پیشنهاد سردبیر
آخرین اخبار
پر بحث ترین ها
همراهان بیدار
امروز
-1
دیروز
-1
کل
-1
 
اخبار برگزیده
کد مطلب: 142992
بخش اول:
چند پروژه در شهرستان کيار ناتمام رها شده است
4خطه شهرکرد، شلمزار، گهرو، ناغان، ایذه خواسته اساسی اهالی شهرستان کیار
تاریخ انتشار : 1395/05/05
نمایش : 1568
شهرستان کيار با جمعيتي نزديک به 60000نفر و پراکندگي و گستردگي بسيار و البته قرار گيري در قلب استان اما متاسفانه يکي از شهرستان هاي محروم استان چهارمحال و بختياري است.
گزارش پايگاه خبري تحليلي کيار بيدار:
ساليان سال است که اهالي شهرستان کيار با اندک امکانات موجود در شهرستان زندگي مي کنند  و دم نمي زنند و از سويي نهادها و دستگاه هاي خدمات رسان به اين مردم هم يا بنياز هاي اصلي و اساسي مردم را فراموش کرده اند يا آنان که اقدامي در راستاي رفع خواسته مردم انجام داده اند آن را نيمه تمام رها کرده اند.
بي شک يکي از مشکلات امروز کشور که همه مناطق کشور با آن درگير شده اند موضوع تعريف پروژه هاي زياد و حتي بدون توجيه در سطح مناطق مختلف کشور است که باعث شده است بخش اعظم بودجه کشور در راستاي اجرا و بهره برداري از اين پروژه ها صرف شود و ديگر مشکلات ايجاد شده ناشي از اوضاع سياسي و اقتصادي کشور سبب شود که اين پروژه ها يا اجرا نشوند يا نيمه تمام و در اواسط راه رها شوند.
شهرستان کيار هم از اين مشکل مستثني نيست و در حال حاضر علي رغم نياز مبرم به برخي از زيرساخت ها و نياز به رفع بسياري از کمبودها اما متاسفانه اقدامي عملي و نتيجه بخش در زمينه رفع مشکلات اساسي اين شهرستان صورت نگرفته است.
در ادامه با توجه به نياز مردم، مشکلات ايجاد شده ناشي از کمبود زير ساخت ها، تحول شهرستان پس از اجراي طرح و رضايت مردم پس از اجراي طرح و  برخي عوامل تاثير گزار ديگر در اجراي پروژه ها به برخي از پروژه هاي مورد نيازکه به مرحله اجرا نرسيده اند يا با اجراي بخشي از آن به صورت نيمه تمام رها شده اند اشاره اي اجمالي داريم.
1-چهارخظه شهرکرد، شلمزار، گهرو، ناغان، ايذه:
يکي از مطالبات بحق و خواسته هاي اساسي اهالي شهرستان کيار 4خطه شدن جاده شهرکرد، شلمزار، گهرو، ناغان و ايذه است.
اگرچه بخش هايي از اين جاده در سال هاي قبل و البته به شکل محدود 4 خطه شده است اما اجراي اين پروژه طي سال هاي متمادي چه در دولت هاي قبلي و چه در دولت يازدهم مسکوت مانده است و عدم تداوم روند اجراي اين پروژه مشکلات عديده اي را در اين مسير ايجاد کرده است.
الف:ترافيک پرحجم و خارج از توان جاده:
الف-1:جاده شهرکرد شلمزار گهرو ناغان يکي از جاده هايي است که روزانه حجم وسيعي از بار ترافيکي بين استان هاي جنوبي کشور چون خوزستان و بوشهر و کهگلويه و بوير احمد و حتي فارس  به سمت  چهارمحال و بختياري و  اصفهان را بدوش مي کشد و در طول شبانه روز کمتر زماني را شاهد هستيم که کاميون، تريلي يا اتوبوس در حال گذر از اين جاده نباشد.
الف-2: از سويي جاده مذکور که مي تواند به عنوان بخشي از کريدور ارتباطي شمال به جنوب کشور مورد استفاده قرار گيرد به جهت برخورداري از چشم اندازي مناسب طبيعي و کوتاهي مسير ارتباطي جنوب به شمال کشور يکي از مسير هايي است که پذيراي سيل گردشگران و طبيعت گردان است و در فصول گردگشري سال خصوصا بهار و تابستان اين جاده مملو از خودرو هاي مسافراني است که براي گشت و گزار کوله بار سفر بسته اند و راهي سفر شده اند.
الف-3: ديگر عامل ترافيک در اين جاده قرار گيري تعداد بسيار زيادي از شهر ها و روستاهاي شهرستان شهرکرد، شهرستان کيار و شهرستان اردل در طول اين مسير است.
با توجه به اينکه اين جاده از دل دشت هاي کشاورزي در حال گذر است و شهرهاي و روستاهاي بسياري در اطراف آن قرار دارد بي شک ورود تعداد زيادي از کشاورزان جهت حضور در مزارع خود با وسايط نقليه خود اعم از دوچرخه، موتور سيکلت، انواع وانت و سواري، تاکتور، کمباين و ....دور از انتظار نيست و با توجه به اينکه در اغلب نقاط جاده هاي کشاورزي به موازات اين جاده وجود ندارد ضمن بالا رفتن حجم ترافيک اين جاده متاسفانه جان و مال ساکنان حاشيه اين جاده نيز در خطر تهديد قرار مي گيرد که اگر جاده دو طرفه به 4 خطه با اصول استاندارد و مهندسي تبديل شود از ميزان خطرات موجود کاسته مي شود.
ب: تصادفات روز افزون جرحي و فوتي:
عرض کم، تردد بالا و دو خطه بودن جاده ارتباطي شهرکزد شلمزار گهرو ناغان ايذه صرف نظر از بخش هاي اندکي که به صورت 4خطه مورد استفاده قرار مي گيرد يکي از جاده هاي استان چهارمحال و بختياري است که به طور ميانگين و روزانه شاهد تصادف در آن هستيم.
جايجاي اين جاده از آغاز تاسيس تا کنون آغشته است به خون هموطنان عزيزمان که به دلايل مختلف تصادف کرده اند و در حوادث به وقوع پيوسته جان و مال بسياري از ايرانيان به هدر رفته است و اينک همت مسئولان است که براي حفظ و حراست از اموال و نفوس مردم دست در دست مردم بگزارند و براي رفع عيوب اين جاده و 4 خطه شدن آن بکوشند.
پايان بخش اول
گزارش:مهدي بهزادي تشنيزي

 
 
 
 
ارسال کننده
ایمیل
متن