پیشنهاد سردبیر
آخرین اخبار
پر بحث ترین ها
همراهان بیدار
امروز
-1
دیروز
-1
کل
-1
 
اخبار برگزیده
کد مطلب: 154895
نقش مثبت انگور در اقتصاد کيار:
برداشت همزمان و عدم امکان انبار داري عامل افت قيمت انگور در بازار/ حضور صنايع تبديل و بسته بندي محصولات توليدي در شهرستان کيار به شدت احساس مي شود
تاریخ انتشار : 1395/10/19
نمایش : 1004
دومين بخش از گزارش نقش مثبت انگور در اقتصاد کيار به بررسي عوامل کاهش سود کشاورزان و باغداران توليد کننده انگور در شهرستان کيار اختصاص يافته است که در ادامه بدان مي پردازيم.
گزارش پايگاه خبري تحليلي کيار بيدار:
در گزارش قبل به آثاز مثبت توليد انگور در شهرستان کيار اشاره شد و با بررسي مراحل کاشت و داشت و برداشت انگور از آغاز تا پايان متوجه شديم که انگور توليدي کشاورزان شهرستان کيار به صورت مستقيم يا به بازار مصرف جهت خام خوري عرضه مي شود يا اينکه محصول توليد شده براي تبديل به کنسانتره و آب ميوه در اختيار کارخانه توليد آبميوه که در نزديکي شهر گهرو قرار دارد قرار مي گيرد.
عرضه مستقيم انگور توليدي کشاورزان و باغداران شهرستان کيار به بازار مصرف يا کارخانه ي آبميوه ساده ترين راه فروش محصولات توليد شده است که متاسفانه اين روش کمترين سود را عايد توليد کنندگان و سود واقعي را روانه جيب دلالان مي کند.
قيمت تمام شده بالاي محصول تاکستان هاي انگور شهرستان کيار ناشي از زحمت بسيار، هزينه هاي کاشت داشت و برداشت، آسيب هاي ناشي از کم آبي و آفات متعدد و قيمت پايين خريد بهترين انگور توليد شده در شهرستان کيار دست به دست هم مي دهد تا پس از 4-5ماه تلاش شبانه روزي کشاورزان  آنچه از فروش محصولات عايد کشاورزان مي شود حتي جوابگوي سرمايه آنان هم نباشد.
عوايد توليد انگور متناسب با هزينه ها و زحمات آن نيست
مهندس عيسي بهرامي گهرويي در گفتگو با خبرنگار پايگاه خبري تحليلي کيار بيدار گفت: انگور توليدي در تاکستان هاي شهرستان کيار يکي از بهترين ارقام انگور توليد شده در کشور است که هم از نظر کميت هم از نطر کيفيت و هم از نظر ارزش غذايي در سطح بيار مناسبي قرار دارد.
وي افزود: اگرچه در حال حاضر سطح وسيعي از باغات شهرستان کيار زير کشت انگور قرار دارد و تاکستان هاي وسيعي هم در ناغان و هم در گهرو واقع است اما در سال هاي اخيرکاهش صرفه اقتصادي توليد انگور باعث دلزدگي کشاورزان و باغداران شده است.
اين کارشناس ارشد باغداري افزود: انگور توليدي کشاورزان و باغداران هيچ مشکلي ندارد و از نوع درجه يک و مرغوب است اما آنچه باعث مي شود حق واقعي توليد کنندگان ادا نشود اين است که کشاورزان به دليل نياز فوري به پول پس از برداشت محصول، عدم امکان نگهداري محصول برداشت شده در انبار در طولاني مدت و همچنين اشباع يکباره بازار از محصولات برداشت شده باعث مي شود قيمت خريد انگور در فصل برداشت به يکباره افت کند.
اين کارشناس محصولات باغي در ادامه گفت: باغداران بايد به اين فکر باشند که در ادامه روند توليد محصولات خود بتوانند محصول توليد شده را نگهداري کنند تا در زمان مناسب به بازار عرضه کنند و اين مهم جز با ورود صنايع تبديلي به منطقه ميسر نمي شود.
وي گفت: اگر کشاورزان، اداره جهاد کشاورزي،يا بخش خصوصي بتوانند در زمينه تبديل محصولات توليدي باغداران سرمايه گذاري و اقدام کنند ضمن حمايت از کشاورزان و باغداران مي توانند براي تعدادي ديگر نيز اشتغال زايي کنند.
انتهاي بخش دوم
گزارش و گفتگو: مهدي بهزادي تشنيزي
 
 
 
ارسال کننده
ایمیل
متن