پیشنهاد سردبیر
آخرین اخبار
پر بحث ترین ها
همراهان بیدار
امروز
-1
دیروز
-1
کل
-1
 
اخبار برگزیده
کد مطلب: 154873
تعطيلات آخر هفته کجا برويم؟
شب‌نشيني در ساحل کارون، برف‌بازي در گردنه‌هاي تاراز
تاریخ انتشار : 1395/10/16 09:14:02
نمایش : 1271
خوزستان استاني چهار فصل است که زمستان آن براي گردشگري بسيار لذت بخش است و حضور در اين روزهاي سال در خوزستان خاطرات فراموش نشدني را براي هر گردشگري رقم مي زند.

گزارش پايگاه خبري تحليلي کيار بيدار به نقل از خبرگزاري مهر: 
در زمستاني که برف و سرما به شهرهاي کشورمان سرک مي کشد و برخي شهرها به واسطه بارش برف، سفيد پوش مي شوند و سردي زمستان حتي مدارس برخي شهرهاي را هم به تعطيلي مي کشاند، شايد تصور اينکه در بخشي از همين سرزمين کسي بتواند با عينک آفتابي و پيراهن تابستاني در شهر قدم بزند چندان قابل تصور نباشد ولي شما با حضور در استان خوزستان به خصوص شهرهاي آبادان و خرمشهر مي توانيد به چنين خواسته اي برسيد.

در گوشه اي ديگر در همين خوزستان و گردنه هاي تاراز يا شهر دهدز مي توانيد، سفيدي برف اين نعمت زيباي الهي را با تمام وجود لمس کنيد و از آن لذت ببريد به همين دليل است که خوزستان را استاني مي دانند که لذت گردشگري در فصل زمستان آن هيچگاه از ذهن ها فراموش نمي شود و شما کمتر باور مي کنيد که در يک استان جنوبي کشور و منطقه اي گرمسير بتوان لذت برف بازي را تجربه کرد. شما در خوزستان با يک بسته کامل گردشگري مواجه خواهيد بود که اين امر را نعمت هاي بي شمار خداوندي براي اين استان رقم زده است و اين شرايط تا بهار و روزهاي عيد نوروز در خوزستان ادامه دارد.

لذت هاي گردشگري در خوزستان به همين جا ختم نمي شود. شما با حضور در اهواز که به شهر پل ها معروف است مي توانيد در کنار پل سفيد، به پرنده هاي مهاجر و سفيد رنگي که زيباي هايشان روح هر انساني را تازه مي کند، غذا بدهيد و از اينکه اين پرنده هاي مهاجر به اين سادگي به شما اعتماد مي کنند و غذا را از دست شما مي ربايند، به خلقت بي نظير خدا پي ببريد.

در شهرهاي خاورميانه، اهواز با ۱۰ پل، اصفهان با هشت پل، قاهره با هفت پل، بغداد با پنج پل، استانبول با چهار پل، امان پايتخت اردن با دو پل، آنکارا با پنج پل، بيروت با دو پل و صنعا با چهار پل بيشترين پل هاي رودخانه اي اين منطقه را دارند.

وجود ۱۰ پل بر رودخانه کارون و در محدوده شهري، اهواز را بر جايگاه نخست خاورميانه در خصوص داشتن بيشترين تعداد و زيباترين پل هاي رودخانه اي نشانده است به ويژه اينکه بدانيم پل هلالي يا سفيد، قديمي ترين پل هلالي فلزي خاورميانه و پل هشتم بزرگترين پل معلق خاورميانه به حساب مي آيند.

مسجدسليمان اين زادگاه نفت خاورميانه نيز هنوز حرف هاي بي شماري را در دل خود جاي داده است که شما با هر با قدم زدن در آن با بخشي از آن ارتباط برقرار مي کنيد. در مسجدسليمان شما با صنعتي آشنا مي شويد که روي دوش مردان ايراني شکل گرفت  ولي دلارهايش به جيب استعمار سرازير شد و اين رويه تا پيروزي انقلاب اسلامي ادامه داشت. در مسجدسليمان از اينکه چگونه در بيش از ۱۰۰ سال پيش با آن امکانات اوليه، کاوشگران نفت با مته زدن در دل زمين براي اولين شاهد فوران نفت بودند، حيرت خواهيد کرد و اين را همان ديگ بخار موجود در اين شهر با صداي بلند فرياد مي زند.

با حضور در شوشتر شما با تمدن منحصر به فرد ايران آشنا مي شويد که اجداد ما آن را براي ما به يادگار گذاشتند زيرا آسياب هاي آبي شوشتر که نمادي از قدمت دانش در اين سرزمين را به تصوير مي کشد، به واقع شاهکاري از مهندسي ايراني است. مجموعه سازه هاي آبي شوشتر و آسياب هاي آبي با توجه به زمان ساخت آنها که به زمان ساسانيان نسبت داده مي شود از شاهکارهاي فني و مهندسي در جهان است. اين شاهکار هم در ايران و هم در جهان بي نظير است و همه ساله جهانگرداني از سراسر جهان براي بازديد از اين مجموعه شگفت  به شوشتر سفر مي کنند.

شوش اين کهن ترين شهر مسکوني جهان شما را به قلب تاريخ مي برد و در کنار آن، چغازنبيل در هفته تپه، شکوه تمدن عيلاميان را مقابل چشمانتان چون تصويري زيبا نمايش مي دهد تا شما در ايام زيباي زمستان نظاره گر گوشه اي کم نظير از تاريخ و تمدن اين سرزمين باشيد. شوش اما از منظر ديگري هم براي هر کسي تماشايي است زيرا اين شهر، آرامگاه دانيال نبي (ع) که از انبيا بني اسرائيل است را در قلب خود جاي داده است و شما با حضور در اين مکان مقدس، مي توانيد پيوند عجيب اديان الهي را ببينيد. در همين مکان که پيامبري از بني اسرائيل آراميده است، مردم شوش به مناسبت هاي مختلف براي فرزندان پيامبر اسلام (ص)، جشن مي گيرند يا مراسم عزاداري برپا ميکنند و اين از جلوه هاي زيباي شوش است.

اين جلوه به نوعي در آبادان هم تکرار شده است و کليساي «سورکارپت» آبادان ديوار به ديوار مسجد امام جعفر الصادق (ع) قرار دارد و همين چند روز قبل به مناسبت ميلاد حضرت مسيح (ع)،  شهروندان آباداني با حضو در اين کليسا ضمن اداي احترام به مقام حضرت عيسي(ع)، با تنها خانواده ارمني اين شهر که نگهداري از اين کليسا را به عهده دارند ديدار کردند و سال نو مسيحي را به آنها تبريک گفتند شايد خيلي از همين مردم وقتي از کليسا خارح شدند براي اقامه نماز وارد مسجد شدند.

کمي آن طرف از آبادان و در خرمشهر، پايتخت هميشگي مقاومت ايران، منطقه اي قرار دارد که يادآور سلحشوري جوانان غيرتمند ايران اسلامي براي دفاع از اين سرزمين است. آري شلمچه براي هميشه مکاني ديدني است که شما را به قلب حوادث هشت سال جنگ تحميلي مي برد و به شما گوشزد مي کند امنيتي که امروز از آن برخورداريد به بهاي آبياري خاک تفتديده شلمچه با خون هاي پاک جوانان غيرتمند اين سرزمين است.

در خرمشهر شما مي توانيد با قايق هايي که در رودخانه هستند گشتي در آبي بزنيد که نخلستان هاي عظيمي را در جنوب غرب ايران پديد آورده است اما بدانيد اين نخلستان ها را که هشت سال دفاع مقدس از پاي درنيامد، بر اثر برداشت هاي بي رويه از رودخانه کارون و بر اثر شوري در حال از بين رفتن هستند. قرار است در همين نقطه حتي جت اسکي هم راه اندازي شود.

مگر مي شود به خوزستان آمد و سري به تالاب هاي آن نزد. تالاب شادگان که با قدرت تمام در حال دفاع از حيات خود است، تالاب هورالعظيم که زجه هايش نفت را از دل زمين فوران داده است يا تالاب ميانگران ايذه که اسير نامهربي هاي بي پايان است، مکان هاي بکر طبيعي است که در اين موقع از سال نبايد ديدن آنها را از دست داد ولي بايد مراقب باشيد که موقع بارندگي به اين تالاب ها که از آنها به عنوان گنج ناشناخته طبيعت ياد مي شود نرويد.

در بهبهان شما مسحور زيبايي هاي نرگسزارهاي آن مي شويد. نرگسزارها که در اين موقع از سال به مرحله چيدن مي رسد تابلوهايي زيبا از قدرت خداوند در خلق زيبايي هاي بي نظير است که با ديدن آنها شما تا هميشه با تداعي آنها در ذهنتان احساس نشاط مي کنيد.

غذاهاي خوزستان که قطعا نياز به تعريف ندارد. به خصوص در شهرهاي آبادان و خرمشهر شما در جاي جاي اين شهرها غذاهاي فوق العاده خرمشهر را خواهيد يافت که براي هر سليقه و هر درآمدي پيش بيني شده است. در شهرهاي مختلف خوزستان غذاهاي مخصوصي طبخ مي شود که در کشور با نام غذاهاي آبادان شناخته شده اند. قليه ماهي غذاي خورشتي است که از ماهي، سبزي، سير، پياز و ادويه جات مخصوص تهيه مي شود و آن را به شيوه اي شبيه قرمه سبزي طبخ مي کنند. دال عدس هم غذايي است که در آن علاوه بر عدس قرمز از سير، سيب زميني و ادويه جات استفاده مي شود، اين غذا به همراه پلو صرف مي شود.

سمبوسه نيز يکي از غذاهاي هندي است که در ايران از طريق مردم آبادان به شهرت رسيده است. مواد اوليه سمبوسه شامل سيب زميني، جعفري و تره است که اين سه ماده غذايي را به همراه ادويه هاي مخصوص با هم مخلوط مي کنند و در غلافي از نان مي پيچند و سرخ مي کنند.

فلافل هم نوعي غذاي خشک است که مربوط به کشور لبنان بوده اما در ايران به نام آبادان شناخته شده است. عمده ماده اوليه اين خوراک از نخود پخته چرخ کرده است که با خمير نان باگت، پياز و ادويه جات مخلوط و سرخ شده و در بازار به صورت ساندويچ عرضه مي شود.

پاکوره غذاي کشور هند است که از قديم الايام در آبادان درست مي شده، مواد اوليه و اصلي خوراک پاکوره شامل سيب زميني، پياز، جعفري و ادويه جات است. اين غذا به دليل استفاده از ادويه هاي مختلف مثل ادويه مرغ و ادويه خورشتي داراي طعم هاي متفاوتي است.

خورشت باميه يک غذاي عربي است که در فرهنگ غذايي خوزستان جايگاه خاصي دارد، براي تهيه آن، دمباله باميه را طوري قطع مي کنند که مايع لزج باميه خارج نشود، به غير از باميه مابقي مواد تشکيل دهنده شبيه خورشت بادمجان است که بايستي مهيا شود، سپس باميه را که پيشتر در ماهي تابه سرخ شده، با مقداري سير درسته به خورشت اضافه کرده و با آتش ملايم مي پزند.

رنگينک يک شيريني خانگي است که آن را با رطب مرغوب و خرما تهيه مي کنند و معمولا در فروشگاه و قنادي عرضه نمي شود. آرد سفيد تفت داده شده در روغن، دارچين، خاک قند و رطب مواد تشکيل دهنده اين خوراکي هستند.

ماهي صبور از جمله ماهي هاي بسيار چرب و داراي تيغ ريز فراوان است که بايد آن را حتما در تنور و يا فر پخت. براي تهيه مواد درون شکم ماهي از کمي سبزي گشنيز و شنبليله، سير، پياز، تمرهندي و فلفل قرمز که پيشتر با هم مخلوط شده، استفاده مي شود، پس از پاک کردن درون شکم ماهي صبور و نمک سود کردن آن، موادي که از قبل آماده شده را درون شکم ماهي گذاشته و به مدت ۳۰ دقيقه آن را در تنور و يا فر مي پزند.

بازار فلافل يکي از مراکز فروش فلافل واقع در خيابان انوشه، لشکرآباد اهواز است. اين بازار با وجود صدها مغازه فلافل‌فروشي، يکي از جاذبه‌هاي توريستي اهواز است.

يک ويژگي منطقه لشکرآباد اين است است که به شکل مربع بوده و خيابان هاي اصلي آن قطرهاي اين مربع هستند. محل برخورد قطرها يا همان مرکز مربع، ميدان اصلي لشکر آباد است.

ويژگي ديگر که اخيراً منطقه لشکرآباد به آن مشهور شده، فلافل فروشي هاست. دور تا دور ميدان اصلي لشکرآباد فلافل فروشي مستقر است. اگر هوس فلافل کرده ايد حتماً سري به ميدان لشکرآباد بزنيد.

ويژگي سوم استقلالي بودن اهالي لشکرآباد است. لشکرآبادي ها از قديم استقلالي متعصب بوده و طرفدار استقلال اهواز و استقلال تهران هستند. حتي استقلال اهواز را که چندسالي است حال و روز خوشي ندارد، رها نکرده اند.

يکي از افراد معروف لشکرآباد عدنان عفراويان يا همان باشو غريبه کوچک است. عدنان عفراويان با فيلم باشو معروف شد ولي از اين استعداد در سينما استفاده نشد و الآن هم در لشکرآباد دکه دارد.

تاکنون افراد شناخته شده بي شماري با حضور در لشکر آباد از فلافل هاي خوشمزه آن صرف کرده اند. سفير سوئيس از جمله اين افراد است.

نماد مهمان نوازي

مضيف ها هم اين روزها جاي خود را در مناطق گردشکري خوزستان به خوبي يافته اند. مضيف کلمه‌اي عربي است به معناي مهمان‌سرا و محل ميهماني. مضيف‌هاي مردم عرب حاشيه هور که با ني‌هاي نيزار ساخته مي‌شوند، فضاهايي مستقل از خانه‌ها هستند که براي برگزاري ميهماني‌ها و جلسات مهم بين اقوام ساخته مي‌شوند.

فناوري ساخت مضيف و آداب قهوه‌خوري در مضيف پيش از اين به عنوان ارزش ناملموس در فهرست ميراث ملي ايران ثبت شده است. دو مضيف مشهور در خوزستان، مضيف ميسان در روستاي دحيماويه و مضيف روستاي برديه در جاده اهواز به سوسنگرد هستند.

ت‍‍ع‍دد و ت‍ک‍ث‍ر ق‍وم‍‍ي‌ و ف‍ره‍ن‍گ‍‍ي‌ م‍ردم‌ خ‍وزس‍ت‍‍ان‌ م‍وج‍ب‌ ش‍ده‌ ت‍‍ا ص‍ن‍‍اي‍‍ع‌ دس‍ت‍‍ي‌ در خ‍وزس‍ت‍‍ان‌ ‌از ت‍ن‍وع‌ چ‍ش‍م‍گ‍ي‍ري‌ ب‍رخ‍وردار ش‍ود. اگر چه صنايع دستي شهري امروزه رونق گذشته را ندارند ولي هنوز صنعتگراني هستند که به کار توليد ابزار و لوازم دست ساز اشتغال دارند. اموري همچون بافت انواع پارچه، گليم، قالي، تهيه گيوه، خراطي، ميناکاري و ساخت وسايل فلزي و قلمزني از جمله اين صنايع است.

سوغات فراموش نکنيد

مجموعه صنايع دستي عشايري، روستايي و شهري استان خوزستان بر حسب نوع مواد اوليه که در توليد به کار مي‌رود به چند گروه تقسيم مي‌شود. دسته اول بافته‌هايي که براي توليد آنها از دار استفاده مي‌شود. اين بافته‌ها که به «بافته‌هاي داري» موسوم هستند و در شهرهاي مسجد سليمان، هفتگل، دزفول و مناطق روستايي و عشايري توليد مي‌شوند.

دسته دوم بافندگي است که شامل احرامي، عبا، سياه چادر، چوقا، پشتي، خورجين (هورژين) بوده که در مناطق عشايري، روستايي و شهري مانند شوشتر، دزفول، بهبهان، سوسنگرد و... انجام مي‌گيرد و دسته بعد محصولات پوستي مانند مانند مشک و هميان است که عشاير و روستائيان مناطق مختلف استان خوزستان توليد کننده آن هستند.

از ديگر محصولات مي‌توان به نمد اشاره کرد که در ميان روستائيان و به مقداري اندک در ميان عشاير و همچنين در شهرهاي بهبهان و دزفول نيز توليد مي‌شود. صنايع دستي حصيري و چوبي شامل حصير بافي، سبد بافي و همچنين خراطي در دزفول، آبادان و... و فلزکاري و ميناسازي شامل قلمزني فلزات، قفل سازي و زيور آلات در شهرهاي اهواز، سوسنگرد و هويزه از ديگر انواع صنايع دستي در خوزستان است.

 
 
 
ارسال کننده
ایمیل
متن
 
سامانه ارتباط با ما
شنبه 12 اسفند ماه
یک شنبه 13 اسفند ماه
دوشنبه 14 اسفند ماه
روز احسان و نیکو کاری

سه شنبه 15 اسفند ماه
روز درختکاری

چهارشنبه 16اسفند ماه
پنج شنبه 17اسفند ماه
جمعه  18اسفند ماه
ولادت حضرت زهرا سلام الله علیها

سامانه ارتباط مردمی کیار بیدار
کانال پایگاه خبری تحلیلی کیار بیدار در
پیام رسان سلام

پایگاه خبری تحلیلی کیار بیدار در
اینستا گرام

 
سامانه اعلام برنامه 
کیار بیدار
اوقات شرعی
پیوند ها
موسسه پژوهشي تنظيم و نشر آثار امام خميني(ره)

دفتر مقام معظم رهبري

دفتر حفظ و نشر آثار آيت الله خامنه اي

پايگاه اطلاع رساني دولت

مجلس شوراي اسلامي

وزارت خانه ها

جستجو گر يوز

استعلام تخلفات رانندگي

سامانه اعلام نياز يارانه دريافتي

سامانه گردشگري شهرستان کيار

تقويم ئو مناسبت ها

اخبار انتخابات خبرگان رهبري و مجلس شوراي اسلامي

پارسي جو -موتور جستجوي ايراني

اعتراض به حذف يارانه

پيام رسان سلام