پیشنهاد سردبیر
آخرین اخبار
پر بحث ترین ها
همراهان بیدار
امروز
-1
دیروز
-1
کل
-1
 
اخبار برگزیده
کد مطلب: 154848
دستاوردهاي چشمگير عراقي ها در ۲۰۱۶؛ امنيت همچنان چالش بزرگ ۲۰۱۷
تاریخ انتشار : 1395/10/14 08:29:30
نمایش : 364
عراق در سالي که گذشت در عرصه هاي مختلف سياسي، امنيتي و اقتصادي با چالشهاي مهمي دست و پنجه نرم کرد و در سال جديد نيز با مشکلاتي به ويژه در زمينه امنيتي روبرو است.

به گزارش پايگاه خبري تحليلي کياربيدار به نقل از خبرگزاري مهر، گروه بين الملل-فرزاد فرهادي: نيروهاي عراقي در سال ۲۰۱۶ دستاوردهاي بزرگي را ضد داعش که مساحت زيادي از اين کشور را به اشغال خود درآورده بود، به دست آوردند. در سال ۲۰۱۴ استان نينوا، بخش اعظم صلاح الدين، مناطقي از کرکوک، ديالي، الانبار و استان بابل به اشغال تکفيري ها درآمده بود.

در اوايل سال ۲۰۱۶ نيروهاي عراقي عمليات گسترده اي را براي بازپس گيري شهر الرمادي مرکز استان الانبار در غرب اين کشور آغاز کردنددر اوايل سال ۲۰۱۶ نيروهاي عراقي عمليات گسترده اي را براي بازپس گيري شهر الرمادي مرکز استان الانبار در غرب اين کشور آغاز کردند. داعش اين شهر را در ماه مه ۲۰۱۵ پس از عقب نشيني نيروهاي ارتش و پليس محلي به اشغال خود درآورده بود.

در جريان اين عمليات در ژانويه سال گذشته همه محورهاي الرمادي آزاد شد و جاده اصلي ميان الرمادي-بغداد فتح شد و مسئولان عراقي از کشته شدن ۶۰۰ داعشي در جريان عمليات خبر دادند.

با آزاد سازي الرمادي، عمليات نظامي از سوي نيروهاي عراقي براي آزاد سازي نواحي و قصبات و مناطقي که تهديدي براي اين شهر به حساب مي آمدند، انجام شد و نيروهاي عراقي در ناحيه کبيسه در غرب الرمادي در مارس گذشته عمليات انجام دادند.

پس از دو روز از جنگ، نيروهاي عراقي ناحيه مذکور را آزاد کردند و کمتر از يک ماه بعد در اوايل آوريل به «هيت» حمله ور شدند و در ۱۴ همان ماه، حيدر العبادي نخست وزير عراق از آزاد سازي آن خبر داد.

در هفدهم ماه مه سال گذشته نيروهاي عراقي شهر الرطبه در نزديکي مرزهاي اين کشور با عراق را بازپس گرفتند و همزمان حلقه محاصره را بر داعشي ها در فلوجه تنگ کردند.

 

نيروهاي عراقي در ۲۳ ماه مه عمليات آزاد سازي فلوجه را شروع کردند. فلوجه از اهميت به سزايي براي تکفيري ها برخوردار بود و در زمره اولين شهرهايي بود که داعش آن را در اويل سال ۲۰۱۴ به اشغال خود درآورده بود.

پس از سه هفته جنگ، در ۱۸ ماه ژوئن گذشته، حيدر العبادي به عنوان فرمانده کل نيروهاي مسلح عراق از بازپس گيري فلوجه خبر دادپس از سه هفته جنگ، در ۱۸ ماه ژوئن گذشته، حيدر العبادي به عنوان فرمانده کل نيروهاي مسلح عراق از بازپس گيري فلوجه خبر داد.

نکته قابل تامل در نبرد فلوجه به کارگيري تاکتيک هاي منحصر به فرد از سوي نيروهاي عراقي بود به طوري که در اين عمليات بخشي از نيروها ابتدا استحکامات داعش را زير آتش گرفتند و برخي ديگر از نيروها به عنوان نيروهاي آزادي بخش شهر را به کنترل خود درآوردند تا ضربه اي مهلک را به داعش وارد کرده باشند.

در ۱۹ ماه ژوئن گذشته نيروهاي عراقي به ناحيه القياره در ۶۵ کيلومتري جنوب موصل حمله کردند تا در ۲۵ آگوست، حيدر العبادي از آزادي کامل ناحيه خبر دهد. بازپس گيري اين منطقه از اهميت به سزايي برخوردار بود زيرا شرايط را براي عمليات ضد داعش در کانون و دژ اصلي آن يعني در موصل هموار مي کرد.

يک ماه پس از آزاد سازي ناحيه القياره، نيروهاي عراقي عمليات در الشرقاط در استان صلاح الدين را شروع کردند و فرماندهي مشترک در ۲۲ سپتامبر گذشته از آزاد سازي مرکز الشرقاط از لوث تکفيري ها خبر داد.

اين منطقه نيز استراتژيک و راهبردي بود زيرا در ۱۱۵ کيلومتري جنوب نينوا، ۱۲۵ کيلومتري شمال تکريت، و ۱۳۵ کيلومتري غرب کرکوک واقع شده استاين منطقه نيز استراتژيک و راهبردي بود زيرا در ۱۱۵ کيلومتري جنوب نينوا، ۱۲۵ کيلومتري شمال تکريت، و ۱۳۵ کيلومتري غرب کرکوک واقع شده است.

اينک نوبت به عمليات در استان نينوا رسيده بود و تا نيمه دوم اکتبر نيروهاي عراقي به طور گسترده به موصل اعزام شد و در ۱۷ اکتبر، حيدر العبادي از شروع عمليات آزاد سازي موصل خبر داد و بيش از صد هزار نيرو اعم از ارتش، پليس، پيشمرگه، حشد شعبي در اين عمليات مشارکت دارند.

اين عمليات از چهار محور شروع شد و محور جنوبي به پليس، محور شرقي به نيروهاي مبارزه با تروريسم، محور غربي به الحشد الشعبي و محور شمالي به ارتش عراق و شمال شرقي به پيشمرگه واگذار شد.

در مرحله اول عمليات بيش از ۴۰ محله از ۵۶ محله شرق رود دجله از لوث داعش آزاد شد و عمليات نظامي در واقع مرحله دوم آن در جمعه گذشته شروع شد تا نيروهاي عراقي بتوانند شرق رود دجله و در واقع شرق موصل را از لوث تکفيري ها آزاد کنند.

در سال جديد نيروهاي عراقي نبرد سخت و بسيار پيچيده اي در غرب رود دجله و در واقع غرب موصل خواهند داشت زيرا در مقايسه با شرق موصل از جمعيت بيشتري برخوردار است.

نيروهاي عراقي تاکنون بر طبق گفته فرماندهان نظامي، دو سوم شرق رود دجله را از کنترل داعش خارج کرده اند.

اما پس از عمليات آزاد سازي موصل که مدت زمان آن مشخص نيست و به عمليات نيروهاي عراقي و تاکتيک هاي اتخاذ شده و مقاومت داعش بستگي دارد. نوبت به ديگر مناطقي که هنوز تحت کنترل تکفيري هاست مي رسد.

جنوب غرب کرکوک به ويژه الحويجه و شمال غرب الانبار هنوز تحت اشغال داعش هستند و هنوز امنيت مرزهاي عراق و سوريه به طور کامل برقرار نشده است.

گرچه دولت عراق وعده آزاد سازي موصل قبل از پايان سال ۲۰۱۶ را داده بود اما سال به پايان رسيد و نيروهاي عراقي نتوانستند بر موصل مسلط شوند.

اما جدا از دستاوردهاي نيروهاي عراقي در سال ۲۰۱۶، در نوامبر سال گذشته پارلمان عراق قانون حشد شعبي را تصويب کرد تا حرف و حديث ها درباره اين نيروها پايان يابد.

در سال گذشته ميلادي همچنين، عراق شاهد حوادث خونين تروريستي بود که غيرنظاميان را قرباني کرد. بيشترين انفجارها در بغداد پايتخت اين کشور بود و انفجار الکراده مهمترين بود.

در صبح روز سوم جولاي سال گذشته ميلادي سه انفجار خونين بغداد و به طور خاص الکراده الشرقيه را لرزاند و بيش از ۳۲۴ نفر کشته و ۲۵۰ نفر ديگر که بيشتر آنها را غيرنظاميان تشکيل مي دادند زخمي شدند.

در نوامبر گذشته نيز داعش در نزديکي پمپ بنزينن در «حله» در استان بابل دست به انفجار تروريستي در مسير بازگشت زائران اربعين زد که طي آن صدها نفر شهيد و زخمي شدند.

اما در عرصه سياسي عراق نيز اين کشور با تحولات دموکراتيک از جمله اعتراض هاي مدني روبرو بوداما در عرصه سياسي عراق نيز اين کشور با تحولات دموکراتيک از جمله اعتراض هاي مدني روبرو بود. در حالي که بيم آن مي رفت که ميان ائتلاف شيعيان اختلافات نمايان شود اما با درايت مسئولان شيعي اين اختلافات اندک کنترل شد و ائتلاف ملي با رهبري عمار حکيم جان تازه اي گرفت و اين ائتلاف قوي تر از قبل ظاهر شد.

در سال ۲۰۱۷ با توجه به تغييرات منطقه اي و بين المللي، عراق نيز بي تاثير از اين تحولات نخواهد بود و علاوه بر آن در عرصه داخلي شاهد ظهور ائتلاف بندي هاي جديد و کم رنگ شدن برخي گروههاي کوچک در عرصه سياسي خواهيم بود.

در عرصه سياسي در سال گذشته، کميسارياي عالي انتخابات عراق از تعويق انتخاباتي که قرار بود در سال ۲۰۱۷ برگزار شود به سال ۲۰۱۸ خبر داد. در سال گذشته هيجان هاي سياسي عراق زياد بود و طرفداران جريان صدر به پارلمان وارد شدند.

در سال جديد ميلادي عراقي ها همچنان چالش هاي امنيتي را پيش رو خواهند داشت و بايد داعش را به زانو درآورند. عراقي ها بسيار خوش بين هستند که سال جديد ميلادي سال پيروزي بر تروريسم باشد.

به اعتقاد تحليلگران و ناظران امور عراق، از اين کشور انتظار مي رود که روند رو به جلويي را طي کند به ويژه که در سال گذشته ميلادي شاهد شاهکار هاي بي نظيري به ويژه از سوي نيروهاي امنيتي و مردمي آن بوده ايم. عراق در سال جاري از چالشهاي مهمي سربلند بيرون آمد و اين به پشتوانه روح معنوي و جانفشاني هاي نيروهاي اين کشور بود.

اختلافات عراق با ترکيه در سال گذشته ميلادي به اوج خود رسيد اختلافات عراق با ترکيه در سال گذشته ميلادي به اوج خود رسيد و اصرار ترکيه براي وارد شدن در عمليات موصل راه به جايي نبرد هر چند که اين کشور نيروهاي خود را از بعشيقه در استان نينوا نيز خارج نکرد.

عراق در سال جديد همچنان با موضوعات ميان اربيل و بغداد دست و پنجه نرم خواهد کرد و بازسازي در استانهايي که از لوث داعش آزاد شده است، شروع خواهد شد.

اما دستاورد بزرگ سال گذشته را مي توان آزاد سازي فلوجه و بخش اعظم موصل و افول داعش دانست. همدلي ارتش و حشد شعبي دستاورد مهمي محسوب مي شود. عراقي ها در جنگ گسترده مقابل تروريستهاي مورد حمايت برخي کشورهاي منطقه، دستاوردهاي بزرگي کسب کردند.

اما در عرصه اقتصادي سال گذشته همچنان عراق از نبود برنامه ريزي و طرح رنج برد و وعده هاي محقق نشده داده شد و اصل شانس کاملا خودنمايي مي کرد. اقتصاد عراق همچنان بر نفت تکيه دارد و بخش کشاورزي مورد بي اعتنايي واقع شد و به بنگاه هاي داخلي توجهي نشد و بخش بانکي عراق نيز از مشکلات زيادي رنج برد. برخي پرونده هاي فساد اقتصادي مانع از پيشرفت و جهش خاصي در عرصه اقتصاد عراق شد.

عراق در سال جديد نيز همچنان با چالش هاي امنيتي دست و پنجه نرم خواهد کرد و چالش امنيتي همچنان چالش بزرگ عراقي ها خواهد بود. موضوعات اقتصادي و سياسي نيز از ديگر عرصه هايي خواهد بود که سنگلاخ هاي زيادي در مسير آن وجود دارد و نمي توان انتظار ثبات و پايداري را در آنها داشت. عراقي ها اميدوارند که در سال جديد بتوانند بر داعش غلبه کنند و پس از فتح مناطق شرق دجله به نبرد در آنسوي دجله يعني غرب آن با داعش بپردازند.

 
 
 
ارسال کننده
ایمیل
متن