پیشنهاد سردبیر
آخرین اخبار
پر بحث ترین ها
همراهان بیدار
امروز
-1
دیروز
-1
کل
-1
 
اخبار برگزیده
کد مطلب: 132635
واکنش فعالان شبکه هاي اجتماعي به غفلت از ناوگان حمل‌ونقل عمومي
اگر سهم سربازان از پول بويينگ و ايرباس، خرج جاده و اتوبوس شده بود...
تاریخ انتشار : 1395/04/05
نمایش : 1034
بسياري از فعالان فضاي مجازي معتقدند اگر حتي بخشي از دلارهايي که صرف خريد هواپيما از بويينگ و ايرباس شده، هزينه اصلاح ناوگان حمل‌ونقل عمومي مي‌شد شايد 13 سرباز وطن، امروز در آغوش گرم خانواده بودند.
گزارش پايگاه خبري تحليلي کيار بيدار:

نيمه شب دوم تير ماه 2 دستگاه اتوبوس متعلق به ناوگان حمل و نقل بين شهري که برخي سربازان نيروي زميني ارتش در آن حضور داشتند در محور ني‌ريز استان فارس دچار سانحه شدند که طي آن 19 نفر از جمله 13 سرباز، 2 نفر راننده و کمک راننده و 4 نفر هم سرنشينان غيرمجاز (که توسط راننده سوار شده بودند) جان خود را از دست دادند.

اين حادثه تلخ که باعث پرکشيدن 13 جوان رعنا و آينده ساز ميهن اسلامي بود، بار ديگر لزوم اصلاح ناوگان حمل و نقل جاده‌اي را به مسئولان گوشزد کرد؛ موضوعي که در فضاي مجازي نيز سرو صدا به پا کرد.

بسياري از فعالان فضاي مجازي معتقدند که دولت به جاي صرف هزينه‌هاي ميليارد دلاري براي خريد هواپيما از بوئينگ و ايرباس، بايد اين هزينه را صرف نوسازي اتوبوس هاي فرسوده و به طور کل ناوگان حمل و نقل جاده‌اي کند که جامعه آماري بسيار بيشتري با آن سروکار دارند.

در ادامه نيز واکنش تعدادي از اين فعالان فضاي مجازي را مشاهده مي‌کنيد:


* آقاي رئيس جمهور! بخشي از پول خريد بوئينگ و ايرباس را هم صرف اصلاح حمل و نقل جاده اي کنيد

سيدياسر جبرائيلي:حادثه دلخراش جان باختن 19 تن از سربازان ارتش جمهوري اسلامي ايران در سانحه جاده اي، مجددا اين پرسش اساسي را پيش کشيده است که برنامه دولت محترم براي نوسازي ناوگان حمل و نقل عمومي چيست.

استحضار داريد که 90 درصد جابجايي بار و مسافر در کشور از طريق جاده ها صورت مي گيرد و طبق برآورد خود دولت، سالانه حدود 10 هزار ميليارد تومان اعتبار براي اين حوزه مورد نياز است.
روا نيست دولت 52 ميليارد دلار يعني حدود 18 برابر اعتبار مورد نياز براي حوزه راهداري کشور را صرف خريد هواپيما از بوئينگ و ايرباس کند و ما شاهد مرگ سالانه 27 هزار نفر از هموطنان عزيزمان در جاده ها باشيم. تجديد نظر در اين قراردادها و قرار گرفتن حوزه 90 درصدي حمل و نقل کشور در اولويت، بلاترديد خشنودي و رضايتمندي مردم از دولت يازدهم را در پي خواهد داشت.

 

* به جاي خريد هواپيما، ناوگان جاده اي را اصلاح کنيد

حامد طالبي: دولت روحاني به جاي خريد هواپيماهاي تشريفاتي و ميليارد دلاري بوئينگ و ايرباس که فقط مخصوص سفر به اروپا و آمريکاست، چرا ناوگان فرسوده اتوبوس ها و نيز جاده هاي بحران آفرين را اصلاح نمي کند که حوادث تلخي مثل ماجراي جانباختن 19 سرباز ارتشي به وجود نيايد.

رهبر انقلاب در ديدار اخير مسئولان نظام: " فرض کنيد ناوگان هوايي ما نوسازي بشود؛ خب، خيلي کار مهم و لازمي است امّا اولويّت است؟ آيا اين اولويّت کشور است؟ فرض کنيم مثلاً سيصد هواپيما بخريم؛ اين معلوم نيست اولويّت باشد"

 

* اگر سهم تو از 25 ميليارد دلار پول بويينگ و ايرباس را خرج جاده و اتوبوس کرده بودند...

علي نادري با اشاره به سانحه جان باختن تعدادي از سربازان: شايد اگر سهم تو از 25 ميليارد دلار پول بويينگ و ايرباسي را که براي سفرهاي خارجيشان خريدند و تو هرگز سوارش نميشدي، خرج جاده و اتوبوس کرده بودند، امروز براي پايان دوره کنار خانواده ات بودي..

 

* وزارت راه در اولويت‌گذاري، دچار خطاي بزرگ شده است

 رضا سراج: پر کشيدن 20 سرباز جوان، حادثه اي غمبار بود که عواطف عمومي را جريحه دار کرد. اين حادثه بار ديگر اولويت حمل و نقل جاده اي و مطالبه آن از دولت را مورد توجه قرار مي دهد.

ايران با 800/000 تصادف جاده اي در سال ( 1/5برابر ميانگين جهاني) از حيث آمار در رتبه اول مرگبارترين حوادث جاده‌اي در جهان قرار دارد. تلفات ساليانه حوادث جاده اي ايران با يک جنگ تمام عيار برابري مي کند. ميانگين  تلفات ساليانه جاده اي در ايران معادل تلفات سقوط 60 هواپيماي مسافربري با 300 سرنشين ( بيش از 18000 نفر ) است. هزينه‌هاي اقتصادي و اجتماعي تصادفات رانندگي در ايران حدود 8% توليد ناخالص داخلي است. هزينه مورد نظر تنها در سال 1390 در حدود 51/910 ميليارد تومان بوده است. البته هزينه درماني سالانه 1/100 ميليارد توماني افرادي که بر اثر تصادف مصدوم شده‌اند و هزينه 180 ميليون توماني هر فرد کشته شده در تصادفات و هزينه 280 ميليون توماني هر معلول بر اثر تصادف‌ هاي جاده‌اي هم بايد در اين آمارها محاسبه کرد.
با اين توضيحات به نظر مي رسد که وزارت راه دولت يازدهم در اولويت گذاري، دچار خطاي بزرگ شده است و به جاي اولويت دادن به سيستم حمل و نقل زميني، با 25 ميليارد دلار سرمايه گذاري، همه توجه خود را به ناوگان هوايي معطوف ساخته است. در اين ارتباط کارنامه دولت يازدهم و وزير ميلياردر راه بايد مورد پرسمان و مطالبه عمومي قرار گيرد.

 

* قيمت يک اتوبوس نو که سربازان را «زنده» به مقصد برساند مگر چقدر است؟

سيدمحسن ميرشمسي: قيمت يک اتوبوس نو که سربازان را "زنده" به مقصد برساند، نصف وامهاي چند صد ميليون توماني چهار درصدي که تعدادي از مديران دولت دريافت کرده اند هم نميشود!

حالا بماند که با تنها بخشي از دهها ميليارد دلاري که قرار است صرف خريد هواپيما از آمريکا و فرانسه براي استفاده "سه چهار درصد جامعه" شود، چند دستگاه اتوبوس نو ميتوان خريد که "بقيه جامعه" را "سالم" به مقصد برساند!

 

* وزير راه بيش از هرکسي بايد پاسخگوي حادثه فوت سربازان باشد

علي جعفري: آخوندي بيش از هرکسي بايد پاسخگوي حادثه دلخراش فوت سربازان عزيز کشورمان باشد. چرا که اگر دولت روحاني به جاي پرداختن به خريد بي اولويت هواپيماهاي تشريفاتي و  چندده ميليارد دلاري بوئينگ و ايرباس که سرجمع قيمت آن از درآمد نفتي کشور بيشتر مي شود و مخصوص سفر به اروپا و آمريکاست، فکري به حال ناوگان فرسوده اتوبوس ها و جاده هاي حادثه خيز و صعب العبور کشور مي کرد، شايد امروز سربازان عزيز در آغوش گرم خانواده هايشان بودند.
حال که اين حادثه ي غم انگيز اتفاق افتاده، معني تذکر رهبري را بهتر درک مي کنيم که دقيقا در همان روز حادثه، در ديدار با مسئولان نظام، به صراحت خريد هواپيماهاي ميلياردي را از مصاديق کارهاي بدون اولويت کشور ذکر کردند.

 

* شکار سرباز!

اميرحسين ثابتي: وقتي پولهاي مملکت بدون اولويت، بجاي نوسازي جاده هاخرج ايرباسهايي شود که سالانه کمتر از 5% قرار است باآن به اروپا بروند؛ در واقع اين جان سرباز است که شکار شده نه ايرباس!

 

* وزارت راه يا وزارت خريد هواپيما هاي لوکس؟

محمد ايماني: هر چند صد سرباز يا شهروند عادي به اندازه يک اشرافي-مدير و غير مدير- ارزش دارد که مثلا وزارت راه ما تبديل مي شود به وزارت خريد هواپيما هاي لوکس؟
محاسبه سختي نيست اگر يک مدير اشرافي ( شريک فلان دستيار ارشد دولتي) توانسته 234 برابر يک شهروند حقوق و 500برابر آن پاداش بگيرد، لابد هر يک اشرافي سربار دولتي- مدير و غير مدير -دست کم به اندازه 734شهروند معمولي مي ارزد!

 

* همه به حادثه درگذشت سربازان واکنش نشان دادند جز آن که بايد کاري مي‌کرد

کمال لطفي: از دادستان کل کشور گرفته تا فرمانده ارتش و وزير دفاع نسبت به فاجعه جان باختن سربازان در تصادف جاده اي واکنش نشان داده اند اما آقاي آخوندي که مسئول ترين مدير کشور در اين فاجعه مي باشد همچنان مهر سکوت بر لب زده است!

 

* اگر مديران نجومي بگير نباشند نيازي نيست سربازان با اتوبوس‌هاي کهنه جابجا شوند

احسان تقدسي: اگر مديراني از جنس صفدر حسيني نباشند نياز نيست براي انتقال سربازان از اتوبوس هاي زمان شاه استفاده کرد تا اينگونه حافظان کشور به مسلخ ناکارامدي مديران بروند.

 

* با اين اتوبوسها و جاده هاي فرسوده؛ چنين حوادثي باز هم محتمل خواهد بود

مسلم معين: وقتي مدير عامل صندوق توسعه ملي در دولت آقاي روحاني به جاي هدايت منابع به سمت توسعه زيرساختها، پولها را به سمت توسعه جيبي سوق مي دهد و به اندازه خرج يک پادگان حقوق مي گيرد، حوادثي مانند مرگ سربازها در اتوبوسها و جاده هاي فرسوده باز هم محتمل خواهد بود...

 
 
 
ارسال کننده
ایمیل
متن