پیشنهاد سردبیر
آخرین اخبار
پر بحث ترین ها
همراهان بیدار
امروز
-1
دیروز
-1
کل
-1
 
اخبار برگزیده
کد مطلب: 154904
هاشمي رفسنجاني نمونه‌ کم نظيري از نسل اول مبارزان ضد ستم شاهي بود
تاریخ انتشار : 1395/10/20 10:20:40
نمایش : 730
گفته مي شود پشت پرده تمام تصميمات مسئله دار وزارت ارتباطات که در اين موضوع بيشتر از همه سهم دارد شخصي با نام نصرالله جهانگرد است نصرالله جهانگرد، معاون وزير ارتباطات و فناوري اطلاعات و رئيس سازمان فناوري اطلاعات ايران، به دليل سوابق سياسي - تشکيلاتي و سابقه طولاني مديريت، و در کنار آن عدم تجربه و سابقه کافي وزير ارتباطات کنوني آقاي واعظي، مرد پشت پرده وزارت ارتباطات به شمار مي‌آيد؛ کسي که در تصميمات عمده اين وزارتخانه نقش کليدي دارد.
به گزارش پايگاه خبري تحليلي کياربيدار به نقل از  جهانبين نيوز؛ "استارت آپ" به يک عبارت به معناي ايجاد حلقه‌هاي ابداعي کسب و کار نوين با تمرکز بر فناوري است.

ذاتا نوعي کارآفريني مثبت قرن بيست و يکمي است و به واسطه هزينه پايين راه‌اندازي اوليه، راهکار مناسبي براي نجات جوانان بيکار تحصيلکرده از بحران‌هاي شغلي محسوب مي‌شود.

اما آنچه که اکنون به شدت مورد انتقاد است واگذاري حلقه‌هاي آموزش، راه‌اندازي و مديريت کسب و کارهاي نوين به جمعي از مديران آمريکايي است که خود به اين موضوع معترفند که با استراتژي مذکور جوامع مختلف را به مستعمره جديد نظام سرمايه‌داري تبديل کرده‌اند.

کار به اين شکل است که ابتدا چرخه اشتغال اشغال شده و سپس به واسطه ايجاد بحران‌هاي اقتصادي خود ساخته و گروگان‌گيري معيشت مردم، مسير ايجاد تغييرات سياسي، فرهنگي و اجتماعي دلخواه ريل‌گذاري مي‌شود.

چرخه به اين شکل است که پس از شناسايي کشوري که از استعدادهاي لازم براي سرمايه‌گذاري در حوزه استارت آپ ازجمله جمعيت جوان، رشد و گسترش سيستم اينترنت پرسرعت و نخبگان جوياي کار برخوردار است، شرکت‌هاي چندمليتي با هدف فتح بازارهاي جديد و جذب استعدادهاي بکر و دست نخورده ورود پيدا مي‌کنند.

طبيعتا اگر گوگل، مايکروسافت يا اپل تابلوي «دزدي ايده» و «استعمار بازار» را بالا ببرند هيچ نخبه با‌استعداد يا حتي حاکميت جوياي ثروتي راه را براي آنها باز نخواهد کرد!

پس در نقش «سرمايه‌گذار خيرخواه» شرکت‌هاي آموزشي در کشورهاي در حال توسعه با آينده درخشان در حوزه فناوري تاسيس مي‌کنند.

چند وقتي است مجموعه‌اي از شرکت‌هاي نوپديد وابسته به غول‌هاي چندمليتي حوزه IT در کشورمان کلاس‌هاي به اصطلاح کارآفريني و دوره‌هاي استارت آپ ويکند برگزار مي‌کنند.

از گوگل تا اپل و مايکروسافت و ايباي و آمازون همگي به جامعه نخبگان تحصيلکرده و مشتاق کارآفريني کشورمان هجوم آورده‌اند و طوري وانمود مي‌کنند که گويي در راه رضاي خدا، به آموزش منابع انساني ايراني با حداقل درآمد و حداکثر همکاري دولتي علاقمند هستند و هدف اصلي‌شان چنين است که پولي به جيب ايرانيان واريز کنند!!!

در چنين شرايطي که سرمايه به حکم بي‌حميتي دولتي در اختيار نخبگان قرار نمي‌گيرد يک کارآفرين نخبه و توليد‌کننده ثروت ناچار مي‌شود به علت محدوديت مالي در توسعه طرح يا رساندن ايده به مرحله عملياتي، قيد آرزوهاي خود را بزند و با فروش پروژه به شکل نيمه کاره يا واگذاري ايده به سرمايه‌گذاران خارجي، بودجه‌اي حداقلي در مقايسه با ثروت نهايي حاصل از اجراي پروژه کاسب شود.

پس اين معامله‌اي است که ضرر ملي آن حتي از ميزان خسارت مادي ابداع‌کنندگان و نخبگان ملي نيز بيشتر است و علاوه بر تسريع پروسه «کوچ مغزها» مي‌تواند به خالي شدن جامعه از ايده‌هاي سازنده يک نسل نيز بينجامد.

حال ما از رئيس جمهور محترم سوال مي‌کنيم... کجاي اين طرح ضداقتصادي شبيه سرمايه گذاري قدرت‌هاي جهان در ايران است که بايد به واسطه آن شاد و شکرگزار هم باشيم؟! علاوه بر خسارت‌هاي اقتصادي هنگفت، ذات شبکه‌سازي اجتماعي بيگانگان در داخل کشور به واسطه مديريت آمال و آرزوهاي نخبگان و پاسخ دهي به حق عمومي «اشتغال» حتي به شرط «کلاه‌گذاري کلان» و بهره مندي حداقلي ايرانيان مشتاق کارآفريني، مشکل آفرين است.
 
اما داستان به اينجا ختم نمي شود و اکنون پروژه نفوذ استان به استان در حال کليد خوردن است. بعد از روشنگري جريان انقلابي پروژه استارت آپ هاي آمريکائي متوقف و امروز دشمن با تغيير تا کتيک اين بار با اجراي پروژه اي تحت عنوان unido، همان پروژه استارت آپ را اين بار نه در سطح ملي که استان به استان پيگيري مي کند.

يونيدو يا سازمان توسعه صنعتي ملل متحد، يك نهاد تخصصي سازمان ملل متحد است كه مقر آن در وين مي باشد، هدف اصلي اين سازمان ارتقاء و تسريع توسعه صنعتي در كشورهاي در حال توسعه و يا اقتصادهاي در حال گذار و توسعه روابط صنعتي بين‌المللي است.

در اين ميان وزارت ارتباطات مهمترين دستگاهي است که در اين پروژه با يونيدو همکاري و از اين سيستم سرقت آشکار منابع و فکر و در يک کلام ايجاد بستر براي نفوذ دستگاه هاي اطلاعاتي ساير کشور تحت پوشش سرمايه گذار و حامي طرح ها و ايده ها حمايت مي کند.

گفته مي شود پشت پرده تمام تصميمات مسئله دار وزارت ارتباطات که در اين موضوع بيشتر از همه سهم دارد شخصي با نام نصرالله جهانگرد است نصرالله جهانگرد، معاون وزير ارتباطات و فناوري اطلاعات و رئيس سازمان فناوري اطلاعات ايران، به دليل سوابق سياسي-تشکيلاتي و سابقه طولاني مديريت، و در کنار آن عدم تجربه و سابقه کافي وزير ارتباطات کنوني آقاي واعظي، مرد پشت پرده وزارت ارتباطات به شمار مي‌آيد؛ کسي که در تصميمات عمده اين وزارتخانه نقش کليدي دارد.
 

رويکرد خاص او به فناوري اطلاعات و ارتباطات با تکيه بر واردات تجهيزات و همسوئي با راهبردهاي غرب در عرصه ارتباطات، وضعيت کنوني IT در کشور را رقم زده است.

زيرساخت‌هاي عمدتاً وابسته به غرب و تحت مديريت و نظارت آن‌ها، اينترنت گران قيمت و بي‌کيفيت و مهاجرت نخبگان به دليل عدم وجود شرايط براي فعاليت در کشور از نتايج مهم اين رويکرد به شمار مي‌آيد. نگاه او به مسائل فرهنگي در ارتباطات نگاه خاصي است. او اساساً اعتقادي به فيلترينگ ندارد به زعم برخي تمام تلاش خود را براي تقابل کامل با شوراي عالي فضاي مجازي و ممانعت از به ثمر رساندن تصميمات اين شورا مي کند.

حال unido با همان سياست هاي شناسايي ظرفيت هاي فکري، اقتصادي، فرهنگي و سياسي که در استارت آپ ها بکار گرفته بود و  شراکت و سرمايه گذاري با ايده پردازان داخلي و توليد ثروت، نه براي کشور که براي سرمايه گذار اين بار با دستور مستقيم دولت به اداراتي مانند تعاون، ارتباطات و فناوري اطلاعات و مانند آن در استان ها، اين ادارات را موظف به ارتباط گيري و همکاري با اين سازمان به بهانه هايي مانند ايجاد اشتغال، توسعه صادرات و همچنين صرفه جويي در مصرف انرژي و محيط زيست با اين سازمان کرده است.

حال جاي سوال اينجاست که چرا سازماني که در سازمان ملل تشکيل شده است بايد توانايي ارتباط گيري با استان ها را داشته باشد و اين موضوع نبايد مستقيما از طريق وزارتخانه ها صورت گيرد؟ آيا اينگونه دسترسي به اطلاعات و ظرفيت هاي جاي جاي کشور به آساني صورت نمي پذيرد؟ و آيا اين موضوع براحتي پروژه نفوذ را استان به استان کليد نخواهد زد؟ و آيا اين همان پروژه استارت آپ ها نيست که تحت پوششي متفاوت اما عميق تر و حساب شده تر قصد ضربه زدن به ساختارهاي تصميم ساز و تصميم گير کشور را دارد؟ اکنون وزير ارتباطات بايد پاسخگوي اين سوالات باشد.

حقيقت اين است که دشمن با شناسايي نقاط ضعف ملي ما در حوزه اشتغال و بلوک سرمايه‌هاي بانکي به روي نخبگان، در حال اجراي يک نقشه هوشمندانه در خصوصي‌ترين فضاي اجتماعي کشور است. مسير نفوذي که برآمده از ضعف مديريت و وادادگي رسمي دولتي هاست.

بنابراين بود که مديريت حلقه‌هاي علم و صنعت با ميانجيگري نهادهاي رسمي همچون معاونت علمي-پژوهشي دفتر رياست جمهوري و صندوق نوآوري و شکوفايي دولت انجام شود که چنين نشد!

ما نمي‌توانيم از مردم و نخبگان خود انتظار داشته باشيم به جهت سر باز زدن بانک‌ها از پرداخت  يک وام 25 ميليون توماني ساده، همه ايده‌هاي پولساز و پرمشتري خود را بايگاني کنند.

در عين حال اين خيانتي بزرگ به نخبگان کشورمان محسوب مي‌شود که به واسطه وادادگي در عرصه سياست و اقتصاد آنها را به سمت «ارزان فروشي ايده» و «شراکت با حداقل سود با بيگانه» سوق مي‌دهيم. به اين ترتيب هميشه راس شبکه قدرت و ثروت در دست خاندان‌هاي غرب گرايي است که آرزويي جز بر باد رفتن اصول و آرمانهاي اين نظام را در سر نمي پروراند.
 
 
 
ارسال کننده
ایمیل
متن
 
سامانه ارتباط با ما
شنبه 12 اسفند ماه
یک شنبه 13 اسفند ماه
دوشنبه 14 اسفند ماه
روز احسان و نیکو کاری

سه شنبه 15 اسفند ماه
روز درختکاری

چهارشنبه 16اسفند ماه
پنج شنبه 17اسفند ماه
جمعه  18اسفند ماه
ولادت حضرت زهرا سلام الله علیها

سامانه ارتباط مردمی کیار بیدار
کانال پایگاه خبری تحلیلی کیار بیدار در
پیام رسان سلام

پایگاه خبری تحلیلی کیار بیدار در
اینستا گرام

 
سامانه اعلام برنامه 
کیار بیدار
اوقات شرعی
پیوند ها
موسسه پژوهشي تنظيم و نشر آثار امام خميني(ره)

دفتر مقام معظم رهبري

دفتر حفظ و نشر آثار آيت الله خامنه اي

پايگاه اطلاع رساني دولت

مجلس شوراي اسلامي

وزارت خانه ها

جستجو گر يوز

استعلام تخلفات رانندگي

سامانه اعلام نياز يارانه دريافتي

سامانه گردشگري شهرستان کيار

تقويم ئو مناسبت ها

اخبار انتخابات خبرگان رهبري و مجلس شوراي اسلامي

پارسي جو -موتور جستجوي ايراني

اعتراض به حذف يارانه

پيام رسان سلام