پیشنهاد سردبیر
آخرین اخبار
پر بحث ترین ها
همراهان بیدار
امروز
-1
دیروز
-1
کل
-1
 
اخبار برگزیده
کد مطلب: 154893
زندگي دوم در فضاي مجازي/تبعات و پيامدهاي تغيير در سبک زندگي جوانان
تاریخ انتشار : 1395/10/19 12:12:23
نمایش : 1446
تعداد کاربران فضاي مجازي و شبکه هاي اجتماعي در طول ساليان اخير به ميزان قابل توجه و چشمگيري افزايش يافته،پديده اي که به اعتقاد کارشناسان حوزه جامعه شناختي و روانشناختي،پيامدها و تبعات مخرب اين فناوري ها از موضوعاتي به شمار مي رود که همگام با افزايش تعداد مخاطبان آن،بايد مورد توجه قرار گيرد.
به گزارش  پايگاه خبري تحليلي کيار بيدار به نقل از باشگاه خبرنگاران جوان:
تعداد کاربران اينترنت،فضاي مجازي و شبکه هاي اجتماعي به ميزاني افزايش يافته که بر اساس گزارشات منتشر شده از سوي رسانه ها،قريب به 50 درصد از جمعيت ايران بصورت مستقيم با اين فناوري ها ارتباط دارند.
 
بنا برآمار منتشر شده از سوي سامانه مديريت،40ميليون و718هزار کاربر اينترنت در سال 1394 در کشور ثبت شده است.
 
صاحب نظران و کارشناسان حوزه روانشناسي و جامعه شناسي معتقدند،ظهور و بروز گسترش فناوري هاي نوين اينچنيني اعم از فضاي مجازي،اينترنت و شبکه هاي اجتماعي با همه محاسن و مزاياي غير قابل انکارآن ،حاوي تبعات و پيامدهاي زيان بار و مخربي است که اين عوارض در سنين پايين،همچون نوجواني با شدت و عمق هر چه بيشتري بروز پيدا مي کند.
 
صديقه نوبهار،روانشناس و کارشناس علوم رفتاري در گفت و گو با خبرنگار گروه اجتماعي باشگاه خبرنگاران جوان،اظهار داشت:قريب به يک سوم از کاربران اينترنت مشمول اقشار و گروه هاي دانش آموز مي شوند که طبيعتا بخش قابل توجهي از آن پايين تر از 18 سال هستند.
 
وي افزود:با چنين اوصافي،عدم آشنايي به استفاده صحيح و قاعده مند از فناوري مذکور،با آسيب هاي روحي، رواني و جسماني قابل توجهي همراه مي شود که در صورت غفلت از آن،نتايج زيان باري را از اين حيث تجربه خواهيم کرد.
 
نوبهار عنوان کرد:تحقيقات و بررسي هاي علمي و کارشناسي،مويد اين واقعيت تلخ است که يکي از دلايل اُفت تحصيلي دانش آموزان،استفاده فراتر از معمول از گوشي هاي همراه اسمارت فون يا نسل جديد نشات مي گيرد.
 
روانشناس و کارشناس علوم رفتاري گفت:استفاده پيش از حد نوجوانان ازاينترنت،فضاي مجازي و شبکه هاي اجتماعي،تبعات و پيامدهاي عميق و زيان باري را  از لحاظ روحي،رواني و اجتماعي در پي خواهد داشت که گاهي مسير صحيح زندگي کاربر را تحت الشعاع قرار مي دهد و او را به بيراهه اي سوق مي دهد که جبران مافات آن، امري بسيار دشوار و بعضا هزينه ساز خواهد بود.
 
*از دوستي هايي با هويت کاذب تا افسردگي و پرخاشگري
 
کاظم سروري،جامعه شناس و آسيب شناس مسائل اجتماعي در گفت و گو با خبرنگار گروه اجتماعي باشگاه خبرنگاران جوان،در تشريح آسيب ها و پيامدهاي مخرب استفاده فراتر از حد  معمول از شبکه هاي اجتماعي و فضاي مجازي،عنوان کرد:امروزه کم نيستند والديني که از تغيير رفتار فرزندانشان گلايه دارند و اين تغييرات در بسياري از امور روزمره و عادي زندگي آنها همچون همراهي با خانواده،پرهيز و اجتناب از حضور در مراسم ميهماني،ميل به تنهايي و انزوا،گوشه گيري و... مشاهده مي شود.
 
وي افزود:حضور طولاني مدت در شبکه هاي اجتماعي،ميل افسار گسيخته به چَت،وابستگي شديد به بازي ها و سرگرمي هاي رايانه اي،تنها بخشي از عوارضي است که اثرات آن در رفتارهاي روزمره نوجوانان و جوانان به چشم مي خورد.
 
سروري گفت:گرايش و تمايل به دوستي و ارتباطات در فضاي مجازي با افراد يا گروه هايي که هويت واقعي آنها مبهم است و بعضا از آنها به عنوان افرادي با نشانه ها و اسم و رسم معجول ياد مي شود،بخش ديگري از اين واقعيت تلخ به شمار مي رود که گاهي پس لرزه هاي آن،سرنوشت جوانان و نوجوانان را در کانال و مسيري غلط و ناصحيح  قرار مي دهد.
 
وي افزود:بروز رفتارهاي خشن،پرخاشگرانه و تيک هاي عصبي،بخش ديگري از تبعات مخرب وحضور بي قاعده و نامنظم در فضاي مجازي و تمايل و وابستگي به بازي هاي رايانه اي محسوب مي شود که براي پيشگيري از آن،ابتدا به ساکن بايد والدين دانش آموزان نسبت به پيامدهاي زيان بار فناوري هاي اشاره شده آگاه شوند.
 
سروري گفت:بدون ترديد امکان جلوگيري از پيشرفت تکنولوژيک وجود ندارد و اساسا مهار آسيب ها و تبعات ناشي از تکنولوژي با مسدود کردن مسير پيشرفت و يا ايجاد  مانع براي بهره گيري از آن،امري غلط و محکوم به شکست است.
 
جامعه شناس و آسيب شناس مسائل اجتماعي گفت:فضاي مجازي و اينترنت به جزيي لاينفک از زندگي روزمره تبديل شده که محدوديت سني در چنين عرصه اي،محلي از اعراب ندارد زيرا تمامي گروه هاي جمعيتي بصورت مستقيم و غيرمستقيم نيازمند اين فناوري ها هستند و طبيعتا در چنين فضا و شرايطي بايد استفاده صحيح و اصولي از فناوري هاي و تکنولوژي مذکور آموخته شود.
 
وي در خاتمه يادآور شد:در مرحله بعد،آشنايي جوانان و نوجوانان به خطرات استفاده ناصحيح از اينترنت و فضاي مجازي و تعريف سرگرمي هاي  متنوع ديگر،توام با غني سازي اوقات فراغت با فعاليت هاي مفرح سياحتي،ورزشي و...از ديگر راهکارهايي است که پياده سازي آن در کنترل و مهار آسيب هاي ناشي از فناوري هاي اشاره شده،تعيين کننده و مثمر ثمر خواهد بود.
 
انتهاي پيام/
 
 
 
 
ارسال کننده
ایمیل
متن