پیشنهاد سردبیر
آخرین اخبار
پر بحث ترین ها
همراهان بیدار
امروز
-1
دیروز
-1
کل
-1
 
اخبار برگزیده
کد مطلب: 154876
700 سال سنگ تراشي در هفشجان/ سنگ‌هايي که جان مي‌گيرد به دستان پينه‌بسته هنرمندان
تاریخ انتشار : 1395/10/16 11:22:55
نمایش : 910
هفشجان در چهارمحال و بختياري يکي از خاستگاه هاي کهن سنگ تراشي در ايران است و خانواده باقري‌ها از مشهورترين سنگ‌تراشان اين شهر هستند و سابقه ۷۰۰ ساله فعاليت در اين زمينه دارند.
به گزارش پايگاه خبري تحليلي کياربيدار به نقل از  جهانبين نيوز؛ يکي از آيين‌هاي موجود درفرهنگ مردمان بخصوص بختياري قرار دادن شيرسنگي (بردشير) بر مزار چهره‌هاي ماندگار، سرشناس بزرگ و بنام ايل بود. بردشير (شيرسنگي) نماد شجاعت، دلاوري، ميدان‌داري و صفات و ويژگي‌هاي برجسته‌اي چون هنرمندي در شکار، تيراندازي، جنگ، سوارکاري و... فردي است.

شيرسنگي اسلامي در مناطق چهارمحال و بختياري و خوزستان و اطراف ديده مي‌شود و هفشجان مهم‌ترين مرکز ساخت شيرسنگي از ابتدا تاکنون بوده است و غالب استفاده براي افراد شجاع چهارمحالي و نيز مردم ايل بختياري است که در گويش بختياري به اين مجسمه‌ها بردشير نيز معروف هستند. قديمي‌ترين شيرِ سنگي موجود در استان چهارمحال و بختياري، شير عبدالحميد بن ابراهيم هفشجاني، ۱۰۱۳ هجري قمري (۴۳۵ سال پيش) مربوط به دوره صفويه است. و قطعاً نمونه‌هاي کهن‌تر اسلامي در اين خاستگاه وجود داشته‌اند.

همچنين شير سنگي امامزاده احمد اصفهان متعلق به شاه اسماعيل صفوي از مصاديق ابتدايي شيرسنگي صفوي است.

براي به دست آوردن و خريد شيرهاي سنگي در قالب‌هاي مختلف و ساير احجام سنگي مي‌توان به بازار سنگ‌تراشان هفشجان واقع در خيابان شهيد چمران (محله سنگ تراش‌ها) مراجعه کرد.

خانواده باقري‌ها از مشهورترين سنگ‌تراشان اين شهر هستند و سابقه ۷۰۰ ساله فعاليت در اين زمينه دارند.

حرفه سنگ‌تراشي مختص هفشجان است

مهراب شفيعي مسئول علمي قرارگاه اقتصاد مقاومتي هفشجان در گفت‌وگو با جهانبين نيوز؛ اظهار کرد: حرفه سنگ‌تراشي و توليد شيرسنگي مختص هفشجان است.
 

وي با بيان اينکه سنگ مورد استفاده در اين حرفه از کوه بزلَر (شاه‌منظر) که سنگي نرم بوده و به راحتي مي توان روي آن کار کرد تهيه مي‌شود افزود: اين سنگ به لحاظ دوام، بي‌نظير و مربوط به ۶۰۰ تا ۷۰۰ سال پيش است و خط نستعليق و ثلث روي آن‌ها اجرا شده است که اين خطوط بصورت کاملا استادانه اجرا شده است.

شفيعي با اشاره به اينکه بسياري از آثار باستاني در اين استان قلعه‌ها هستند بيان داشت: اين قلعه‌ها قدمت بيش از ۹۰ سال دارند و کار سرستون‌هاي سنگي آن‌ها توسط سنگ‌تراشان هفشجاني انجام مي‌شود.

سنگ تراشي ميراث پدرانمان براي ما و ميراث ما براي فرزندانمان است

قنبرعلي باقري يکي از سنگ‌تراشان قديمي شهر هفشجان که هنوز هم در اين کار فعاليت دارد در گفت و گو با جهانبين نيوز؛ اظهار کرد: از بچگي کارم سنگ‌تراشي است و اجدادمان در اين حرفه فعاليت کردند و اين ميراث آن ها براي ما و ميراث ما براي فرزندانمان است.

 

وي با تاکيد بر اينکه امروز ديگر صنايع سنگي توليد شده استفاده و کاربردهاي گذشته را ندارند ادامه داد: بيشتر افراد خواستار صنايع سنگي (شيرسنگي و لوازم ساخته شده با سنگ) اين لوازم را به عنوان لوازم تزئيني خريداري مي‌کنند و از همين رو ابعاد و سايز لوازم ساخته شده کاهش يافته است.
 

باقري محصولات توليد شده را شيرهاي سنگي با ابعاد بزرگ براي استفاده در حياط و به‌ويژه باغچه منازل، هاوَن‌هاي سنگي براي تزئينات و... عنوان و افزود: خود ما هنوز از لوازم سنگي در منزل استفاده مي‌کنيم.
 
 

متاسفانه تفاوت چنداني بين نخبگان و افراد عادي وجود ندارد

علي باقري يکي از سنگ‌تراشان هفشجاني که اين هنر سنتي را با هنر مدرن آميخته است و به صورت علمي در اين زمينه کار مي کند در گفت و گو با جهانبين نيوز؛ اظهار کرد: متولد آذر ۱۳۶۵ هستم که در سال ۱۳۹۰با رتبه ۹۹ وارد دانشگاه تهران شدم و در رشته طراحي صنعتي مشغول به تحصيل شدم.
 

وي با بيان اينکه در سال ۹۴ در بيستمين المپياد علمي دانشجويي سراسري کشور در رشته طراحي صنعتي موفق به کسب رتبه سوم کشوري شدم خاطرنشان کرد: مجسمه‌سازي شغل پدريم است و خانواده ما سابقه کار ۷۰۰ ساله در اين حرفه دارند.

باقري اضافه کرد: از بچگي با شغل سنگ‌تراشي آشنايي داشتم اما قبل از ورود به دانشگاه در اين زمينه بصورت حرفه‌اي کار نکرده بودم، در واقع کارم را بعد از دانشگاه و تحصيل در اين زمينه آغاز کرده و يکي از نمونه کارهايم ساخت يادبود دکتر بهارلو پزشک تيم ملي کوهنوردي که در سال ۷۸ در اورست مفقود شد است.
 

اين سنگ تراش جوان هفشجاني با اشاره به اينکه براي راه‌اندازي کارم نياز به وام و تسهيلات داشتم و پيگري‌هايي هم انجام دادم تاکيد کرد: ولي چون متاسفانه تفاوت چنداني بين نخبگان و افراد عادي وجود ندارد موفق به دريافت وام نشدم و بيشترين مشکلم نبود ضامن بود.

کارگاهم مجهز نيست، در خانه کار مي کنم

وي با بيان اينکه هنوز نتوانستم کارگاهم را تجهيز کنم و از همين رو بيشتر کارم را در خانه انجام مي‌دهم يادآور شد: سال‌ها با ميراث فرهنگي، صنايع دستي و گردشگري همکاري داشتم اما متاسفانه هيچ حمايتي از جانب آن‌ها نشدم و کارم را خودم پيش مي‌برم.

باقري گفت: در ايران صنايع دستي طرفدار چنداني ندارد و شايد يکي از دلايل اين موضوع آن باشد که قيمت آن بالا و تبليغات براي معرفي آن به مردم کم است.
 

وي يادآور شد: کار سنگ، حرفه سختي است و تنها تعداد معدودي اين کار را در تهران انجام مي‌دهند و مي‌توان گفت هفشجان تنها شهر در کشور است که در اين زمينه فعاليت دارد.

اين هنرمند هفشجاني با اشاره به عدم همکاري برخي از مسئولان براي استفاده از سنگ‌تراشي‌هاي هفشجاني در المان‌هاي شهري افزود: آثاري که در سطح شهر استفاده مي‌شود بايد تائيديه شهرداري را داشته باشد که همکاري لازم در اين زمينه صورت نگرفت.
 
 
 
ارسال کننده
ایمیل
متن