پیشنهاد سردبیر
آخرین اخبار
پر بحث ترین ها
همراهان بیدار
امروز
-1
دیروز
-1
کل
-1
 
اخبار برگزیده
کد مطلب: 154744
بحران سکوت در خانواده هاي ايراني/ يلدا؛ فرصتي براي گفتگوي بيشتر
تاریخ انتشار : 1395/09/30
نمایش : 507
هستيم و نيستيم.حرف مي زنيم و نمي زنيم. در دل جمعهاي خانوادگي هم حتي همه چيز مجازي شده است اماقرار است به بهانه يلدا تلفنها خاموش شوند تا شايد ميانگين گفتگو در ميان خانواده ها افزايش يابد.
 

به گزارش پايگاه خبري تحليلي کياربيدار به نقل از خبرگزاري مهر، گروه جامعه - نورا حسيني: هستيم و نيستيم. حرف مي زنيم و نمي زنيم. اينجا هيچ چيز واقعي نيست. نه حضورمان و نه حرف زدن هايمان. هيچ چيز مزه ندارد؛ خنده ها و گريه ها. عشق هايي که براي هم مي فرستيم. معلوم نيست پشت آن صورتک زرد که جاي چشمانش دو قلب روييده چقدر نفرت و بيزاري نهفته است.

اما قرار است اين يلدا همه چيز واقعي باشد. يک شب هم که شده. به بهانه آن يک دقيقه طولاني تر، تلفن هاي همراه را خاموش کنيم. تا ديگر پاي سفره يلداي مجازي نباشيم. به جاي تعارف عکس انار و آجيل به يکديگر، کنار هم بنشينيم. حرف بزنيم و صداي هم را بشنويم و به اين  سکوت طولاني مدت پايان دهيم.

فضاي مجازي و بحران سکوت

آمار تازه اي نيست. ميانگين گفتگوي خانواده هاي ايراي ۱۵ دقيقه در روز است. بسياري از کارشناسان حوزه اجتماعي دليل اين کم حرفي را فضاي مجازي مي دانند.

سيد حسن موسوي چلک رئيس انجمن مددکاران اجتماعي ايران مي گويد:  استفاده بيش از حد از شبکه هاي اجتماعي در محيط خانواده با کاهش سطح ارتباطات عاطفي، ‌ ميزان گفتگو در خانواده را حتي از ۱۵ دقيقه در روز هم کمتر کرده است.

او ادامه مي دهد: استفاده نادرست از اين امکانات باعث از بين رفتن بسياري از حريم ها در خانواده ها شده و حتي در مواردي منجر به بروز اختلافات تا سرحد طلاق و جدايي نيز شده است. ارتباط گرفتن هر يک از زوجين با افراد غريبه و حتي افرادي از جنس مخالف در دوستان و آشنايان منجر به کاهش سطح اعتماد در بين آنها مي شود و با کاهش سطح اعتماد در خانواده، آرامش خدشه دار مي شود و در نهايت نهاد خانواده آسيب جدي مي بيند.

مجيد ابهري استاد دانشگاه و آسيب شناس علوم رفتاري نيز مي گويد: ميانگين گفتگوي خانواده ها در حال حاضر به ۱۵ دقيقه در روز رسيده است. امروز شاهديم ۶۵ درصد خانواده ها با هم کنار سفره نمي نشينند و اين وضعيت آينده خانواده ها را به سردي و جدايي مي کشاند.

تبديل انسان ها به ربات هاي بي حس

امان‌الله قرائي‌مقدم جامعه شناس و استاد دانشگاه نيز معتقد است: انتقال ارتباط با بيگانگان از طريق فضاهاي مجازي به صورت تصويري، کلامي، نوشتاري و... مي‌تواند مخرب و مضر باشد که البته کسب اطلاعات ازاين طريق مفيد است اما به دليل محروميت‌هاي درون جامعه، تبديل به ضرر شده است.

او مي گويد: آسيبهاي اين فضا به گونه اي است که در حال حاضر در مهماني، خانه، مترو و ... همه برخي جامعه شناسان اعتقاد چنداني به تاثير فضاي مجازي در کم حرفي خانواده ها ندارند. به اعتقاد آنها بيشتر از آن که فضاي مجازي سکوت را در خانواده هاي ايراني حاکم کند، نداشتن مهارت سخن گفتن و ايجاد بهانه براي حرف زدن سبب شده ميانگين زمان گفتگو در خانواده هاي ايراني کاهش پيدا کندبه دنبال استفاده از موبايل هستند و زندگي و تعاملات بيمارگونه به خصوص در شهرهاي بزرگ مشاهده مي‌شود و همه مردم مثل يک ربات و مجسمه از کنار يکديگر رد مي‌شوند.

اين استاد دانشگاه با اشاره به اينکه روابط درون خانواده موزائيکي شده است، اضافه مي کند: افراد خانواده مانند موزائيک کنار يکديگر قرار گرفته‌اند اما هيچ‌کدام يکديگر را حس نمي‌کنند و همه به دنبال چت و استفاده از جاذبه‌هاي فضاي مجازي هستند و اين‌گونه است که تعاملات به هم زده شده و انسان‌ها مانند ربات بي‌حس شده‌اند. همه اينها باعث سست و صوري شدن روابط درون خانواده شده‌است. خيانت، ناديده گرفتن يکديگر، بي‌توجهي به نيازهاي زوجين و فرزندان، از جمله مضرات دنياي جديد و استفاده از فضاي مجازي در ميان خانواده‌هاست به طوري که بر اساس تحليلي که انجام شده، مشخص شد که از ميان ۸۶۰ زن متأهل در يکي از شهرهاي کشور ۳۳ درصد رابطه خارج از عرف دارند که اين موضوع خود از جمله دلايل استفاده از شبکه‌هاي مجازي و ماهواره‌اي است.

حرف زدن بلد نيستيم، فضاي مجازي بهانه است

اما برخي جامعه شناسان اعتقاد چنداني به تاثير فضاي مجازي در کم حرفي خانواده ها ندارند. به اعتقاد آنها بيشتر از آن که فضاي مجازي سکوت را در خانواده هاي ايراني حاکم کند، نداشتن مهارت سخن گفتن و ايجاد بهانه براي حرف زدن سبب شده ميانگين زمان گفتگو در خانواده هاي ايراني کاهش پيدا کند.

غلامرضا کريمي آسيب شناس معتقد است: در موارد زيادي شبکه هاي اجتماعي باعث شده اند که افراد خانواده موضوعات بيشتري براي گفتگو با هم پيدا کنند.

به خصوص افرادي که قبل از پيدايش اين شبکه ها واقعا حرفي براي گفتن به همديگر نداشتند، با عضويت در اين شبکه ها موضوعات جديد، افکار جديد، بحث هاي جالب، نکته هاي طنز و جوک هايي را پيدا مي کنند که بتوانند با هم به اشتراک بگذارند.

 به گفته وي يک خانواده سالم، خانواده اي است که هر پديده جديدي را براي افزايش ارتباط و صميميت بين اعضا به خدمت بگيرد. در چنين خانواده اي، هر اتفاقي که مي افتد، نمي تواند يک تهديد باشد و در خانواده هاي با روابط مغشوش و آشفته است يک خانواده سالم، خانواده اي است که هر پديده جديدي را براي افزايش ارتباط و صميميت بين اعضا به خدمت بگيردکه هر پديده اي در حد حرف يک همسايه هم مي تواند در آنها بحران هاي بزرگ ايجاد کند چه برسد به شبکه هاي اجتماعي.

به اعتقاد کارشناسان حوزه خانواده نياز به ارتباط، گفتگو، تعامل و تبادل اطلاعات يکي از نيازهاي اساسي نوع بشر است. گفتگو مهم ترين مهارت در تحکيم بنيان و ايجاد فضاي گرم در خانواده ها و فرصتي است تا افراد، علايق، صميميت و کدورت هاي خود را ابراز و فاصله بين يکديگر را کاهش دهند. خانواده اي مستحکم است که اعضاي آن گفتگو با هم را دوست داشته باشند و از همنشيني با هم لذت ببرند. در چنين خانواده هايي اعضا کمترين تنش را در فضاي خانه با هم داشته و در نهايت فرزندان موفقي تربيت مي کنند. پس به بهانه يلدا  با هم بودن هاي واقعي را تمرين کنيم. 

 
 
 
ارسال کننده
ایمیل
متن
 
سامانه ارتباط با ما
شنبه 12 اسفند ماه
یک شنبه 13 اسفند ماه
دوشنبه 14 اسفند ماه
روز احسان و نیکو کاری

سه شنبه 15 اسفند ماه
روز درختکاری

چهارشنبه 16اسفند ماه
پنج شنبه 17اسفند ماه
جمعه  18اسفند ماه
ولادت حضرت زهرا سلام الله علیها

سامانه ارتباط مردمی کیار بیدار
کانال پایگاه خبری تحلیلی کیار بیدار در
پیام رسان سلام

پایگاه خبری تحلیلی کیار بیدار در
اینستا گرام

 
سامانه اعلام برنامه 
کیار بیدار
اوقات شرعی
پیوند ها
موسسه پژوهشي تنظيم و نشر آثار امام خميني(ره)

دفتر مقام معظم رهبري

دفتر حفظ و نشر آثار آيت الله خامنه اي

پايگاه اطلاع رساني دولت

مجلس شوراي اسلامي

وزارت خانه ها

جستجو گر يوز

استعلام تخلفات رانندگي

سامانه اعلام نياز يارانه دريافتي

سامانه گردشگري شهرستان کيار

تقويم ئو مناسبت ها

اخبار انتخابات خبرگان رهبري و مجلس شوراي اسلامي

پارسي جو -موتور جستجوي ايراني

اعتراض به حذف يارانه

پيام رسان سلام