پیشنهاد سردبیر
آخرین اخبار
پر بحث ترین ها
همراهان بیدار
امروز
-1
دیروز
-1
کل
-1
 
اخبار برگزیده
کد مطلب: 154911
دستاوردهاي تلگرام براي جامعه ايراني چه بوده است؟
تاریخ انتشار : 1395/10/22 10:08:06
نمایش : 884
تلگرام، از نمونه نرم افزارهاي بسيار شايع و مرسومي است که بر اساس آمار منتشر شده در برخي رسانه‌ها، حدود 80 درصد از کاربرانش را ايرانيان تشکيل داده‌اند،فناوري نويني که عليرغم آسيب‌ها و مخاطراتي که در پي داشته،حاوي محاسن و ثمراتي نيز بوده است.
گزارش پايگاه خبري تحليلي کيار بيدار به نقل از باشگاه خبرنگاران جوان:
تلگرام از نمونه نرم افزارهاي نسبتا نويني به شمار مي رود که بر اساس آمار و ارقام منتشر شده در رسانه ها،حداقل 80 درصدِکاربرانش از جامعه ايراني شکل گرفته است.
 
اين فناوري، پس از ورود به ايران با سرعت خيره کننده‌اي در ميان طيف هاي مختلف و طبقات متعددي از جامعه مورد استفاده قرار گرفت که بخش قابل توجهي از جمعيت جوان و نوجوان اين مرز و بوم را به نوعي شيفته و دلبسته خود کرد.
 
شايد آن زماني که پاول و نيکلاي دورف، دو برادر آلماني اين نرم افزار را طراحي کردند، گمان نمي کردند که بخش اعظم مشتريان پرو پا قرص اين فناوري از، جوانان و نوجوانان جامعه ايراني خواهد بود.
 
پيش از اين در قالب گزارشات متعددي، مخاطرات و پيامدهاي منفي اين نرم افزار مورد بحث و بررسي قرار گرفت و در ذيل اين گزارش تلاش مي شود در گفتگو با صاحب‌نظران حوزه جامعه‌شناسي و علوم ارتباطات، اين بار مزاياي اين فناوري به بحث گذاشته شود.
 
* تلگرام،رسانه‌اي فراگير
 
يدا...شهميرزادي،دانش آموخته رشته ارتباطات در گفتگو با  خبرنگار گروه اجتماعي باشگاه خبرنگاران جوانبا اشاره به نقش بسيار برجسته و تعيين کننده اينترنت و فناوري هاي مرتبط با اين حوزه در تحولات اجتماعي جهان معاصر اظهار داشت: موج استفاده از اين نرم افزارها به ميزاني افزايش يافته که امروزه کمتر کسي را مي‌توان يافت که نسبت به اين نرم افزارها ناآشنا يا بي اطلاع باشد.
 
وي افزود: کارکردهاي شبکه‌هاي اجتماعي و تلگرام در ابعاد و عرصه‌هاي گوناگون قابل بررسي است و اين امر،در عرصه رسانه و علوم ارتباطات بيش از پيش ملموس و محسوس به نظر مي رسد.
 
دانش آموخته رشته ارتباطات بيان کرد: در طول يکسال گذشته،نمونه هاي متعددي از تأثيرگذاري تلگرام در جامعه مشاهده شده که موضع گيري ها در خصوص حادثه فوت عباس کيارستمي،قطع شدن پاي سرباز مريواني در پادگان عجب شير و فوت بيش از20 سرباز پادگان05کرمان در محور تبريز-سيرجان... از نمونه هاي آن به شمار مي رود.
 
شهميرزادي بيان کرد:به واقع،در موارد فوق، نقش شبکه هاي اجتماعي و علي‌الخصوص تلگرام در اطلاع رساني وسيع،فراگير و گسترده قابل احساس است و متعاقبا شاهد بوده ايم اين فناوري به ميزاني اثرگذار بوده که بعضا مسئولان و دستگاه هاي ذيربط را وادار به واکنش کرده و يا اينکه ،باعث اعمال و ايجاد حساسيت هر چه بيشتري نسبت به موضوعات و ماجراهاي اين‌چنيني شده است.
 
وي افزود:به واقع،تلگرام تمامي مردم را به نوعي مشغول ساخته و در اين ميان جوانان و نوجوان بصورت هر چه بيشتري با اين فناوري اُخت شده اند که البته در ميان اين شيفتگي و وابستگي ها،مخاطراتي نيز وجود دارد .
 
جامعه شناس و آسيب شناس مسائل اجتماعي عنوان کرد:به هر ترتيب آنچه که در خصوص تلگرام با قاطعيت مي توان مطرح نمود،دال بر اين موضوع است که بصورت روزانه،حجم انبوه و وسيعي از اطلاعات در مقابل ديدگان کاربران اين نرم افزار و شبکه هاي اجتماعي قرار مي گيرد.
 
شهميرزادي گفت:طبيعتا در چنين شرايطي،هر روز اذهان و افکار عمومي در معرض و تحت تاثير داده هايي قرار مي گيرد که مي تواند مخاطبان و کاربران را به سمت وسويي خاص و متفاوت سوق دهد.
 
وي افزود:همگرايي،هم افزايي،وحدت و همسويي هر چه بيشتر، از نمونه مولفه هاي حائز اهميتي به شمار مي رود که در صورت اتخاذ تدابير موثر و دقيق،از چنين ظرفيت عظيم و بالقوه اي مي توان براي پيشبرد اهداف خرد و کلان کشوري بهره برد.
 
* سهم تلگرام در اوقات فراغت جوانان و نوجوانان به چه ميزاني است؟
 
شهرام مهدور،جامعه شناس و آسيب شناس مسائل اجتماعي در گفت و گو با  خبرنگار گروه اجتماعي باشگاه خبرنگاران جوانبا اشاره به تاثيرات بسيار تامل برانگيز فضاي مجازي،اينترنت و شبکه هاي اجتماعي( همچون تلگرام) در جامعه ايراني،عنوان کرد:بدون ترديد،ظهور و بروز و عرصه چنين فناوري هايي در حوزه هاي متعدد اجتماعي،فرهنگي سياسي و اقتصادي قابل بررسي است اما تاثيرات اجتماعي اين نرم افزارها در جامعه ايراني به مراتب بيشتر از جوامع ديگر به نظر مي رسد.
 
وي افزود:البته آمار،بررسي و تحقيقات مُتقَن،علمي و کارشناسي شده اي در اين خصوص انجام نشده،اما با عنايت به اين واقعيت که بخش عمده اي از کاربران شبکه اجتماعي تلگرام از جامعه ايراني مي باشند،لذا طبيعتا تاثيرگذاري اين فناوري قابل توجه خواهد بود.
 
مهدور گفت:اين نرم افزارها به ميزاني در ميان اقشار اجتماعي و بخصوص جوانان و نوجوانان رسوخ و رسوب پيدا کرده که تاثيرات آن ،در اوقات فراغت اين قشر ازجامعه ايران،نيز مشهود و ملموس به نظر مي رسد.
 
جامعه شناس و آسيب شناس مسائل اجتماعي عنوان کرد:ارتقاي سطح اطلاعات عمومي مردم و جامعه از ديگر محاسن اين فناوري ها به شمار مي رود و با وجود نقدهايي که در خصوص انتشار مطالب و موضوعات غير موثق و غير علمي در اين خصوص وجود دارد،اما به هر حال در اين ميان،موضوعات پرمحتوا،پر مغز و مستدل علمي نيز منتشر مي شود که اين امر مي تواند در تقويت اندوخته علمي کاربران موثر واقع شود.
 
مهدور در خاتمه يادآور شد:البته نبايد از نظر دور داشت که محاسن اين فناوري،نافي مخاطرات و آسيب ها وتبعات منفي غير قابل اتکار آن نيست که رفع،دفع وکنترل و مهار چنين تهديداتي،مستلزم اتخاذ تدابير هوشمندانه فرهنگي و البته عزم همگاني کاربران براي بهره وري شايسته و اصولي تر از چنين نرم افزارهايي است.
 
انتهاي پيام/
 
 
 
ارسال کننده
ایمیل
متن