پیشنهاد سردبیر
آخرین اخبار
پر بحث ترین ها
همراهان بیدار
امروز
-1
دیروز
-1
کل
-1
 
اخبار برگزیده
کد مطلب: 154895
نقش مثبت انگور در اقتصاد کيار:
برداشت همزمان و عدم امکان انبار داري عامل افت قيمت انگور در بازار/ حضور صنايع تبديل و بسته بندي محصولات توليدي در شهرستان کيار به شدت احساس مي شود
تاریخ انتشار : 1395/10/19
نمایش : 616
دومين بخش از گزارش نقش مثبت انگور در اقتصاد کيار به بررسي عوامل کاهش سود کشاورزان و باغداران توليد کننده انگور در شهرستان کيار اختصاص يافته است که در ادامه بدان مي پردازيم.
گزارش پايگاه خبري تحليلي کيار بيدار:
در گزارش قبل به آثاز مثبت توليد انگور در شهرستان کيار اشاره شد و با بررسي مراحل کاشت و داشت و برداشت انگور از آغاز تا پايان متوجه شديم که انگور توليدي کشاورزان شهرستان کيار به صورت مستقيم يا به بازار مصرف جهت خام خوري عرضه مي شود يا اينکه محصول توليد شده براي تبديل به کنسانتره و آب ميوه در اختيار کارخانه توليد آبميوه که در نزديکي شهر گهرو قرار دارد قرار مي گيرد.
عرضه مستقيم انگور توليدي کشاورزان و باغداران شهرستان کيار به بازار مصرف يا کارخانه ي آبميوه ساده ترين راه فروش محصولات توليد شده است که متاسفانه اين روش کمترين سود را عايد توليد کنندگان و سود واقعي را روانه جيب دلالان مي کند.
قيمت تمام شده بالاي محصول تاکستان هاي انگور شهرستان کيار ناشي از زحمت بسيار، هزينه هاي کاشت داشت و برداشت، آسيب هاي ناشي از کم آبي و آفات متعدد و قيمت پايين خريد بهترين انگور توليد شده در شهرستان کيار دست به دست هم مي دهد تا پس از 4-5ماه تلاش شبانه روزي کشاورزان  آنچه از فروش محصولات عايد کشاورزان مي شود حتي جوابگوي سرمايه آنان هم نباشد.
عوايد توليد انگور متناسب با هزينه ها و زحمات آن نيست
مهندس عيسي بهرامي گهرويي در گفتگو با خبرنگار پايگاه خبري تحليلي کيار بيدار گفت: انگور توليدي در تاکستان هاي شهرستان کيار يکي از بهترين ارقام انگور توليد شده در کشور است که هم از نظر کميت هم از نطر کيفيت و هم از نظر ارزش غذايي در سطح بيار مناسبي قرار دارد.
وي افزود: اگرچه در حال حاضر سطح وسيعي از باغات شهرستان کيار زير کشت انگور قرار دارد و تاکستان هاي وسيعي هم در ناغان و هم در گهرو واقع است اما در سال هاي اخيرکاهش صرفه اقتصادي توليد انگور باعث دلزدگي کشاورزان و باغداران شده است.
اين کارشناس ارشد باغداري افزود: انگور توليدي کشاورزان و باغداران هيچ مشکلي ندارد و از نوع درجه يک و مرغوب است اما آنچه باعث مي شود حق واقعي توليد کنندگان ادا نشود اين است که کشاورزان به دليل نياز فوري به پول پس از برداشت محصول، عدم امکان نگهداري محصول برداشت شده در انبار در طولاني مدت و همچنين اشباع يکباره بازار از محصولات برداشت شده باعث مي شود قيمت خريد انگور در فصل برداشت به يکباره افت کند.
اين کارشناس محصولات باغي در ادامه گفت: باغداران بايد به اين فکر باشند که در ادامه روند توليد محصولات خود بتوانند محصول توليد شده را نگهداري کنند تا در زمان مناسب به بازار عرضه کنند و اين مهم جز با ورود صنايع تبديلي به منطقه ميسر نمي شود.
وي گفت: اگر کشاورزان، اداره جهاد کشاورزي،يا بخش خصوصي بتوانند در زمينه تبديل محصولات توليدي باغداران سرمايه گذاري و اقدام کنند ضمن حمايت از کشاورزان و باغداران مي توانند براي تعدادي ديگر نيز اشتغال زايي کنند.
انتهاي بخش دوم
گزارش و گفتگو: مهدي بهزادي تشنيزي
 
 
 
ارسال کننده
ایمیل
متن
 
سامانه ارتباط با ما


سومین جشنواره استانی عکس چهارمحال و بختیاری(کی یار)
شنبه20آبان ماه
یک شنبه 21آبان ماه
دوشنبه 22آبان ماه
سه شنبه 23آبان ماه
چهارشنبه 24 آبان ماه
روز کتاب، کتابخوانی و کتابدار
روز بزرگداشت علامه سید محمد حسین طباطبایی(1360 ه ش)

پنج شنبه 25آبان ماه
روز وقف
جمعه 16 آبان ماه مصادف با 28صفر
رحلت حضرت رسول اکرم صلوات الله علیه و آله(11ه ق)
شهادت امام حسن مجتبی علیه السلام(50ه ق)
سالروز آزاد سازی سوسنگرد

 
سامانه ارتباط مردمی
کیار بیدار

کانال پایگاه خبری تحلیلی کیار بیدار در
پیام رسان سلام

پایگاه خبری تحلیلی کیار بیدار در
اینستا گرام

 
سامانه اعلام برنامه 
کیار بیدار
اوقات شرعی
پیوند ها
موسسه پژوهشي تنظيم و نشر آثار امام خميني(ره)

دفتر مقام معظم رهبري

دفتر حفظ و نشر آثار آيت الله خامنه اي

پايگاه اطلاع رساني دولت

مجلس شوراي اسلامي

وزارت خانه ها

جستجو گر يوز

استعلام تخلفات رانندگي

سامانه اعلام نياز يارانه دريافتي

سامانه گردشگري شهرستان کيار

تقويم ئو مناسبت ها

اخبار انتخابات خبرگان رهبري و مجلس شوراي اسلامي

پارسي جو -موتور جستجوي ايراني

اعتراض به حذف يارانه

پيام رسان سلام