پیشنهاد سردبیر
آخرین اخبار
پر بحث ترین ها
همراهان بیدار
امروز
-1
دیروز
-1
کل
-1
 
اخبار برگزیده
کد مطلب: 120249
امام جمعه شلمزار:
نه دي را کساني مي شناسند که فتنه 88را درک کرده باشند
تاریخ انتشار : 1394/10/04
نمایش : 1442
حجت الاسلام بازيار در جمع نماز گزاران اين هفته شلمزار به برخي مناسبت هاي پيش رو خصوصا واقعه ي 9 دي اشاره کرد و خواستار توجه بيش از پيش بدان شد.
گزارش پايگاه خبري تحليلي کيار بيدار:

حجت الاسلام بازيار در جمع نماز گزاران اين هفته شلمزار پ از دعوت خود و همه ي نمازگزاران به تقواي الهي گفت:دعاي مشهوري منسوب به امام زمان(عج) است که حضرت در اين دعا حدود چهل درخواست از ذات اقدس الهي مي‌کند يک فراز اين دعا اين است:

*وَطَهِّرْ بُطُونَنا مِنَ الْحَرامِ وَالشُّبْهَهِ* خدايا شکم‌هاي ما را از حرام و شبهه پاک کن

وي افزود:از فرازهاي مهم اين دعا همين فراز است که اگر در حق کسي مستجاب شود و کسي مصداق آن بشود تمام اين دعا در حقش مستجاب مي‌شود.

در جميع ابواب فقه دو قانون حاکم است. ۵۲ کتاب فقهي داريم که اين ۵۲ کتاب فقهي در لمعتين شهيد ثاني جمع است، طهارت داريم در مقابلش نجاست است، حليت داريم، در مقابلش حرمت داريم، اما شرع مقدس در طهارت و نجاست تأکيدي بر احتياط نفرموده است بلکه مي‌فرمايد: هر شي بر تو پاک است، مگر اينکه علم پيدا کني که نجس است، يعني به اصطلاح علما استصحاب جاري کن، بگو اين آب پاک بود، نمي‌دانم نجس شده است يا نه؟ علامت نجاست را ندارد بگو پاک است.

يقين به طهارت را با شک به نجاست نشکن، بلکه يقينت را به يقين ديگر بشکن، در خيابان ماشيني عبور مي‌کند آبي به لباست مي‌پاشد علامت نجاست هم ندارد، نجس است؟ نه مگر اينکه نجاست را ببيني، آبي از بالاي ناودان ريخته مي‌شود نجس است؟ شارع در طهارت و نجاست سختگيري نفرموده است، بلکه شارع مقدس احتياط را در حليت و حرمت تأکيد کرده است، شک دارم اين لقمه حلال است يا حرام؟ مي‌فرمايد اينجا توقف کن،‌ اين لقمه را نخور،‌ شک دارم اين معامله ربوي است يا نه؟ نمي‌دانم اين پول حلال است يا حرام؟

متأسفانه، ما مردم بر عکس عمل مي‌کنيم، در طهارت و نجاست اکثراً وسواس داريم، غسلش نيم ساعت طول مي‌کشد، اما شتر را با بارش مي‌خورد، دينتان را در حليت و حرمت نشان بدهيد،‌ شارع در حليت حرمت تأکيد فرموده است.

پيغمبر(ص) فرمودند: نخوردن لقمه حرامي نزد خداوند از دو هزار رکعت نماز مستحبي خواندن بهتر و محبوب‌تر است، در شب معراج در آن خلوتگه راز که حبيب بود و محبوب (و صدايي که خدا با آن تکلم کرد صداي ملکوتي مولا امير‌المؤمنين(ع) بود) خطاب آمد حبيبي يا محمد! من عبادت را ۱۰ جزء کرده‌ام، نه قسمت عبادت را طلب روزي حلال قرار داده‌ام.

متأسفانه ما آن نه جزء را رها کرده‌ايم و همان يک جزء را چسبيده‌ايم و آن را هم موفق نيستيم، چون ريشه خراب است،‌ لقمه حرام عبادت انسان را نابود مي‌کند، پيغمبر(ص) فرمودند: عبادتي که همراه با لقمه حرام باشد مانند بناء کردن خانه‌اي بر روي ريگ‌هاي بيابان است و در روايتي مي‌فرمايد: مانند بناء کردن خانه بر روي آب است؛ يعني همانگونه که خانه بر روي ريگ و آب بناء نمي‌شود، عبادت هم همراه با مال حرام اثر ندارد و ارزشي ندارد، در شب معراج پيغمبر(ص) مي‌فرمايد: برخورد کردم به گروهي که غذاهاي طيب و طاهر را از جلويشان کنار مي‌زدند و غذاهاي خبيث و کثيف مي‌خوردند، جبرئيل فرمود:‌ اينها حرام‌‌خوارهاي دنيا هستند.

ابن فهد حلّي در کتاب عده الداعي مي‌نويسد: موسي‌بن عمران در بيابان مي‌رفت برخورد کرد، يه بنده‌اي ديد حال خيلي خوشي دارد گفت: خدايا اگر حاجت اين بنده‌ات به دست من بود حاجتش را مي‌دادم!

خطاب آمد: اگر به قدري سجده کند که گردنش خرد شود و مغز سرش اشک شود و از چشمانش جاري شود، حاجتش را نمي‌دهم! موسي گفت: خدايا! چرا حاجتش را نمي‌دهد؟ خطاب آمد: چون در شکمش حرام است، در خانه‌اش حرام است و بر گردنش مظلمه است.

در روايت است که رسول خدا‏‏صلي‏الله‏عليه‏وآله فرمود: «لَيَجِيئَنَّ اَقْوَامٌ يَوْمَ الْقِيَامَهِ لَهُمْ مِنَ الْحَسَنَاتِ‌کَجِبَالِ تِهَامَهَ فَيُؤْمَرُ بِهِمْ اِلَي النَّارِ، فَقِيلَ: يَا نَبِيَّ اللهِ! مُصَلُّونَ؟ قَالَ: کَانُوا يُصَلُّونَ وَيَصُومُونَ وَيَأخُذُونَ وَهْناً مِنَ اللَّيْلِ لَکِنَّهُمْ کَانُوا اِذَا لَاحَ لَهُمْ شَيْءٌ مِنَ الدُّنْيَا وَثَبُوا عَلَيْهِ؛ در روز قيامت اقوامي با داشتن حسناتِ بسيار، به اندازه کوه‌هاي مکّه، مي‏آيند و امر مي‏شود که به آتش افکنده شوند. برخي به رسول خدا‏‏صلي‏الله‏عليه‏وآله عرض مي‌کنند: يا رسول الله! آيا اين افراد نمازگزار بودند؟ حضرت مي‌فرمايد: آري،‌ نماز مي‌خواندند، روزه مي‌گرفتند و پاره‌اي از شب را به عبادت مشغول بودند؛ لکن هرگاه بر اينان چيزي از دنيا پيدا مي‌شد، خود را بر آن مي‌افکندند
بنابراين، انسان مسلمان موظف است در آنچه بدست مي‌آورد دقت نمايد؛ چرا که هر چه بدست مي‌آيد و وارد زندگي انسان مي‌گردد، با واسطه و يا بي واسطه، در غذاي انسان وارد مي‌شود و در درون شکم انسان جاي مي‌گيرد؛ درحالي که از اين سه حالت بيرون نيست.

تربيت فرزندان امر مهمي است اما اگر لقمه حرام بخورند تلاش بيفايده است

اگر ما به بچه ي خود لقمه ي حرام بدهيم ، هر چقدر هم براي تربيت او تلاش کنيم فايده اي ندارد . نه تنها لقمه ي حرام بلکه لقمه ي شبهه ناک هم تأثير بالايي بر روي فرد دارد . روز عاشورا حضرت اباعبدالله (ع) به ياران خود فرمودند که هرکس بدهکار است اينجا باقي نماند .   فکر نکنيد که با شهادت به همراه ابا عبدالله اين حق از گردن شما ساقط مي شود . يک نفر گفت من بدهکار هستم. حضرت فرمودند : برو و بدهي خود را پرداخت کن . سپس او گفت که من بدهي خود را توسط غلامي براي فرد طلبکار مي فرستم و مطمئن هستم که به دست او مي رساند . حضرت فرمودند که در اين صورت اشکالي ندارد مي تواني بماني .  مادرهاي محترم نگهبانان خوبي هستند . اگر پدر پول بيشتري را به خانه مي آورد . از او بپرسند که اين پول ها از کجا آمده است ؟ مبادا مشکلي داشته باشد . نقش خانم ها در اين زمينه بسيار با اهميت است . البته آقاياني که لقمه ي حلال را رعايت نمي کنند مسلماً حرف ما را هم گوش نخواهند کرد . ولي خانم ها اگر اين پول ها را کنترل کنند بسيار موثر خواهد بود.

عزيزانم برادرانم خواهرانم اکثر شما کاورز دامدار کاسب هستيد ميدانم رعايت مي نماييد اما امان از مال که آميخته با سهم امام باشد امان از مالي که آميخته با سهم سادات باشد؟چرا حساب سال نداريد؟چرا خمس مال خودر را نمي دهيد؟شجاعت داشته باشيد بنشينيد پاي حساب و کتاب خمسي

حجت الاسلام بازيار در خطبه دوم و در ادامه سخنان خود گفت:

اين روزها و در آستانه رويدادهاي سياسي بيشتر تقواي ما محک ميخورد،آقا رسول اله مي فرمايند:اَتقَى النّاسِ مَن قالَ الحَقَّ فيما لَهُ و َعَلَيهِ؛باتقواترين مردم، کسى است که در آنچه به نفع يا ضرراوست،حق رابگويد.

اين اطاعت پذيري که مردم از ولي فقيه دارند اين محبوبيت و عظمتي که ولي فقيه در دلها ايجاد نموده نه بخاط اينکه مردم ما در دوران غيبت ولي فقيه را همچون ائمه اطهار(سلام الله عليهم) معصوم بدانند بلکه ضريب اعتماد به او را به‏عنوان نايب عام امام معصوم(عج) فوق‏العاده بالاتر از ديگران باور دارند و از سر اعتقاد از او تبعيت و اطاعت مي‏نمايند. مجلس خبرگان مجلسي است که خود ذاتاداراي احترام است چون تماما از علماي وارسته و عالمان عامل و مجتهدين بصير و زمان‏شناس هستند هم به‏لحاظ مأموريت و رسالت قانوني که دارد، داراي عظمت و جايگاه رفيعي است. کشف مصداق رهبري براي عهده‏داري ولايت حقه اسلامي در دوران غيبت و انتظار، تحت عنوان ولايت فقيه برعهده مجلس خبرگان است.

چند نکته قابل تامل در اين راستا هست:

برخي جريانها سعي دارند مجلس خبرگان را وابسته به سليقه هاي فردي و حزبي خود بنمايند در اين هدف شوم شوراي محترم نگهبان بايد با حساسيت قانوني ورود پيدا بنمايد سنگر اول نظام جمهوري اسلامي، شوراي نگهبان است. اين سنگر اگرچه کم‏تعداد است اما در جاهايي در دفاع از نظام ايستاده است که صدها لشکر سياسي و امنيتي توان مقابله با آن‏را نداشته‏اند. هيچ وقت عقب نشيني نکرده است.جناحهاي مختلف اين دفعه حمله شديدتري دارند .حتما اين روزها شنيده ايد مرد و نامرد ،صالح و ناصالح براي مجلس خبرگان ثبت نام نموده اند در حاليکه مجلس خبرگان از يک جايگاه قدسي برخورد دار است مي بينيم هرکسي به خود اجازه داده تا ثبت نام بنمايد.برخي از افراد که واقف به حد واندازه خود هستند و ميدانند در حد اجتهاد نيستند و ميدانند پيراهن خبرگان بر تن آنان گشاد است اما ثبت نام کرده اند چون هواي نفس است چون دنيا طلبي است برخي افراد هم تحت تحريک يک سازمان يا جناحي ثبت نام نموده اند تا رسيک رد صلاحيتها بالا رود و شوراي نگهبان را وادار به عقب نشيني نمايند.وقتي رد صلاحيتها شدت گرفت ممکن است بين خود اعضاي شوراي نگهبان تفرقه ايجاد شود ممکن است مراجع، علما و بزرگان ديني را به‏منظور ايجاد رابطه و ريش‏سفيدي براي عبور برخي عناصر از فيلتر شوراي نگهبان با خود همراه نمايند

شوراي محترم نگهبان بدون هيچ گونه سهل ‏انديشي و سستي يا کوتاه آمدن در اين صحنه زمينه نفوذ را مسدود نمايد مردم و نيروهاي وفادار انقلاب نيز بايد همراه و حامي شوراي نگهبان باشند تا قداست و جايگاه عظيم خبرگان رهبري حفظ شود

 در مورد مجلس شوراي اسلامي هم حساسيتهاي خاص خود وجود دارد.مردم بايد اين روزها ببينند و نظارت نمايند که نامزدها چگونه و با چه ابزار و روشي تبليغ مي نمايند.افرادي که از هر وسيله اي استفاده مي کنند تا راي مردم را متوجه خود بنمايند مشکوک هستند.کسي که ميخواهد به مردم خدمت نمايد از طرق غير قانوني راي جمع نميکند اينکه احيانا از فقر و نداري مردم سو استفاده شود و راي خريدا داري گردد اين يک خيانت است .مردم عزيز سرنوشت کشور را نفروشند سرنوشت خود و فرزندانتان را نفروشيد به افرادي راي دهيد که صلاحيت داشته باشند متدين باشند برخي افراد با احکام بيگانه اند با قران فاصله دارند به انقلاب وفادار نيستند بنده مقام ورياست هستند تجربه ندارند اين افراد را راحت مي توان شناخت و دست رد به سينه آنها زد.

ولادت باسعادت نبي اکرم صلي الله عليه و آله و امام صادق عليه السلام را در پيش رو داريم به همين مناسبت هفته نام گذاري شده به نام هفته وحدت و روز ولادت هم به روز اخلاق و مهرورزي‏ انشاء الله روز دوشنبه بعد از نماز مغرب و عشا در حسينيه حضرت ابالفضل عليه السلام جشن مشترکي از طرف همه مساجد برگزارمي شود و اونجا مطالبي را عرض مي نمايم

مناسبت مهمي به نام ۹ دي را در پيش داريم نه دي را کساني ميشناسند که انقلاب را يک هديه الهي ميدانند و فتنه ۸۸ را نيز عميقا شناخته باشند!

اگر اصل انقلاب اسلامي براي کسي حل نشده باشد برايش جريانهاي انقلابي عظمت نداردو اگر کسي انقلاب را خوب بشناسد باورش شده باشد يک هديه الهي بود و لي فتنه ۸۸ را نشناخته باشد ۹ دي براي او عظمت ندارد اما اگر فتنه ۸۸ را عميقا شناخت دست دشمنان را براي براندازي نرم اين انقلاب ديد اگر عميقا باور نمود نتخابات بهانه فتنه بود براي براندازي نظام و تقلب کليد رمز آن ؛آن وقت به عظمت ۹ دي پي مي برد و مي فهمد ۹ دي اعجاز الهي بود و در هر اعجازي دست خدا در کار است و دست خدا را بايد بوسيد ۹ دي را بايد بوسيد ۹ دي را بايد احترام نمود ۹ دي را بايد در تاريخ ثبت و حفظ نمود.انشاأ الله در مراسمي که براي گراميداشت ۹ دي برنامه ريزي شده شرکت نماييد.
انتهاي پيام/580ک

 
 
 
ارسال کننده
ایمیل
متن