پیشنهاد سردبیر
آخرین اخبار
پر بحث ترین ها
همراهان بیدار
امروز
-1
دیروز
-1
کل
-1
 
اخبار برگزیده
کد مطلب: 153883
ايجاد سامانه رصد محتواي مذهبي در فضاي مجازي/ رصد خرافات در تلگرام
تاریخ انتشار : 1395/07/14 12:13:08
نمایش : 927
معاون محتواي موسسه تبيان از راه اندازي سامانه رصد محتواي منتشر شده در فضاي مجازي در حوزه فرهنگ و دين خبر داد و گفت: بخش قابل توجهي از محتواي مذهبي در تلگرام، آميخته با شبهه و خرافات است.

به گزارش پايگاه خبري تحليلي کياربيدار به نقل از خبرگزاري مهر:
حسين خسروي در گفتگو با خبرنگار مهر، با اشاره به توليد محتواي فضاي مجازي از سوي کاربران در شبکه هاي اجتماعي اظهار داشت: محتوايي که توسط کاربر در فضاي مجازي توليد مي شود (UGC )، نسل جديد محتوا در کل دنيا است و با آمدن وب ۲ و شبکه هاي اجتماعي تعاملي، ميزان انتشار محتوا قابل برآورد نيست و نمي توان دقيق گفت که چه ميزان اطلاعات و محتوا در اين فضا توليد و منتشر مي شود.

وي گفت: برآوردها نشان مي دهد که بخش عمده و قابل توجهي از محتواي مذهبي بارگذاري شده و منتشر شده در فضاي مجازي و شبکه هاي اجتماعي، آميخته با شبهه و خرافات است که بايد به اين موضوع رسيدگي شود.

معاون محتواي موسسه فرهنگي و اطلاع رساني تبيان وابسته به سازمان تبليغات اسلامي، با بيان اينکه اين موسسه داراي يک شبکه اجتماعي است که روزانه تراکنش بالايي را به خود اختصاص داده و صدها هزار نفر عضو آن هستند، گفت: در شبکه اجتماعي تبيان روزانه دهها هزار مطلب بارگذاري مي‌شود که براي جلوگيري از انتشار شبهات و مطالب غيرمعتبر، رصد اين شبکه به صورت روزانه انجام مي پذيرد.

وي از رصد محتواي منتشر شده در شبکه اجتماعي تلگرام با هدف بررسي شبهات مربوط به دين و مذهب خبر داد و گفت: تيمي در تبيان در حال انجام اين کار است و روزانه به صورت جدي محتواهايي را که پربيننده بوده و بيشتر دست به دست در ميان کاربران مي چرخد را شناسايي و بررسي مي کند.

خسروي با بيان اينکه در حال طراحي سامانه اي هستيم که رصد حوزه فرهنگ و مذهب را در فضاي شبکه هاي اجتماعي پوشش دهد، ادامه داد: در اين زمينه قرار است يک مرکز رسمي در تبيان تاسيس شود که با همکاري بخش خصوصي اين کار را جلو مي بريم.

معاون محتواي تبيان افزود: اين سامانه شبکه هاي اجتماعي مختلف را پوشش مي دهد؛ از اين جهت که بدانيم چه محتوايي توسط کاربران توليد شده و در فضاي مجازي منتشر مي شود تا بتوانيم شبهات و خرافات مربوط به دين و مذهب و فرهنگ را رصد کرده و در اختيار کارشناسان قرار دهيم.

وي با بيان اينکه در مورد شبکه موبايلي تلگرام، روزانه با انواع پستهاي مختلف مربوط به مباحث ديني و مذهبي مواجه هستيم، تاکيد کرد: آنچه نگران کننده است مربوط به تحريف و شبهاتي است که در عرصه دين در اين فضا صورت مي گيرد و بايد به آن توجه شود.

خسروي به انتشار مباحث مربوط به ايام محرم و قيام عاشورا اشاره کرد و گفت: در مورد ايام محرم، آنچه که در فضاي مجازي و تلگرام، منتشر مي شود بيشتر تحريف و شبهه است و اين نگران کننده است اما دايره رصد محتواي منتشر شده در شبکه هاي اجتماعي در اين سامانه گسترده تر خواهد بود و تبيان به عنوان رسانه زندگي، قصد دارد به تمام مسائل مرتبط با زندگي و محتواي منتشر شده در اين فضا بپردازد.

وي با بيان اينکه هم اکنون مجموعه هاي مرتبط به صورت پراکنده به رصد محتواي مذهبي منتشر شده در شبکه هاي اجتماعي مي پردازند، خاطرنشان کرد: قرار است اين مجموعه ها در راستاي سازماندهي اين موضوع، با هم هماهنگي شوند. در اين زمينه ما در تبيان نيز با نهادهاي مختلفي از جمله مرکز ملي پاسخگويي به سوالات ديني، در حال هماهنگي هستيم تا از تحريفات منتشر شده در حوزه دين در فضاي مجازي بکاهيم.

وي گفت: رصد محتواي منتشر شده در فضاي مجازي در عرصه فرهنگ و مذهب بسيار پراکنده انجام مي شود و خلاء يک برنامه ساماندهي شده در اين زمينه احساس مي شود. براين اساس ما با راه اندازي سامانه رصد محتواي مذهبي فضاي مجازي قصد ورود به اين عرصه را داريم و اميدواريم خروجي هايي که اين طرح دارد و محتوايي که استخراج مي شود، براي نهادها و سازمانهاي ذيصلاح، کاربردي باشد.

 
 
 
ارسال کننده
ایمیل
متن