پیشنهاد سردبیر
آخرین اخبار
پر بحث ترین ها
همراهان بیدار
امروز
-1
دیروز
-1
کل
-1
 
اخبار برگزیده
کد مطلب: 154867
ژست صلح‌طلبي آمريکا براي فلسطينيان؛ طرح «کري» براي اراضي اشغالي
تاریخ انتشار : 1395/10/15 08:46:30
نمایش : 586
وزير خارجه آمريکا در حالي خود را منتقد برخي اقدامات رژيم صهيونيستي در اراضي اشغالي جلوه مي‌دهد که دولت متبوعش طي هشت سال گذشته از هيچ حمايتي از اين رژيم دريغ نکرده است.

به گزارش پايگاه خبري تحليلي کياربيدار به نقل از خبرگزاري مهر، گروه بين الملل ـ رامين حسين آباديان: چندي پيش روزنامه فلسطيني «القدس» به نقل از منابع آگاه نوشت: «جان کري» وزير خارجه آمريکا اخيرا طرحي را آماده ارائه کرده است که به موجب آن يهوديت اسرائيل به رسميت شناخته شده و حق بازگشت آوارگان فلسطيني به سرزمينشان سلب مي شود.

بر اساس گزارش اين روزنامه، سند مذکور هيچ اشاره اي به حق بازگشت آوارگان فلسطين يا پرداخت غرامت مادي به آنها نکرده است و مساله قدس را هم مورد بررسي قرار نداده است، اما اتخاذ تدابير امنيتي در منطقه رود اردن و اتخاذ بسياري از ساز و کارهاي فني پيشرفته را که زير نظر سازمان ملل خواهند بود، مورد بررسي قرار داده است.

گزارش اين روزنامه فلسطيني را نمي‌توان با اقدام اخير ايالات متحده آمريکا در عدم وتوي قطعنامه ضد شهرک‌سازي رژيم صهيونيستي در اراضي اشغالي در شوراي امنيت سازمان ملل مرتبط ندانست. عدم وتوي قطعنامه ضد صهيونيستي اخير شوراي امنيت سازمان ملل توسط آمريکا در حالي اتفاق افتاد که طي هشت سال گذشته دولت باراک اوباما کمک‌هاي مالي هنگفتي به تل‌آويو جهت گسترش شهرک‌سازي‌ها کرده است؛ مسأله‌اي که حتي روزنامه‌هاي صهيونيستي نيز بارها به آن اشاره کرده‌اند.

در همين ارتباط، روزنامه صهيونيستي هآرتص مي‌نويسد که حمايتهاي مالي آمريکا از شهرک‌سازي‌ها از طريق يک مؤسسه خيريه انجام مي شود. طبق اعلام اين روزنامه صهيونيستي، طي ۵ سال گذشته حدود يک ميليارد شيکل معادل ۲۵۸ ميليون دلار از سوي آمريکا براي گسترش شهرک‌سازي‌ها در اراضي اشغالي سرمايه‌گذاري شده است.

به گفته هاآرتص، حدود ۵۰ سازمان خيريه آمريکايي از شهرک سازي در اراضي اشغالي حمايت مي کنند و به اعتبار اين که خيريه هستند، مشمول ماليات نمي شوند؛ بنابراين درآمدهاي اين سازمان ها معاف از ماليات است. اين روزنامه همچنين مي‌گويد که آمريکا با وجود اعلام مخالفت پي درپي با شهرک‌سازي در کرانه باختري، از اين اقدام حمايت مالي کرده است.

 سياست‌هاي اعلامي آمريکايي‌ها همواره با سياست‌هاي اعمالي آنها در تعارض بوده است؛ آمريکايي‌ها هيچگاه حامي فلسطينيان نبوده و نيستندبر همين اساس، مي‌توان گفت که ايالات متحده آمريکا برخلاف آنچه که ادعا مي‌کند، حامي حقوق ملت فلسطين نبوده و نيست. واقعيت اين است که سياست‌هاي اعلامي آمريکايي‌ها همواره با سياست‌هاي اعمالي آنها در تعارض بوده است و اين تعارض، امروز در سرزمين‌هاي اشغالي کاملا مشهود است؛ جايي که آمريکايي ها در آنجا در ظاهر از برخي اقدامات صهيونيستها انتقاد مي‌کنند و در پستو بيشترين حمايت‌ها را از همين اقدامات به عمل مي‌آورند.

طرح اخير «جان کري» وزير خارجه آمريکا که به زعم وي براي حل و فصل منازعه ميان فلسطينيان و صهيونيستها ارائه شده است، تنها يک اقدام نمادين و سمبليک محسوب مي‌شود که با هدف فريب افکار عمومي و دادن آدرس غلط به مسلمانان سراسر جهان به آن پرداخته شده است. آمريکايي‌ها به خوبي‌ مي‌دانند که مسأله فلسطين، مسأله‌اي است که نه فقط به اين کشور که به حدود يک ميليارد و نيم جمعيت مسلمان سراسر جهان ارتباط پيدا مي‌کند. درست به همين دليل است که واشنگتن با اتخاذ سياست‌هاي سمبليک تلاش مي‌کند با ارائه طرح‌هاي مختلف، براي مسلمانان جهان و به ويژه فلسطينيان ژست صلح‌طلبي بگيرد.

از سوي ديگر، طرح جديد جان کري همچون ديگر طرح‌هاي گذشته مقامات ايالات متحده آمريکا براي برقراري آنچه که از آن به عنوان صلح در اراضي اشغالي ياد مي‌کنند، همواره به صورت کاملا جانبدارانه تنظيم شده است. همانگونه که در گزارش روزنامه فلسطيني قدس آمده است، جان کري از يک سو عملا حق بازگشت آوارگان فلسطيني به سرزمين مادري خود را سلب کرده و از سوي ديگر هيچ سخني از قدس و منازعه بر سَر آن به ميان نياورده است.

 

حال اين سؤال مطرح مي‌شود که چگونه ممکن است آوارگان فلسطيني از بديهي‌ترين حق خود در بازگشت به سرزمين مادري‌شان محروم شوند؟ حال اين سؤال مطرح مي‌شود که چگونه ممکن است آوارگان فلسطيني از بديهي‌ترين حق خود در بازگشت به سرزمين مادري‌شان محروم شوند؟ آيا اين بدان معنا نيست که آمريکايي‌ها به دنبال تبديل کردن خاک فلسطين به جولانگاه شهرک‌نشينان غاصب هستند؟ آيا اين بدان معنا نيست که آمريکايي‌ها همچنان به سياست کاهش تعداد جمعيت مسلمان ساکن فلسطين با هدف تغيير ماهيت اسلامي اين کشور و تبديل آن به يک کشور يهودي، چشم دوخته‌اند؟

سکوت در برابر سرنوشت «قدس» در طرح اخير وزير خارجه آمريکا چه معنايي مي‌تواند داشته باشد، در حاليکه هويت اسلامي اين شهر و عدم ارتباط آن با صهيونيست‌ها براي همگان عيان شده است؟ آيا اين سکوت به معناي حمايت تمام‌قد واشنگتن از ادعاهاي پوچِ ساخته ذهن متوهم صهيونيستها مبني بر تعلق قدس به اين رژيم نيست؟ در همين ارتباط، چندي پيش سازمان علمي، تربيتي و فرهنگي ملل متحد (يونسکو) طي جلسه راي‌گيري نهايي، پيش‌نويس قطعنامه‌اي را که ضمن نفي هرگونه ارتباط يهوديان با مجموعه مسجد الاقصي، اين مکان شريف اسلامي را «مکان مقدس مسلمانان» توصيف مي‌کرد، به تصويب رساند.

پر واضح است که آمريکايي‌ها و به ويژه جان کري برخلاف ادعاهاي خود مبني بر تلاش براي تحقق «راه حل دو دولت»، تنها به وجود يک دولت در اراضي اشغالي اعتقاد دارند و آن، دولت اسرائيل است، هرچند که شايد تصور مي‌کنند تحقق اين آرزوي ديرينه پس از موفقيت طرح «راه حل دو دولت» در گام اول، اتفاق خواهد افتاد.

جان کري تلاش مي‌کند با طرح فريبکارانه خود اينگونه به افکار عمومي منطقه و جهان القاء کند که دولت متبوعش تا آخرين روزهاي تصدي قدرت، توجه ويژه‌اي به مسأله فلسطين داشته استمسأله بعدي دوره زماني مطرح شدن طرح اخير «جان کري» براي فلسطينيان و رژيم صهيونيستي بوده که بسيار محل تأمل است. چگونه ممکن است دولتي که در دوران گذار به سر مي‌برد و قرار است طي هفته‌هاي آينده قدرت را به رئيس‌جمهوري منتخب واگذار کند، به يک‌باره طرحي را ارائه مي‌کند که خود به خوبي مي‌داند از فرصت لازم براي رايزني جهت موفقيت آن، برخوردار نيست؟ واقعيت اين است که «جان کري» با ارائه اين طرح تلاش کرد تا به افکار عمومي منطقه و جهان و به ويژه مسلمانان سراسر دنيا اينگونه القاء کند که دولت متبوعش حتي تا آخرين روزهاي تصدي قدرت، از حل و فصل مناقشات و منازعات ميان فلسطينيان و صهيونيستها غافل نشد و همواره به اين مسأله اهتمام جدي داشته است.

عدم وتوي قطعنامه‌ شوراي امنيت سازمان ملل عليه شهرک‌سازي صهيونيست‌ها در سرزمين‌هاي اشغالي توسط آمريکايي‌ها نيز در راستاي همان سياست ديرينه واشنگتن براي فريب افکار عمومي صورت گرفت. دولت اوباما به خوبي مي‌داند که پس از روي کار آمدن ترامپ، نه تنها هيچ خدشه‌اي به سياست تل‌آويو در گسترش شهرک‌سازي‌ها وارد نمي‌شود، بلکه اين سياست بيش از پيش تقويت نيز خواهد شد. از همين روي، با آسودگي خاطر و با علم به اينکه تل‌آويو در اين ميان متضرر نخواهد شد، از وتوي قطعنامه شوراي امنيت امتناع کرد تا از سوي جامعه جهاني و همچنين افکار عمومي به حمايت از اقدام غيرقانوني صهيونيستها در گسترش شهرک‌سازي‌ها متهم نشود.

در هر صورت، ماحصل هشت سال رياست جمهوري «باراک اوباما» در ايالات متحده آمريکا، نتيجه‌اي جز ويراني و آوارگي بيشتر براي مردم فلسطين و به ويژه ساکنان نوار غزه به دنبال نداشت. دولت اوباما در طول اين هشت سال حمايت‌هاي مالي و تسليحاتي فراواني را به رژيم صهيونيستي ارائه داد و از تأمين امنيت اين رژيم به عنوان خط قرمز اصلي خود ياد کرد. لکه ننگ به جاي مانده بر پيشاني دولت متبوع جان کري آنقدر بزرگ است که وي نمي‌تواند با فريب افکار عمومي از طريق دادن آدرس‌هاي غلط به آنها، بر آن سرپوش نهد.

 
 
 
ارسال کننده
ایمیل
متن