پیشنهاد سردبیر
آخرین اخبار
پر بحث ترین ها
همراهان بیدار
امروز
-1
دیروز
-1
کل
-1
 
اخبار برگزیده
کد مطلب: 131440
اينترنت 13 روز قطع مي شود!
تاریخ انتشار : 1395/01/02 23:04:59
نمایش : 1393
براي چند لحظه دنيا را بدون اينترنت تصور کنيد ، رعب انگيز است نه؟! بدون شک مانند دنياي بدون برق است ، تاريک و غير قابل تصور . . .

"اينترنت براي هميشه قطع شد" ، "حذف تمامي نرم افزارهاي ارتباطي از تلفن هاي همراه" ، "دنياي عاري از شبکه هاي اجتماعي" و ... . چند لحظه اين جملات را در ذهنتان تصور کنيد ؛ حتي تصور اين قبيل وضعيت ها غيرممکن و دور از ذهن است زيرا درواقع ما به چنين فضاهايي اعتياد پيدا کرده ايم. به طور کلي ارتباط و ارتباطات امري بديهي و ضروري در دنياي امروز محسوب مي شود اما آنچه که حائز اهميت است نحوه ي استفاده ي درست و بهينه از اين فضا مي باشد.
به واقع آنچه که امروزه شاهد آن هستيم ، رشد قارچ گونه ي شبکه هاي اجتماعي و نرم افزارهاي ارتباطاتي ، بالاخص نرم افزارهاي اجتماعي تلفن همراه است ، که باتوجه به عدم فرهنگ سازي درست در جامعه ي ما تبديل به معضلي اجتماعي گشته و پيامدهاي ناگواري را به همراه داشته است.
يکي از مهم ترين اين معضل ها ، فردگرايي (Individualism) است که باعث برگزيدن حريم خصوصي و ترجيح آن به جمع گرايي (Collectivism) و حضور در بين دوستان و آشنايان مي باشد. در اين حالت فرد از لحاظ روحي و رفتاري دچار چرخشي شديد شده و تحت هيچ شرايطي از مواضع و خواسته هاي شخصي خود کوتاه نخواهد آمد و پيشروي چنين معضلاتي به تدريج تبديل به بحراني عظيم در سطح جامعه خواهد شد که به شيرازه ي جامعه آسيب هاي جدي و بزرگي وارد مي کند.
پس برآن شديم تا با بررسي اجمالي پيامدها و آسيب هاي فضاي مجازي در ايام عيد و همچنين راهکاري براي کاهش زمان استفاده از اين فضا در روزهاي تعطيلات عيد به اشاعه فرهنگ ديد و بازديد به عنوان يک سنت حسنه ايراني که از ديرباز رونق داشته بپردازيم.

آسيب شناسي

گسترش فضاي مجازي در ابعاد مختلف "روابط ميان فردي" (Interpersonal Relationships) تاثيرات وافري گذاشته است. "روابط ميان فردي" فرآيندي است که توسط آن، فردي ، احساسات خود را از کانال پيام هاي کلامي و غيرکلامي با فردي ديگر در ميان مي گذارد و اين گردش پيامي منجر به تقويت و صميميت بين افراد مي شود و زمينه ي سلامت روحي ، رواني و اجتماعي را بيش از پيش فراهم مي نمايد.
اما متاسفانه با فراگير شدن فضاي سايبر در جامعه ي ايراني و عدم آموزش استفاده صحيح از اين فضا ، ضربه اي مهلک بر پيکره ي روابط ميان فردي وارد شده است به طوري که کم تر کسي براي جويا شدن احوال دوستان ، اقوام و حتي خانواده به حضور فيزيکي مي پردازد و اکثرا از طريق فضاي مجازي و شبکه هاي اجتماعي مانند : تلگرام (Telegram) ، اينستاگرام (Instagram) ، واتس آپ (WhatsApp) و ... به اين مهم مي پردازيم. حال آنکه چنين فضاهايي به عنوان زندگي دوم مضرات فراواني از جمله سردي احساسات و روابط را در پي خواهد داشت.
زندگي دوم (Second Life) به معناي "سرزميني نو" و دنيايي مشابه دنيايي است که ما در آن زندگي مي کنيم و عمده تفاوت آن ، زندگي فرد بصورت مجازي مي باشد و ارتباطي لاينفک با دنياي واقعي دارد زيرا تاثيرات منفي و مثبت آن بر دنياي واقعيِ افراد بر همگان آشکار گشته است.
با علمِ به ابعاد مثبت شبکه هاي مجازي ارتباطاتي و اهداف خاص آنها از قبيل تامين سرعت و رفاه در برقراري ارتباط ، گسترش روابط افراد در سطح جهاني ، ايجاد دهکده ي جهاني و ... نمي توان از آسيب هاي آن چشم پوشي نمود آسيب هايي از جمله :
1. آسيب هاي رفتاري و فرهنگي
2. ايجاد خلل در روابط ميان فردي و اجتماعي
3. آسيب هاي خانوادگي و شکاف بين اعضاي خانواده
4. آسيب هاي مذهبي و تاثير اين قبيل شبکه ها بر اعتقادات افراد
البته يکي از مشهودترين اين آسيب ها کم رنگ شدن سنت ديد و بازديد دوستان ، آشنايان ، اقوام و به طور کلي صله رحم مي باشد. "صله رحم" يکي از ارزش هاي اجتماعي و سنت هاي حسنه اي است که در جامعه ي ما مهجور مانده و رو به کم رنگي گذاشته است. با فرا رسيدن ايام نوروز و اوج گيري استفاده افراد از شبکه هاي مجازي به علت افزايش زمانِ اوقات فراغت ، و با توجه به بحران نوين"سايه تکنولوژي بر روابط ميان فردي" که متاسفانه طي چند سال اخير ، سيرِ صعودي به خود گرفته به احتمال زياد امسال نيز با ديد و بازديدهاي سرد و نسبتا بي محتوايي مواجه خواهيم بود که اگر چنين شود ، به زودي شاهد يک سونامي و شکاف شديد در روابط اجتماعي افراد جامعه خواهيم بود.
با توجه به آنچه که گفته شده و مشاهده گسترش روند تکنولوژي ارتباطي و تاثيرات منفي آن در زندگي افراد به ويژه جامعه ي ايراني ، که آيين و سنت هاي خاص خود را دارد ، بايد به اختلال ايجاد شده در نحوه ي تعاملات اجتماعي افراد توجه بيشتري نموده و با فرهنگ سازي و آموزش هاي لازم ، اين روند نامناسب را متوقف و يا سرعت پيشروي آن را به حداقل برسانيم ؛ درغير اين صورت ضربه ي سهمگيني بر پيکره ي اجتماعي مان وارد خواهد شد که بعضا غيرقابل جبران است.

 
 
 
مولف: آزاده مرنی-بخش اجتماعی تبیان
ارسال کننده
ایمیل
متن
 
سامانه ارتباط با ما
شنبه 12 اسفند ماه
یک شنبه 13 اسفند ماه
دوشنبه 14 اسفند ماه
روز احسان و نیکو کاری

سه شنبه 15 اسفند ماه
روز درختکاری

چهارشنبه 16اسفند ماه
پنج شنبه 17اسفند ماه
جمعه  18اسفند ماه
ولادت حضرت زهرا سلام الله علیها

سامانه ارتباط مردمی کیار بیدار
کانال پایگاه خبری تحلیلی کیار بیدار در
پیام رسان سلام

پایگاه خبری تحلیلی کیار بیدار در
اینستا گرام

 
سامانه اعلام برنامه 
کیار بیدار
اوقات شرعی
پیوند ها
موسسه پژوهشي تنظيم و نشر آثار امام خميني(ره)

دفتر مقام معظم رهبري

دفتر حفظ و نشر آثار آيت الله خامنه اي

پايگاه اطلاع رساني دولت

مجلس شوراي اسلامي

وزارت خانه ها

جستجو گر يوز

استعلام تخلفات رانندگي

سامانه اعلام نياز يارانه دريافتي

سامانه گردشگري شهرستان کيار

تقويم ئو مناسبت ها

اخبار انتخابات خبرگان رهبري و مجلس شوراي اسلامي

پارسي جو -موتور جستجوي ايراني

اعتراض به حذف يارانه

پيام رسان سلام