پیشنهاد سردبیر
آخرین اخبار
پر بحث ترین ها
همراهان بیدار
امروز
-1
دیروز
-1
کل
-1
 
اخبار برگزیده
کد مطلب: 154889
کارگران شلمزاري چشم انتظار فعاليت مجدد کارخانه آب معدني شهرشان/حمايت کنيد تا بارديگر اميدها به کارخانه بزگردد
تاریخ انتشار : 1395/10/16
نمایش : 1458
ادامه ي تعطيلي و عدم فعاليت کارخانه آب معدني شلمزار اين روزها باعث ايجاد مشکلات فراوان براي کارگران بيکار شده از کار اين کارخانه ايجاد کرده است اما .....
گزارش پايگاه خبري تحليلي کيار بيدار:
کارخانه آب معدني شلمزار يکي از بهترين کارخانه هاي موجود در شهرستان کيار و يکي از فعالترين مراکز توليدي استان چهارمحال و بختياري در نيمه سال 1395به يکباره از حرکت ايستاد.
فعاليت تعداد قابل توجهي از کارگران، رونق گرفتن کار رانندگان تريلي، شهرت يافتن شلمزار و شهرستان کيار به واسطه فعاليت اين کارخانه، جذب سرمايه در شهرستان کيار، جلوگيري از مهاجرت مردم و ....همه و همه از جمله محاسني بود که فعاليت کارخانه ي آب معدني شلمزار در شهرستان کيار مردم را بيش از پيش اميدوار مي کرد اما تعطيلي يکياره و ناگهاني اين کارخانه همه ي اميدها را نااميد کرد.
همزمان با اعلام تعطيلي کارخانه آب معدني شلمزار کارگران اين کارخانه که مامن و محل درآمدي خود را از دست داده بودند براي احياء مجدد آن و گرفتن حقوق از دست رفته خود اعتراض هايي را صورت دادند اما متاسفانه هيچکدام از اعتراضات آنها ثمر نداشت و بيش از 3 ماه است که کارخانه آب معدني شلمزار تعطيل شده است.
مقصر کيست؟
تعطيلي يک کارخانه يا هر مرکز صنعتي ديگر که زير مجموعه هاي بسياري در روند حرکت و فعاليت آن نقش دارند باعث مي گردد همه ي سيستم دخيل در حرکت آن از کار بيافتد و اکنون همين اتفاق براي کارخانه آب معدني شلمزار افتاده است.
بررسي هاي به عمل آمده حاکي از آن است که در روند فعاليت کارخانه آب معدني شلمزار سه رکن دخيل هستند که مالکان کارخانه يا به عنواني ديگر بخش خصوصي، نيروي کار يا همان کارگران و بخش نظارتي در فعاليت اين کارخانه نقش موثر و مستقيم دارند.
مالک يا بخش خصوصي موظف است نسبت به ايجاد فضاي فعاليت و توليد بر اساس مجوز هاي اخذ شده و سرمايه ي در اختيار نسبت به تامين تجهيزات و تامين نيروي کار و مديريت عوامل مختلف در روند توليد برنامه ريزي لازم را به عمل آورد.
اين بخش به عنوان مدير لازم است در همه شرايط نسبت به رفع مشکلات و برداشتن موانع اقدامات لازم را انجام دهد اگرچه ممکن است در اين راه مسائل و مشکلات بسياري گريبانگيرش شود اما در شرايط فعلي کارخانه آب معدني شلمزار شاهد اين مساله نيستيم و در واقع  مالکان کارخانه که سود  اصلي فعاليت کارخانه نصيب و عايد آنان مي شوند فعاليت کارخانه آب معدني شلمزار را متوقف کرده اند و ضمن اعلام ورشکستگي حتي از پرداخت حقوق کارگران و پرسنل خود اعلام ناتواني مي کنند.
از سويي ديگر تعداد زياد پرسنل اين کارخانه است که سال هاي سال براي پيشرفت و رشد کارخانه بهترين سرمايه خود که عمر و جواني شان است را صرف نموده اند و اينک کارخانه اي که زماني آن را از خود مي دانستند حتي از تامين مطالبات آنان هم اظهار ناتواني مي کند.
کارگران کارخانه آب معدني شلمزار که با توقف فعاليت اين کارخانه آينده شغلي خود را در خطر ديدند و چون هيچ مامن و پناهگاهي جز استانداري استان چهارمحال و بختياري نيافتند اعتراضات خود از تعطيلي کارخانه را به گوش مسئولان استاني رساندند اما هنوز که هنوز است نه کارخانه فعاليتش را از سر گرفته است و نه مطالبات کارگران پرداخت شده است.
ضلع سوم فعاليت يا عدم فعاليت اين کارخانه بخش دولتي و ناظر است که در راستاي اعطاي مجوزات قانوني، نظارت بر توليد و تامين استاندرارد هاي لازم محصولات توليدي فعاليت مي کند و اينک که با وجود زيرساخت هاي لازم، نيروي انساني کافي و سرمايه مورد نياز شاهد تعطيلي يکي از بهترين کارخانه هاي شهرستان کيار است لازم وارد عرصه شود و براي نجات کارخانه آب معدني شلمزار از توقف فعاليت راه چاره اي بيانديشد.
هر چند در اين مقال و با توجه به اطلاعات در اختيار نويسنده اين اجازه را به خود نمي دهد که در مورد مقصر يا مقصران اصلي تعطيلي کارخانه آب معدني شلمزار اظهار نظر کند اما خيلي زود بايد تمهيدات لازم براي فعاليت مجدد اين کارخانه و بازگشت اميد به خانه هاي کارگران بيکار شده از کار انديشيده شود.
منتظر فعاليت مجدد کارخانه هستيم
کارگران شلمزاري هر چند مطالبات خود را از کارخانه و مالکان آن دريافت نکرده اند اما همچنان منتظر احياء کارخانه آبمعدني شهرشان هستند.
يکي از شاکيان کارخانه که خود زماني در آنجا فعاليت مي کرد اما در پي تعطيلي کارخانه از کار بيکار شده است به خبرنگار کيار بيدار گفت: درست است که تعداد زيادي از کارگران شلمزاري از کار بيکار شده اند و در حال حاضر شاکي کارخانه و بخش خصوصي هستند اما هيچگاه نمي خواهيم اين کارخانه براي هميشه بسته شود و ما نيز در جستجوي کار آواره شهر و ديار غربت شويم.
ديگر مصاحبه کننده با خبرنگار کيار بيدار خود را با نام رضا معرفي کرد و گفت: با وجود مشکلاتي که کارخانه و مدير کارخانه براي ما ايجاد کرده است اما بازهم به خاطر شهرمان از آن حمايت مي کنيم و انتطار داريم مسئولان شهرستان و استان هم با ما همراه شوند تا بار ديگر پرخ کارخانه حرکت کند.
به گزارش پايگاه خبري تحليلي کيار بيدار، با توجه به تعطيلي کارخانه آب معدني شلمزار کارگران بيکار از کار و متضرران تعطيلي کارخانه جهت دريافت مطالبات خود در حال پيگيري روند قضايي پرونده کارخانه هستند.
پريسا احمدي تشنيزي
انتهاي پيام/580ک