواهند مثل امام حسين شهيد شوند ابتدا بايد مثل امام حسين عليه السلام زندگي کنند .آنانکه ميخواهند در رکاب حسين عليه السلام باشند نبايد خصوصيات سربازان لشکر عمر سعد را داشته باشند.

عاشورا درسهاي مهمي دارد در يکي از درسهاي عاشورا پاسخ اين سوال داده مي شود که چه شد يک ملت مسلمان دستش به خون پسر پيامبر آلوده شد و يا اينکه چه شد برخي نسبت به قتل پسر پيغمبر بي تفاوت ماندند و او را ياري ننمودند؟

روز عاشورا براي امروز ما امام حسين سنگ تمام گذاشت.در اولين سخنران خود مقابل لشکر عمر سعد به علت شقاوت مردم کوفه و آنانکه مقابل حضرت صف کشيده بودند اشاره کردند تا اماروز من وشما ياد بگيريم اگر ما هم مبتلا به صفات آنها شويم امام زمان خودمان را در کربلا زمين گير مي نماييم.

طبق از امام سجاد(عليه السلام) نقل شده که امام حسين(عليه السلام) در روز عاشورا مناجاتي با پروردگار خويش کرد پس از آن برابر سپاه دشمن آمد در حالى که به صفوف سيل آساى آنان و عمر بن سعد ـ که ميان اشراف کوفه ايستاده بود ـ مى نگريست، فرمود:
اَلْحَمْدُلِلّهِ الَّذِي خَلَقَ الدُّنْيا فَجَعَلَها دارَ فَناء وَ زَوال، حمد و ستايش خدايى راست که دنيا را آفريد و آن را، خانه فنا و زوال قرار داد

مُتَصَرِّفَهً بِأَهْلِها حالا بَعْدَ حال، همواره اهلش را از حالى به حال ديگر درآورد

فَالْمَغْرُورُ مَنْ غَرَّتْهُ وَ الشَّقِىُّ مَنْ فَتِنَتْهُ، فَلا تَغُرَّنَّکُمْ هذِهِ الدُّنْيا که ، فريب خورده کسى است که دنيا او را فريب دهد و نگون بخت کسى است که دنيا او را مفتون خود کند [مراقب باشيد!] اين دنيا شما را نفريبد

فَإِنَّها تَقْطَعُ رَجاءَ مَنْ رَکَنَ إِلَيْها، وَ تُخَيِّبُ طَمَعَ مَنْ طَمِعَ فيها، که دنيا اميد هر کسى را که به او دل ببندد، قطع مى کند و طمع آزمندان به خود را مى خشکاند

وَ أَراکُمْ قَدِ اجْتَمَعْتُمْ عَلى أَمْر قَدْ أَسْخَطْتُمُ اللّهَ فيهِ عَلَيْکُمْ، وَ أَعْرَضَ بِوَجْهِهِ الْکَريمِ عَنْکُمْ، وَ أَحَلَّ بِکُمْ نِقْمَتَهُ، وَ جَنَّبَکُمْ رَحْمَتَهُ، شما را مى بينم که تصميم بر کارى گرفته ايد که خداوند را خشمگين ساخته و روى کريمانه اش از شما برتافته و عذابش را بر شما نازل کرده و رحمتش را از شما دريغ داشته است.

فَنِعْمَ الرَّبُ رَبُّنا، وَ بِئْسَ الْعَبْدُ أَنْتُمْ، أَقْرَرْتُمْ بِالطّاعَهِ، وَ آمَنْتُمْ بِالرَّسُولِ مُحَمَّد(صلى الله عليه وآله) ثُمَّ إِنَّکُمْ زَحَفْتُمْ إِلى ذُرِّيَّتِهِ وَ عِتْرَتِهِ تُريدُونَ قَتْلَهُمْ، خداى ما چه پروردگار خوبى است و شما چه بندگان بدى هستيد [به ظاهر] اقرار به طاعت او کرده و به پيامبرش محمّد(صلى الله عليه وآله) ايمان آورده ايد، ولى براى قتل و کشتن فرزندان و ذرّيه اش هجوم آورديد!

چرا شما اينگونه شده ايد؟

لَقَدِ اسْتَحْوَذَ عَلَيْکُمُ الشَّيْطانُ، فَأَنْساکُمْ ذِکْرَاللّهِ الْعَظيمِ، به يقين شيطان بر شما چيره شده و شما را از ياد خدا غافل کرده است. مرگ بر شما و برخواسته هايتان

مردم وقتي دل به تصرف شيطان درآيد وقتي شيطان بر چشم و گوش انسان مسلط شود وقتي شيطان بر انسان جنبره انداخت وقتي افسار انسان دست شيطان افتاد مي کشد آنجا که ميخواهد.

همان شيطان عمر سعد هنوز زنده است همان شيطان مردم کوفه هنوز زنده است و ممکن است دل ما را هم تصرف نموده باشد ممکن است افسار ما هم دست اوو باشد ولي تفاوت اين است که براي مردم کوفه موقعيت کربلا پيش آمد براي ما هنوز پيش نيامده قبل از اينکه در چنين موقعيتهايي قرار بگيريم و خسر الدنيا و آلاخرت شويم مملکت دل را از تصرف شيطان خالي کنيم.

زمينه را براي تصرف شيطان فراهم ننماييم:

ملااحمد نراقي صاحب معراج السعاده بر اساس يک روايت از اامام علي عليه السلام مي فرمايند:

هر وقت آدمي ميل به مقتضاي شهوتي يا غضبي نمود، شيطان فرصت مي کند و لشکر او داخل خانه دل مي شود و انواع آثار خود را که وسواس و افکار رديه [بد،زشت] باشد در آن جا به ظهور مي رساند و هرگاه دل، متوجه ذکر خدا و نفس، مايل به ورع و تقوا شد، مجال شيطان تنگ مي گردد و از مملکت دل بيرون مي رود و جنود ملائکه در آن جا مي آيند و فيوضات ايشان – از الهامات و خيالات محموده – در آن جا پيدا مي شود.»اگر دل به تصرف شيطان در آمد ذکر خدا فراموش ميشود امام حسين عليه السلام مصداق ذکر خدا بود لذا فرمود دل شما به تصرف شيطان در آمده: لَقَدِ اسْتَحْوَذَ عَلَيْکُمُ الشَّيْطانُ چون شيطان بر وجود شما چنبره انداخته جلوي چشم و گوش شمال را گرفته مرا فراموش کرديد من ذکر خدا هستم فَأَنْساکُمْ ذِکْرَاللّهِ الْعَظيم.

چقدر بد است اختيار انسان دست شيطان بيفتد آنوقت کشتن پسر پيغمبر براي او افتخار مي شود.

آنوقت براي برداشتن سر پسر پيغمبر عجله ميکند

فقط يک فراز از مقتل لهوف سيد ابن طاووس را بخوانيم را بخوانيم متوجه مي شويم اگر اختيار انسان دست شيطان بيفتد چقدر زشت مي شود!

و جاء هؤ لاء العشره حتى وقفوا على ابن زياد لعنه الله فقال اءسيد بن مالک اءحد العشره :

نحن رضضنا الصدر بعد الظهر   بکل يعبوب شديد الاءسر

فقال ابن زياد لعنه الله من اءنتم ؟
قالوا: نحن الذين وطئنا بخيولنا ظهر الحسين حتى طحنا حناجر صدره .
قال : فاءمر لهم بجائزه يسيره .

حجت الاسلام بازيار در خطبه دوم نماز جمعه اين هفته شلمزار با اشاره به اتفاقات هفته گذشته در مجلس شوراي اسلامي گفت:چزئيات برجام در مجلس در کمتر از ۲۰ دقيقه به تصويب نمايندگان رسيد.هرچند به راي نمايندگان احترام ميگذاريم اما چگونگي تصويب ترديدي را در دل حزب الله ايجاد نموده؟

مردم به وکلاي خودشان اعتماد دارند اما محسوس بودن دخالت ومحوريت يک نفر در مجلس باعث ايجاد ترديد شده  است. ما به همه نمايندگان اعتماد داريم اما فرياد و ناله عده اي که داغ جبهه بر سينه دارند و در امتحانات سربلند بوده اند باعث ايجاد ترديد شده است.
ما به اين سينه سوخته ها و  جبهه رفته ها  بيشتر اعتماد داريم برعکس عده اي  که محوريت داشتند و  در فتنه دير به ميدان آمدند و بعد از مردم موضع گرفتند ما به اين فرد يا افراد کمتر اعتماد داريم .اميدواريم جوري عمل نکرده باشيد که دوباره نه دي اتفاق بيفتد و شما پشت سر مردم با شرمندگي و سر افکندگي باشيد.

قيام امام حسين عليه السلام درس دارد .درسهاي عاشورا کاملا منطبق بر امروز است.کهنه شدني نيست کربلا و عاشورا مي آموزد جايي که منطقِ تيغ پيروز است، ديگر جاي منطقِ گفتگو نيست.

عاشورا امام حسين عليه السلام براي اتمام حجت گفتگو کرد اما معامله نکرد . با عمرسعد در ابتدا امام حسين(عليه السلام) آرام صحبت کرد، فرمود:«أَ تُقَاتِلُنِي»‏؟  مي خواهي مرا بکشي؟ ولي وقتي حجت بر او تمام شد و نپذيرفت، در آخر امام حسين(عليه السلام) چگونه جدا شد؟! از عمرسعد(لعنت الله) عليه؟«ذَبَحَکَ اللَّهُ عَلَى فِرَاشِکَ عَاجِلا» خدا سرت را از بدنت و در خانه ات جدا کند. کجاي اين جمله محبت است کجاي اين جمله لبخند است کجاي اين جمله دست دادن با دشمن است؟اين جمله سراسر خشم است عصبانيت است محبت نيست !خشم امام حسين عليه السلام اگر نبود مي توانست شمشير بزند؟هزار و اندي را امام حسين عليه السلام خود به درک واصل نمود بله جايي که منطقِ تيغ پيروز است، ديگر جاي منطقِ گفتگو نيست. خاک بر دهانِ کسي که اينها را نمي بيند و مي خواهد امام حسين(عليه السلام) را انساني منفعل، از همه جا رانده و مانده، ضعيف و ذليل نشان بدهد.خاک بر سر کسي که ميخواهد تيغ اقتدار و عزت حسيني را کند کند

ياد و خاطره سردار همداني را کرامي ميداريم که خوب راه اربابش حسين را ادامه داد و ما به ايشان اقتدا ميکنيم.
انتهاي پيام/580ک

 

 
 
 
ارسال کننده
ایمیل
متن
 
سامانه ارتباط با ما
شنبه 12 اسفند ماه
یک شنبه 13 اسفند ماه
دوشنبه 14 اسفند ماه
روز احسان و نیکو کاری

سه شنبه 15 اسفند ماه
روز درختکاری

چهارشنبه 16اسفند ماه
پنج شنبه 17اسفند ماه
جمعه  18اسفند ماه
ولادت حضرت زهرا سلام الله علیها

سامانه ارتباط مردمی کیار بیدار
کانال پایگاه خبری تحلیلی کیار بیدار در
پیام رسان سلام

پایگاه خبری تحلیلی کیار بیدار در
اینستا گرام

 
سامانه اعلام برنامه 
کیار بیدار
اوقات شرعی
پیوند ها
موسسه پژوهشي تنظيم و نشر آثار امام خميني(ره)

دفتر مقام معظم رهبري

دفتر حفظ و نشر آثار آيت الله خامنه اي

پايگاه اطلاع رساني دولت

مجلس شوراي اسلامي

وزارت خانه ها

جستجو گر يوز

استعلام تخلفات رانندگي

سامانه اعلام نياز يارانه دريافتي

سامانه گردشگري شهرستان کيار

تقويم ئو مناسبت ها

اخبار انتخابات خبرگان رهبري و مجلس شوراي اسلامي

پارسي جو -موتور جستجوي ايراني

اعتراض به حذف يارانه

پيام رسان سلام