پیشنهاد سردبیر
آخرین اخبار
پر بحث ترین ها
همراهان بیدار
امروز
-1
دیروز
-1
کل
-1
 
اخبار برگزیده
کد مطلب: 153907
مهدها يا پدربزرگ‌ها و مادربزرگ‌ها/ کودک در دوراهي امنيت و مهارت
تاریخ انتشار : 1395/07/17 10:47:56
نمایش : 958
روانشناسان معتقدند که کودکاني که به جاي مهد کودک نزد پدر و مادر بزرگ هايشان بزرگ مي شوند مفهوم عميق تري از خانواده در ذهنشان نقش مي بندد.

به گزارش پايگاه خبري تحليلي کياربيدار به نقل از  خبرنگار مهر، سال‌هاست که سبک زندگي ايراني ها تغيير کرده است. مادران چون گذشته نيستند و  کمتر در خانه مي مانند و براي نگهداري از فرزندانشان از مهدهاي کودک و يا والدينشان کمک مي گيرند. در اين ميان بسياري از خانواده ها در برزخي ميان نگهداري کودکانشان توسط والدينشان و آموزش و نگهداري در مهدهاي کودک مانده اند.

به گفته کارشناسان بهترين سن کودکان براي رفتن به مهدکودک بين ۲ تا ۶ سالگي است. در اين سن کودکان نيازمند و آماده آموزش و مهارت هاي اجتماعي هستند. اما بردن به مهد کودک با امکانات متفاوت و گاهي غيرقابل اطمينان و يا ماندن در کنار پدربزرگ و مادربزرگ ها تبديل به دغدغه اي ميان پدران و مادران جوان و شاغل شده است.

برخي امنيت و اطمينان خاطر، دستيابي به احساس هويت خانوادگي، افزايش اعتماد به نفس به خاطر مهرباني بي دريغ پدر و مادر، شور و نشاط  کودکان را مهمترين مزاياي پدربزرگ و مادربزرگ ها در نگهداري نوه‌هايشان مي دانند و برخي هم لوس شدن نوه ها، اختلاف در شيوه تربيت، اذيت شدن پدربزرگ و مادربزرگ ها، عادي شدن غيبت پدر و مادر، نبود همسالان در خانه پدربزرگ ها را از معايب اين روش برمي شمارند.

در اين ميان کارشناسان و روانشناسان معتقدند که بزرگ شدن کودکان در کنار پدران و مادرانشان از اهميت بالايي برخوردار است زيرا با رشد تکنولوژي و تغيير سبک زندگي افراد، آنها گرايش زيادي به زندگي هاي فردي دارند و بودن نوه ها در کنار پدربزرگ و مادربزرگ هايشان، سبب بيشتر شدن روابط عاطفي ميان خانواده ها مي شود.

دکتر ريحانه اميني جامعه شناس و استاد دانشگاه در اين باره مي گويد: بهتر است والدين فرزندانشان را به دست کساني بسپارند که مورد علاقه و توجه واقع شوند. همين علاقه فراوان، باعث ايجاد اطمينان خاطر در والدين مي شود.

نگهداري فرزندان توسط مادربزرگها خلا روابط خانواده ها را جبران مي کند

به گفته اين جامعه شناس؛ اين روزها بيشتر خانواده ها جمعيت کمي دارند، به همين خاطر بودن کودک در کنار پدربزرگ و مادربزرگ، خود مي تواند تا حدودي باعث شکل گيري عميق تر مفهوم خانواده در ذهن کودک بشود و تجربه داشتن خانواده اي بزرگ و مهربان را براي او به وجود بياورد.

اميني به احساس امنيت و اعتماد به نفس فرزندان در کنار والدين پدر و مادرشان اشاره مي کند و مي گويد: پدربزرگ و مادربزرگ جزء کساني هستند که بچه ها را همانطور که هستند دوست دارند و از شيطنت هاي آنان چندان عصباني و ناراحت نمي شوند. اين موضوع باعث افزايش اعتماد به نفس در بچه ها مي شود.

معايب نگهداري فرزندان توسط پدربزرگ ها و مادربزرگ ها

به نظر مي آيد ترکيبي از اين مهدکودک و نگهداري پدربزرگ و مادربزرگ ها بهترين نسخه براي کودکاني است که مادران شاغل دارنداين جامعه شناس به معايب نگهداري کودکان توسط پدربزرگ و مادربزرگ ها اشاره مي کند و مي گويد: کاملاً مشخص است که پدربزرگ و مادربزرگ، نوه هاي‌شان را از صميم قلب دوست دارند. همين دوست داشتن مي تواند باعث شود تا بچه ها لوس بار بيايند، چرا که پدربزرگ و مادربزرگ نمي توانند آن طور که پدر و مادر انتظار دارند با بچه ها قاطع باشند و يا مثلاً در جايي که لازم است آنها را تنبيه کنند.

تفاوت سليقه‌ها و رويکردها با توجه به گذار سريع بين نسلي، شايد در اين زمينه آسيب‌زا باشد. اميني با تأييد اين موضوع مي‌گويد: به خاطر تفاوت نسلي، بين ما و پدر و مادرمان اختلافات زيادي هست. اين اختلافات در شهرهاي بزرگ‌تر، بيشتر هم مي شود. همين تفاوت ها مي تواند باعث بروز دوگانگي در شيوه تربيت بچه ها بشود؛ شيوه اي که پدر و مادر اعتقاد دارند و به آن عمل مي کنند، در مقابل شيوه پدربزرگ و مادربزرگ. و اين اختلاف ممکن است در آينده مشکلات جدي به وجود بياورد.

بهترين سن براي رفتن کودکان به مهدکودک ۲ تا ۶ سال است

آذردخت داوري روانشناس کودکان موافق سخنان دکتر اميني درباره معايب نگهداري کودکان توسط پدربزرگ ها و مادربزرگ هايشان نيست. اين روانشناس کودک درباره مزاياي رفتن و نرفتن به مهد کودک اين چنين مي گويد: بهترين سن براي رفتن کودکان به مهدکودک ۲ تا ۶ سال است. البته رفتن و نرفتن به مهدکودک مزايايي دارد. رفتن کودکان به مهدکودک سبب آموزش و يادگيري بيشتر و همچنين آشنايي با مهارت هاي جديد مي شود  و نرفتن به مهد  و ماندن در کنار پدربزرگ و مادربزرگ ها، سبب ايجاد امنيت و آرامش در کودکان مي شود.

وي در ادامه به مزاياي زندگي کودکان با پدربزرگ ها و مادربرزگ ها اشاره مي‌کند و مي گويد:  بهترين شرايط عاطفي براي کودکان بعد از پدر و مادر، زندگي با پدربزرگ و مادربزرگ هاست. زيرا اين وضعيت، براي آنها يک بستر عاطفي همچون زندگي واقعي با پدران ومادرانشان را تداعي مي کند و کودک از نظر عاطفي دچار بحران نخواهد شد. بهتر است کودکان به جاي رفتن به مهد، نزد پدربزرگ و مادربزگ هايشان باشند و اين از لحاظ رواني، امنيتي، احساسي و بهداشتي بسيار قابل قبول تر است.

وي در پاسخ به اين پرسش که آيا نرفتن به مهد و ماندن در کنار پدربزرگ ها و مادربزرگ ها سبب عقب افتادن کودکان از مهارت هاي اجتماعي مي شود، مي گويد: قصه هايي که پدربزرگ و مادربزرگ ها مي گويند کمتر از آموزش هاي مهارتي در مهد نيست. مگر غير اين است که در مهد براي بچه ها داستان مي خوانند؟ در کنار پدربزرگ و مادربزرگ ها هم همين اتفاق مي افتد. درست است که کودکان از سه سالگي به بعد، ميل به بازي با  هم‌سالان و اجتماعي شدن دارند، اما براي حل اين مورد در محيط خانواده هم راهکار وجود دارد و پدران و مادران مي توانند فرزندانشان را هفته اي ۲ يا سه روز  به مهدکودک يا خانه هاي بازي و يا هر جايي که کودکان در آنجا حضور دارند، ببرند.

به گفته اين روانشناس، مهدکودک مشکلاتي دارد که بيش از امتيارهايش است. در مهدها، کودکان با تربيت هاي متفاوتي حضور دارند، مربيان از تخصص کافي برخودار نيستند، نياز عاطفي توسط مربيان براي کودکان برآورده نمي شود، مربيان احساس مادري ندارند، تغذيه کودکان بدغذا  با مشکل مواجه مي شود. همه اينها مضراتي است که بودن در  کنار پدربزرگ و مادربزرگ ها را بيش از پيش ضرورت مي بخشد.

اين روانشناس کودک توصيه مي کند: بهتر است زوج هايي که مي توانند فرزندانشان را در کنار والدين خود بگذارند، از اين نعمت بهره مند شوند و کودکان را از وجود آنها محروم نکنند.  

مي گويند نوه شيرين تر از فرزند است و پدربزرگ و مادربزرگ ها اگر تواني برايشان باقي مانده باشد ترجيح مي دهند خود نوه هايشان را بزرگ کنند. به نظر مي آيد ترکيبي از حضور کودک در مهدکودک و نگهداري پدربزرگ و مادربزرگ ها بهترين نسخه براي کودکاني است که مادران شاغل دارند. ساعتي در روز در کنار هم‌سالان بازي کنند و آموزش ببينند و انرژي خود را تخليه کنند و زماني هم در گرماي عشق پدربزرگ و مادربزرگ ها منتظر آمدن والدينشان شوند.

 
 
 
ارسال کننده
ایمیل
متن
 
سامانه ارتباط با ما
شنبه 12 اسفند ماه
یک شنبه 13 اسفند ماه
دوشنبه 14 اسفند ماه
روز احسان و نیکو کاری

سه شنبه 15 اسفند ماه
روز درختکاری

چهارشنبه 16اسفند ماه
پنج شنبه 17اسفند ماه
جمعه  18اسفند ماه
ولادت حضرت زهرا سلام الله علیها

سامانه ارتباط مردمی کیار بیدار
کانال پایگاه خبری تحلیلی کیار بیدار در
پیام رسان سلام

پایگاه خبری تحلیلی کیار بیدار در
اینستا گرام

 
سامانه اعلام برنامه 
کیار بیدار
اوقات شرعی
پیوند ها
موسسه پژوهشي تنظيم و نشر آثار امام خميني(ره)

دفتر مقام معظم رهبري

دفتر حفظ و نشر آثار آيت الله خامنه اي

پايگاه اطلاع رساني دولت

مجلس شوراي اسلامي

وزارت خانه ها

جستجو گر يوز

استعلام تخلفات رانندگي

سامانه اعلام نياز يارانه دريافتي

سامانه گردشگري شهرستان کيار

تقويم ئو مناسبت ها

اخبار انتخابات خبرگان رهبري و مجلس شوراي اسلامي

پارسي جو -موتور جستجوي ايراني

اعتراض به حذف يارانه

پيام رسان سلام