پیشنهاد سردبیر
آخرین اخبار
پر بحث ترین ها
همراهان بیدار
امروز
-1
دیروز
-1
کل
-1
 
اخبار برگزیده
کد مطلب: 154875
محاکمه «شيخ عيسي قاسم» حماقت است / آل‌خليفه همسو با صهيونيسم
تاریخ انتشار : 1395/10/16 11:21:08
نمایش : 801
رئيس دفتر سياسي جنبش «عمل اسلامي» بحرين معتقد است محاکمه شيخ «عيسي قاسم» پيامدهاي وخيمي براي آل‌خليفه به دنبال دارد به طوري که اين رژيم به هيچ وجه قادر به تحمل آن نخواهد بود.

به گزارش پايگاه خبري تحليلي کياربيدار به نقل از خبرگزاري مهر، گروه بين الملل ـ رامين حسين آباديان: پس از گذشت بيش از ۶ ماه از اقدام رژيم آل خليفه در سلب تابعيت آيت الله «عيسي قاسم» رهبر شيعيان بحرين، مردم انقلابي اين کشور همچنان براي دفاع از رهبر خود در صحنه حاضر هستند و در برابر منزل ايشان تحصن کرده اند. طبق اعلام قبلي دادگاه رسيدگي به پرونده شيخ عيسي قاسم، قرار است جلسه محاکمه امروز پنجشنبه برگزار شود. اين در حالي است که نيروهاي امنيتي رژيم آل خليفه چندي پيش منزل شيخ عيسي قاسم رهبر شيعيان بحرين را محاصره کرده و به منزل ايشان يورش بردند.

از سوي ديگر هيأتي از خاخام‌هاي جنبش «حباد» اواخر هفته گذشته به بحرين سفر کرده و در آنجا جشن عيد يهودي «حانوکاه» (نور) را برگزار کردند. شبکه هاي تلويزيوني و سايت‌هاي خبري اسرائيلي تصاوير بحريني‌هايي که در منامه در کنار خاخام‌ها در حال رقص و پايکوبي هستند، نمايش دادند. جنبش حماس فلسطين نيز در واکنش به اين اقدام، بيانيه داده و حکام بحرين را دعوت به ادامه پشتيباني از آرمان فلسطين کرده است. همچنين علماي بحرين تحرکات رژيم آل خليفه براي عادي سازي روابط با رژيم صهيونيستي را محکوم کرده و آن را «اقدام تحريک آميز خطرناک» و خيانت بزرگ به امت اسلامي و عربي برشمردند.

در همين راستا گفتگويي با  «راشد الراشد» رئيس دفتر سياسي جنبش «عمل اسلامي» بحرين انجام شده است که مشروح آن از نظر مي گذرد؛ 

*قرار است روز پنجشنبه جلسه دادگاه محاکمه شيخ «عيسي قاسم» رهبر شيعيان بحرين برگزار شود. به نظر شما آيا رژيم آل خليفه قادر به محاکمه شيخ عيسي قاسم است؟ محاکمه وي چه پيامدهايي مي تواند براي خاندان آل خليفه به دنبال داشته باشد؟

واقعيت اين است که محاکمه شيخ «عيسي قاسم» همچون محاکمه ديگر شخصيت هاي بحريني نيست، چرا که شيخ عيسي قاسم يک شخصيت بسيار برجسته در بحرين به شمار مي رود. از همين روي، مي توان گفت که محاکمه شيخ عيسي به معناي ايستادن رژيم آل خليفه در برابر ملت بحرين است. رژيم آل خليفه همچنان جلسات محاکمه شيخ عيسي را از روزي به روز ديگر موکول مي‌کند. اين نشان مي دهد که آل خليفه به خوبي مي داند که محاکمه شيخ عيسي قاسم مي تواند پيامدهاي فاجعه باري براي اين رژيم به دنبال داشته باشد.

اکنون ۶ ماه مي گذرد و رژيم آل خليفه هنوز به مسأله محاکمه شيخ عيسي پايان نداده است. محاکمه شيخ عيسي قاسم حماقتي است که اگر رژيم آل خليفه مرتکب شود، بايد تاوان آن را پس بدهد. شايد رژيم آل خليفه به اقدامات ديگري از جمله بازداشت يا تبعيد شيخ عيسي قاسم روي آورد. اما بايد گفت که اين اقدامات هم پيامدهاي وخيمي براي آل خليفه به دنبال خواهد داشت؛ پيامدهايي که قطعا رژيم آل خليفه قادر به تحمل آنها نخواهد بود و با واکنش سخت مردم بحرين مواجه خواهد شد.

*همانگونه که مي‌دانيد، چندي پيش نظاميان رژيم آل خليفه در اقدامي وحشيانه منزل شيخ «عيسي قاسم» را مورد هجوم قرار دادند؛ هرچند که پس از آن مدعي شدند که اين حمله با هدف بازداشت شماري از عناصر تحت تعقيب صورت گرفته است. هدف اصلي رژيم آل خليفه از مورد هجوم قرار دادن منزل شيخ عيسي قاسم چه بوده است؟

مسئولان رژيم  آل خليفه از روي ضعفي که دارند به نيروهاي سعودي، آمريکايي، انگليسي، اردني و پاکستاني متوسل شده‌انددر حال حاضر، رژيم آل خليفه در موضع ضعف به سر مي برد، چرا که تمامي نقشه هاي آن نقش بر آب شده است. اکنون آل خليفه به خاطر همين ضعف، به نيروهاي سعودي، آمريکايي، انگليسي، اردني و پاکستاني متوسل شده است. اين بدان معناست که رژيم آل خليفه در حال حاضر گرفتار نوعي بحران شده است. آل خليفه مشروعيت خود را در نزد مردم از دست داده است و براي بازيابي اين مشروعيت، به گزينه نظامي متوسل شده است.

در خصوص يورش آل خليفه به منزل شيخ عيسي نيز بايد گفت که اين رژيم قصد داشت اين پيام را برساند که قادر است شيخ عيسي را بازداشت کند. اما در واقع، تحصن مردم بحرين در اطراف منزل شيخ عيسي و مخالفت آنها با محاکمه وي، مانع از تحقق هدف شوم رژيم آل خليفه شد. مردم بحرين اجازه مقابله رژيم آل خليفه با يکي از برجسته ترين شخصيت هاي ديني در نزد خود را نداده و نخواهند داد.

*اخيرا شماري از خاخام هاي صهيونيست به بحرين سفر کرده اند. به نظر مي رسد که رژيم آل خليفه به صورت تدريجي سعي در علني کردن روابط خود با رژيم صهيونيستي دارد. اين مسأله را چگونه ارزيابي مي کنيد؟

رژيم آل‌خليفه هيچگاه به رژيم صهيونيستي به چشم يک دشمن نگاه نکرده است. مسئولان دو طرف همواره با يکديگر ديدار و گفتگو داشته اند. رژيم آل خليفه ساخته دست غرب و صهيونيسم است. من معتقدم که روابط دوجانبه ميان منامه و تل آويو را نمي توان «عادي سازي روابط» ناميد. عادي سازي ميان دو دشمن اتفاق مي افتد. روابط ميان تل آويو و منامه همواره خوب و حسنه بوده است و اکنون نيازي به عادي سازي روابط ندارند.

رژيم آل خليفه هيچگاه و در هيچ زمينه اي به مقابله با رژيم اشغالگر قدس نپرداخته است. روابط ميان دو طرف بسيار تنگاتنگ و مستحکم است. به همين دليل، سفر هيأت صهيونيستي به منامه به هيچ وجه براي ما تعجب برانگيز نبود. رژيم صهيونيستي، آخرين پناهي است که آل خليفه از ترس فروپاشي خود، به آن روي آورده است.

*مردم بحرين چندي پيش با برگزاري تظاهرات گسترده در اعتراض به سفر خاخام هاي صهيونيست به منامه، عادي سازي روابط ميان حکام آل خليفه و تل آويو را خيانت به امت اسلامي خواندند. ديدگاه مردم بحرين در قبال تحولات مربوط به روابط ميان آل خليفه و صهيونيسم را چگونه ارزيابي مي کنيد؟

آل خليفه براي باقي ماندن در قدرت به اشغالگران صهيونيست متوسل مي شود و جنايتهاي آنها عليه مردم فلسطين را ناديده مي گيرد شايد ملت بحرين از معدود ملت هاي جهان عرب و اسلام باشد که موضع بسيار قاطعي در قبال مسأله فلسطين اتخاذ کرده است. مردم بحرين همواره ضمن اعلام همبستگي خود با مردم مظلوم فلسطين، اقدامات صهيونيستها عليه آنها را به شدت محکوم کرده اند. با اين حال، ما شاهد هستيم که رژيم آل خليفه براي باقي ماندن در قدرت به جنايتکاران و اشغالگران صهيونيست متوسل مي شود و جنايت هاي آنها عليه مردم فلسطين را ناديده مي گيرد. آل خليفه امروز در آغوش صهيونيستها قرار گرفته است. مردم بحرين به شدت با صهيونيستها مخالف هستند و اين مخالفت خود را با برگزاري تظاهرات هاي گوناگون به نمايش مي گذارند.

*اخيرا سايت ويکيليکس اسنادي را منتشر کرده است که به موجب آنها وزير خارجه آل خليفه چندين بار براي ديدار با «بنيامين نتانياهو» نخست وزير رژيم صهيونيستي اعلام آمادگي کرده است. آيا اين مسأله صحت دارد؟

وزير خارجه آل خليفه تنها يک کارمند ساده در ساختار سياسي رژيم حاکم بر بحرين محسوب مي شود. شايد رژيم آل خليفه وي را مأمور علني کردن روابط ميان منامه و تل آويو کرده است. خاندان آل خليفه خواهان روابط گسترده با رژيم صهيونيستي هستند. البته پس از سفر هيأت صهيونيستي به منامه، سلسله تظاهرات هاي گسترده اي در محکوميت اين سفر، توسط مردم بحرين برگزار شد. ما به خوبي مي دانيم که مسئولان ارشد رژيم آل خليفه در مناسبت هاي گوناگون با مسئولان ارشد رژيم صهيونيستي ديدار و گفتگو داشته اند و هيچ شکي در اين مسأله نيست. 

اين اقدام آل خليفه، نه تنها احساسات مردم بحرين، بلکه احساسات تمامي مسلمانان در سراسر جهان را جريحه دار کرده است، چراکه رژيم صهيونيستي جنايت هاي زيادي را عليه مردم فلسطين مرتکب شده است و اکنون آل خليفه دست دوستي به سمت اين رژيم دراز کرده است.

 
 
 
ارسال کننده
ایمیل
متن