پیشنهاد سردبیر
آخرین اخبار
پر بحث ترین ها
همراهان بیدار
امروز
-1
دیروز
-1
کل
-1
 
اخبار برگزیده
کد مطلب: 153974
اينفوگرافيک عبرتهاي عاشورا
تاریخ انتشار : 1395/07/25 00:03:04
نمایش : 1532
عاشورا، يک صحنه عبرت است. انسان بايد به اين صحنه نگاه کند، تا عبرت بگيرد. يعني خود را با آن وضعيت مقايسه کند و بفهمد در چه حال و وضعيتي است؛ چه چيزي او را تهديد مي‌کند؛ چه چيزي براي او لازم است. انسان مي‌تواند خودش را در مقام قهرمانان يا شکست‌خوردگان اين ماجرا تصور نموده و خويش را ارزيابي کند. اين را مي‌گويند «عبرت». در اين اينفوگرافيک به هفت مورد از زمينه‌هاي صعود يا سقوط و عوامل پيوستن يا جاماندن از کاروان سيد الشهدا با مراجعه به منابع اصلي تاريخ، حديث و رجال اشاره شده‌ است.
گزارش پايگاه خبري تحليلي کيار بيدار به نقل از ثقلين:
در اين متن مي خوانيد:
  1. عزم و اراده
  2. لقمه و مال حرام
  3. تاثير خويشاوندان
  4. قبيله‌گرايي
  5. انتخاب سرنوشت‌
  6. تعلق به خانواده
  7. مواجهه با مرگ

infoebratha_thaqalainSite

براي دريافت فايل پي دي اف در ابعاد بسيار بزرگ اينجا را کليک فرماييد.

عاشورا، يک صحنه عبرت است. انسان بايد به اين صحنه نگاه کند، تا عبرت بگيرد. يعني خود را با آن وضعيت مقايسه کند و بفهمد در چه حال و وضعيتي است؛ چه چيزي او را تهديد مي‌کند؛ چه چيزي براي او لازم است. انسان مي‌تواند خودش را در مقام قهرمانان يا شکست‌خوردگان اين ماجرا تصور نموده و خويش را ارزيابي کند. اين را مي‌گويند «عبرت». در اين اينفوگرافيک به هفت مورد از زمينه‌هاي صعود يا سقوط و عوامل پيوستن يا جاماندن از کاروان سيد الشهدا با مراجعه به منابع اصلي تاريخ، حديث و رجال اشاره شده‌ است.

عزم و اراده

يکي از لعزشگاه‌هاي حساس در سقوط انسان‌ها نداشتن عزم راسخ است

يار ديرين

جناده بن حارث

در کوفه از مدافعان مسلم بن عقيل بود و پس از شهادت او به سيدالشهدا ملحق شد. روز عاشورا با يارانش به سپاه کوفه حمله کردند و دليرانه جنگيدند تا محاصره شدند. عباس‌بن‌علي صفوف دشمن را دريد و آن‌ها را که به شدت مجروح شده بودند خلاص نمود، ولي آن‌ها از اينکه سالم برگردند خودداري نموده و جنگيدند تا شهيد شدند.

قاموس الرجال ج۸ ص۹۵ 

 

فرار در بزنگاه

ضحاک بن عبدالله مشرقي

تنهائي سيدالشهدا را که ديد سست شد و تصميم گرفت فرار کند. خدمت امام آمد و گفت: با هم قرار گذاشته بوديم تا وقتي مدافع داري من هم دفاع کنم، حال که همه کشته شده‌اند به من اجازه بده بروم! امام آزادش گذاشت. او که قبلاً اسب خود را در يکي از خيمه ها بسته بود و پياده مي‌جنگيد، پس از اذن امام سراغ اسبش رفت و از معرکه گريخت.

أنساب الأشراف ج۲ ص۳۵۷

 عاقبت ضحاک

او که دل در گرو اهل‌بيت داشت ولي عزم جانبازي در راه آنان را نداشت پس از عاشورا به امام سجاد پيوست. در کتب رجالي، ضحاک را از شاگردان امام چهارم شمرده‌اند.

رجال شيخ طوسي

مواجهه با مرگ

يکي از نشانه‌هاي مرادان راه خدا اينست که هر لحظه براي مواجهه با مرگ آماده‌اند

گلبرگي در طوفان

قاسم بن الحسن

شب عاشورا که سيدالشهدا پرده از اخبار فردا برداشت، قاسم عرض کرد آيا من هم در رکاب شما به شهادت مي‌رسم؟ امام از او پرسيد مرگ در نظرت چگونه است؟ قاسم بن الحسن پاسخ داد: از عسل شيرين تر است.

موسوعه تاريخ امام حسين ج۱۲ ص ۲۱۸

نبرد عريان

عابس بن ابي شبيب شاکري

به ميدان که آمد گفتند: اين شير شيران است! کسي به جنگ تن‌به‌تن با او نرود! وقتي عمرسعد عقب‌نشيني نيروهايش را ديد، دستور داد تا سنگ بارانش کنند. عابس زره از تن بيرون کرد و به سپاه کوفه حمله‌ور شد. راوي دشمن مي‌گويد به خدا با بيش از دويست نفر درگير شده بود. پس از شهادتش، لشکريان بر سر حمل سر بريده‌اش دعوا داشتند. عمرسعد فرياد زد: کنار برويد؛ او را يک نفر نکشته است.

تاريخ طبري ج۴ ص۵۴۰

شاعر گريزان

فرزدق
عبدالله بن عمروعاص در مکه به او گفت: چرا به حسين نمي‌پيوندي؟ به خدا قسم به حکومت خواهد رسيد! تصميم گرفت به سپاه سيدالشهدا بپيوندد. اما خودش نقل مي‌کند که چون به عاقبت انبيا فکر کردم پشيمان شدم! وقتي در کوفه خبر شهادت سيدالشهدا را شنيد، عبدالله بن عمروعاص را لعن مي‌کرد و مي‌گفت نزديک بود مرا به کشتن بدهد.

تاريخ طبري ج۴ ص۵۹۰

 

شخصيت فرزدق

يکي از شعراي برجسته تاريخ اسلام که علي‌رغم ترس از مرگ، در زمان امام سجاد قصيده مشهوري در مدح حضرت سرود و حتي به خاطر آن به زندان افتاد.

خواص لئيم

اشراف کوفه

سعد بن عبيده که در کربلا حضور داشته، مي‌گويد: بزرگان ما از اهل کوفه در روز عاشورا روي تپه‌اي دور از کربلا ايستاده بودند و با گريه مي‌گفتند: خداوندا! پيروزي و نصرتت را بر حسين نازل فرما! به آن‌ها گفتم: اي دشمنان خدا، چرا به جاي دعا، ياريش نمي‌کنيد؟!

انساب الاشراف ج۲ ص۳۷۰

تعلق به خانواده

تعارض بين حق‌مداري و تعلق به خانواده يکي از سخت‌ترين چالش‌هاي هر انسان است

لذت شکيبايي

محمد بن بشير حضرمي

شب عاشورا خبر رسيد که فرزندت در ري اسير شده! امام هزار سکه و سه پيراهن قيمتي براي آزاد کردن فرزندش به او داد. اما در جواب گفت: درنده‌هاي بيابان مرا زنده زنده بخورند اگر از تو جدا شوم! پسرم گرفتار است، باشد. مگر پسر من از شما عزيزتر است؟! در زيارت ناحيه، امام به او سلام کرده و از اين پايمردي تجليل فرموده است.

الملهوف ص۱۵۴

 

جامانده

طرمّاح بن عدي

در منزلگاه عذيب هجانات با سيدالشهدا ملاقات کرد و هنگام وداع به امام گفت: خداوند شر جن وانس را از تو دور گرداند. من آذوغه و نفقه‌اي را براي خانواده‌ام از کوفه تهيه کرده‌ام که به محض اينکه به آن‌ها برسانم برخواهم گشت و به خدا تو را ياري خواهم کرد! رفت؛ ولي وقتي برگشت با سرهاي به نيزه شهداي کربلا مواجه شد.

تاريخ طبري ج۴ ص۶۰۷

 

از صفين تا کربلا

هرثمه بن سليم

پس از بازگشت از صفين، همراه اميرالمؤمنين به کربلا رسيد؛ حضرت خاک را بوييد و فرمود اينجا محل شهادت کساني است که بي‌حساب وارد بهشت خواهند شد. او که در روز عاشورا با سپاه عمر سعد به کربلا آمده بود، به محضر امام رسيد. سيدالشهدا از او دعوت به ياري کردند اما در پاسخ گفت: من دختراني دارم که از عاقبتشان نزد عبيدالله مي‌ترسم و رفت.

 امالي صدوق مجلس۲۸ ح۷

انتخاب سرنوشت‌

اهل سعادت و شقاوت، خود در يک لحظه سرنوشتشان را انتخاب کرده‌اند

عاقبت به خير

حرّ بن يزيد رياحي

تنور جنگ که روشن شد تصميم گرفت به سيدالشهدا بپيوندد. درحاليکه دستانش را روي سرش گذاشته و چکمه‌هايش را حمايل گردنش کرده بود، مي‌گفت: خدايا به سوي تو آمدم، توبه ام را بپذير که دل اوليائت را لرزاندم! امام با آغوش باز او را پذيرفت و در رکاب حضرت به شهادت رسيد. وقتي که خون سر و صورتش را فراگرفته بود، امام با وجود خطر بر بالينش آمد و فرمود: تو حرّ و آزادمردي همانطور که مادرت چنين نامي بر تو نهاد.

امالي صدوق مجلس۳۰

فرصت سوز

عبيدالله بن حرّ جعفي

از اشراف و رزم‌آوران کوفه بود. سيدالشهدا پيکي به خيمه‌اش فرستاد. گفت از کوفه خارج نشدم مگر براي اينکه با حسين بن علي مواجه نشوم! امام شخصاً به خيمه‌اش رفتند و او را دعوت به نصرت کرده و فرمودند: تو غرق گناهي! با من همراه شو تا شفاعت جدم را براي تو تضمين کنم. اما عبيدالله گفت فعلاً قصد مردن ندارم و اسب و شمشيرش را پيش‌کش حضرت کرد! امام فرمودند: نيازي به تو ندارم! من از گمراه کنندگان کمک نمي‌خواهم!

امالي صدوق ، مجلس۳۰

 

شخصيت عبيدالله بن حرّ جعفي

او تا پايان عمر اشعار زيادي براي ابراز پشيماني از اين فرصت سوزي سرود اما در عين حال يکي از عوامل مؤثر در شکست قيام مختار نيز شناخته مي‌شود.

 

 

 

قبيله‌گرايي

يکي از عوامل پايمال شدن حق ترجيح وابستگي‌هاي حزبي بر آن است

ساقي تشنه

نافع‌بن‌هلال مرادي

شب عاشورا وقتي تشنگي بر خيام غلبه کرد، سيدالشهدا عباس‌بن‌علي را به همراه سي سوار براي آوردن آب فرستادند. او در ميان اين افراد بود. عمرو ‌بن حجاج زبيدي، فرمانده سپاه منع آب که با او هم قبيله بود، گفت: بنوش، گوارايت باد! ولي نافع در پاسخ گفت: من آب بنوشم! درحالي‌که مولايم حسين و اصحابش تشنه هستند؟! بايد براي آن‌ها هم آب ببرم! عمرو و مأمورانش مانع شدند، با کمک عباس‌بن‌علي با آن‌ها درگير شد و سايرين مشک‌هايشان را پر از آب کرده و به خيمه‌ها رساندند.

انساب الاشراف ج۲ ص۳۴۷

 

لغزش سردار

عديّ بن حاتم طائي

وقتي مأموران مختار، حکيم بن طفيل طائي لعنه‌الله را دستگير کردند؛ قبيله بني طيّ به نزد عدي رئيس اين قبيله رفتند تا برايش از مختار امان‌نامه بگيرد. او هم علي‌رغم کهولت سن و نابينايي و دوري راه، براي شفاعت اين جنايتکار خود را به مختار رساند! خوشبختانه مختار قبل از رسيدن عدي، از موضوع باخبر شده و حکيم ملعون را به جهنم فرستاده بود.

قاموس الرجال ج۷ ص ۱۸۵

 

شخصيت عديّ بن حاتم طائي

حامي سرسخت و مريد اميرالمؤمنين

پدر سه شهيد در صفين

سردار و جانباز صفين و جمل

رئيس قبيله بني طيّ

ريش سفيد و مورد احترام شيعه

 

جنايات حکيم بن طفيل طائي لعنهالله عليه:

تيراندازي به سيدالشهدا

اسب تاختن بر پيکر بي سر حضرت

قطع دست چپ عباس‌بن‌علي

فرود آوردن عمود آهن بر سر مبارک عباس‌بن‌علي

غارت لباس عباس‌بن‌علي

 

 

 

تاثير خويشاوندان

ازدواج يکي از عوامل مؤثر بر سعادت يا شقاوت انسان است

ماه در آب

عباس‌بن‌علي

گرچه فرزندان معصومين، از نعمت وجود ايشان بهره‌مند بودند، با اين حال همه يکسان نبوده، بلکه مادرانشان تأثير ويژه‌اي در تربيت و شخصيت آن‌ها داشتند. اميرالمؤمنين براي تربيت علمدار کربلا به برادر خود عقيل فرمودند از قبيله‌اي شجاع و پارسا براي من همسري اختيار کن و او هم فاطمه ام‌البنين را پيشنهاد کرد. پس از عاشورا وقتي خبر شهادت چهار پسر ام البنين را آوردند، فرمود: فرزندانم و همه اهل زمين به فداي اباعبدالله الحسين. اگر ام‌البنين نبود، عباس علمدار کربلا نمي‌شد.

 

طلوع يقين

زهير بن قين

در منزلگاه زرود کاروان سيدالشهدا و قافله زهير به هم رسيدند. او از ملاقات با امام ابا داشت اما با اصرار همسرش نزد امام رفت. مدت زيادي نگذشت که با چهره روشني از خيمه امام خارج شد و دستور داد خيامش را به خيام امام متصل کنند و خطاب به همسر و عشيره‌اش گفت: من خود را براي کشته شدن در راه حسين آماده کرده‌ام.

 الاخبار الطوال ص ۲۲۷

 

وصله ناجور

زيد بن حسن بن علي

زيد فرزند امام حسن مجتبي، بر خلاف برادران بزرگوارش حضرت عبدالله اکبر، حضرت قاسم و حضرت عبدالله اصغر، همراه سيدالشهدا در کربلا حاضر نشد! حتي بعد از شهادت حضرت با عبدالله بن زبير، شوهر خواهرش بيعت کرد! علامه تُستَري علت تخلّف او را تحت تأثير قرار گرفتن از خواهرش و عبدالله بن زبير مي‌داند.

قاموس الرجال ج۴ ص۵۴۵

 

همنشيني با بدان

يحيي بن هاني بن عروه

يحيي پسر هاني مرد با وفاي کوفه، تحت تأثير دايي خود(عمروبن حجاج زبيدي فرمانده سپاه منع آب) روز عاشورا در برابر امام قرار گرفت. او پس از واقعه عاشورا به همراه دايي خود با مختار جنگيد و بعدها از محدثان مورد اعتناي اهل سنت به شمار رفت.

تاريخ طبري و الجرح و التعديل الرازي

 

 

 

لقمه و مال حرام

يکي از فراگيرترين فتنه‌هاي زندگي بشر آلوده شدن به مال حرام است

گندم ري

عمر بن سعد

با ورود امام حسين به عراق، به کوفه بازگشت و پيشنهاد تازه‌اي پيش رويش قرار گرفت. عبيدالله، او را براي مقابله با سيدالشهدا طلبيده بود. گفت: اگر ممکن است معافم دار! عبيدالله گفت: قبول، اما به شرط آنکه فرمان ولايت ري را به ما بازگرداني. مهلت خواست و با نيک خواهان خويش مشورت کرد ولي همه او را از اين عمل منع مي‌نمودند. اما با اصرار عبيدالله و وعده ملک ري با لشکري چهارهزار نفري راهي کربلا شد.

انساب الاشراف ج۲ ص ۳۴۴

 

پسر نوح

عمر بن علي بن ابي طالب

آخرين پسر اميرالمومنين که در کربلا حاضر نشد! بعد از کربلا با امام سجاد بر سر صدقات و موقوفات پيامبر و اميرالمومنين منازعه کرد و از ايشان به عبدالملک مروان شکايت نمود! در ارث با عبيدالله بن عباس دچار اختلاف شد و اولين فردي بود که با عبدالله بن زبير بيعت کرد تا به او مشروعيت ببخشد و پس از او نيز با قاتلش حجاج بيعت کرد. او که از عدم حضور در کربلا و کشته نشدن همواره ابراز خوشحالي مي‌نمود، در جنگ با مختار، به سپاه مصعب بن زبير پيوست و حتي در نقلي به قتل رسيد.

قاموس الرجال ج۸ صفحه۲۱۵

 

پاي در گل

سپاه بني‌اميه

سيد الشهدا به سپاه کوفه فرمود: مي‌دانيد چرا کلام مرا نمي‌فهميد و با من دشمني مي‌کنيد؟ زيرا عطاي حرام شما را  زمين‌گير کرده‌است. (عطا سهميه سالانه‌اي بود که بني‌اميه به عرب‌هاي کوفه مي‌داد تا همواره آماده نبرد باشند، اما به جز اميرالمؤمنين بقيه واليان کوفه در پرداخت اين سهميه عادلانه رفتار نمي‌کردند و پرداخت يا قطع آن را وسيله‌اي براي پيشبرد اهداف خود قرار مي دادند.)

موسوعه کلمات امام حسين عليه صفحه۵۱۱

ترجمه الامام الحسين من طبقات ابن سعد صفحه۶۹

 

اثر روزي حلال

ياران سيدالشهدا

سيد الشهدا در اولين پيامي که از خيمه فرماندهي در صبح روز عاشورا ابلاغ کرد، فرمود: «هرکس بدهي يا ديْني بر عهده دارد برود؛ نمي‌خواهيم او در سپاه ما باشد و اين بدين معناست که توبه‌کنندگاني که از سپاه دشمن به امام پيوستند و از فتنه دشمني با امام و نشناختن مقام ايشان رستند، تا قبل از عاشورا گرفتار لقمه حرام نشده بودند.

موسوعه کلمات امام حسين صفحه ۵۰۵

 

اولين بهانه  خيانت

وقتي سيد الشهدا به سپاه کوفه فرمود: شما که به من نامه نوشته‌ايد! چرا الآن مقابلم ايستاده‌ايد؟ گفتند: مي‌ترسيم سهميه ي عطاي ما را قطع کنند.

ترجمه الامام الحسين من طبقات ابن سعد صفحه 
 
 
 
ارسال کننده
ایمیل
متن
 
سامانه ارتباط با ما
شنبه 12 اسفند ماه
یک شنبه 13 اسفند ماه
دوشنبه 14 اسفند ماه
روز احسان و نیکو کاری

سه شنبه 15 اسفند ماه
روز درختکاری

چهارشنبه 16اسفند ماه
پنج شنبه 17اسفند ماه
جمعه  18اسفند ماه
ولادت حضرت زهرا سلام الله علیها

سامانه ارتباط مردمی کیار بیدار
کانال پایگاه خبری تحلیلی کیار بیدار در
پیام رسان سلام

پایگاه خبری تحلیلی کیار بیدار در
اینستا گرام

 
سامانه اعلام برنامه 
کیار بیدار
اوقات شرعی
پیوند ها
موسسه پژوهشي تنظيم و نشر آثار امام خميني(ره)

دفتر مقام معظم رهبري

دفتر حفظ و نشر آثار آيت الله خامنه اي

پايگاه اطلاع رساني دولت

مجلس شوراي اسلامي

وزارت خانه ها

جستجو گر يوز

استعلام تخلفات رانندگي

سامانه اعلام نياز يارانه دريافتي

سامانه گردشگري شهرستان کيار

تقويم ئو مناسبت ها

اخبار انتخابات خبرگان رهبري و مجلس شوراي اسلامي

پارسي جو -موتور جستجوي ايراني

اعتراض به حذف يارانه

پيام رسان سلام