پیشنهاد سردبیر
آخرین اخبار
پر بحث ترین ها
همراهان بیدار
امروز
-1
دیروز
-1
کل
-1
 
اخبار برگزیده
کد مطلب: 154913
آيت الله هاشمي گفتند ، نگذاريم شرايط به عقب برگردد / بايد تلاش کرد همين مسيري که آغاز شده با رفع معايب ،ادامه پيدا کند
تاریخ انتشار : 1395/10/22 10:26:24
نمایش : 498
وزير بهداشت، ‌درمان و آموزش پزشکي با تشريح آخرين ديدارش با آيت الله هاشمي رفسنجاني گفت:‌ ايشان در آخرين روز زندگي همچنان نگران رفاه مردم و رسيدگي به فقرا و محرومان بودند.
به گزارش پايگاه خبري تحليلي کياربيدار به نقل از ايرنا:
سيد حسن هاشمي پس از مراسم تشييع پيکر آيت الله اکبر هاشمي رفسنجاني در گفت‌و‌گوي اختصاصي با خبرنگار سلامت ايرنا افزود:‌ روز يکشنبه (19 دي ماه جاري) من پس از جلسه با وزير ورزش و جوانان، در وزارت بهداشت، در حال رفتن به بيمارستان لقمان براي افتتاح چند پروژه درماني، از جمله تعدادي تخت ICU بودم که آيت الله هاشمي تماس گرفتند و بنده را براي ناهار دعوت کردند.
وي ادامه داد: با توجه به اينکه قبلا براي ناهار از طرف آقاي ناطق نوري دعوت شده بودم، جلسه ناهار با آقاي ناظق نوري را به زمان ديگري موکول کردم و پس از افتتاح چند پروژه درماني در بيمارستان لقمان در ساعت يک و نيم بعد از ظهر، ناهار در خدمت ‌آيت الله هاشمي بودم.

وزير بهداشت گفت: اين اولين بار بود که ناهار را دو نفري با آيت الله هاشمي صرف مي‌کردم و تاکنون سابقه نداشت که ايشان بنده را براي ناهار به صورت خصوصي دعوت کنند، در اين ديدار بيش از يک ساعت دو نفري با هم صحبت هاي زيادي داشتيم که شايد اکنون زمان گفتن همه اين صحبت ها نباشد.
وي افزود: ايشان نسبت به برخي مسائل جاري و ‌آينده کشور به خصوص مسائل مربوط به رفاه احتماعي و توجه به فقرا و محرومان صحبت کردند و تاکيد کردند که در دور آينده دولت با توجه به اينکه روابط بين‌الملل ايران با کشورهاي دنيا بهتر خواهد شد و شرايط اقتصادي دولت هم مناسب‌تر مي‌شود، بايد آرزوهاي بر زمين مانده درباره محرومان و نيازمندان را حتما محقق کنيم.

**آيت الله هاشمي گفتند، نگذاريم شرايط به عقب برگردد
وزير بهداشت ادامه داد: يک بخش مهم از فرمايش آيت الله هاشمي اين بود که نبايد اجازه دهيم شرايط به گذشته برگردد، که اگر برگشت هم ايران و هم انقلاب فرصتي براي بازسازي نخواهد داشت و بايد حتما تلاش کرد که همين مسيري که آغاز شده با رفع معايبي که داريم، ادامه پيدا کند.
وزير بهداشت درباره شناخت خود از آيت الله هاشمي به خبرنگار ايرنا گفت: شناخت من از ايشان، اين است که ايشان انسان آزادي خواهي بودند که در بيانات و نوشته هايشان هم اين نگاه مشهود است، ايشان در سن 30 و چند سالگي کتاب اميرکبير را نوشتند و نگاهشان به کشور يک نگاه آرمانخواهانه بود و آرمانگرا بودند.

**آيت الله هاشمي پرهيز از دروغ، حسد و ريا را در انس با قرآن در زندان آموخت
وي ادامه داد: شخصيت ايشان بيشتر در زندان و در انس با قرآن شکل گرفت. ايشان در زندان تفسيري بر قرآن نوشتند و اين مسئله روي شخصيت آيت الله هاشمي خيلي تاثيرگذاشت و هم ترس از خدا و عدم تعلق خاطر به دنيا و پرهيز از گناهان کبيره مثل دروغ، تهمت،‌ حسد و ريا، ناشي از آن برداشت قرآني ايشان بود. زندگي ايشان به نظر من زندگي قرآني بود، آنجا که گذشت مي کرد،‌ گذشتي بود که از قرآن آموخته بود، آنجا که صبر مي‌کرد، صبر قرآني و دستور الهي بود،‌ شخصيت جامعي بود که همه تلاشش عزت و آبرومندي اسلام و آزادي و پيشرفت کشورش ايران بود.
هاشمي ادامه داد:‌ آيت الله هاشمي به امت واحده اسلام خيلي اميدوار بود و اهتمام داشت، حيف شد، آقاي هاشمي از جمع ما رفت، اگر چه ممکن است ساده لوحي باشد اما آرزو مي‌کنم، ‌رفتن ايشان به اين شکل که واقعا يک شوک در جامعه بود، حوادثي را مشابه زمان بعد از شهادت آيت الله بهشتي شکل دهد. زيرا آلودگي‌هاي ما خيلي زياد شده است،اما از فضل و رحمت خدا نااميد نيستيم، اگر آن همگرايي و صداقتي که آن زمان داشتيم، اتفاق بيفتد، پايه‌هاي نظام و انقلاب مستحکم مي‌شود و ايران پيشرفت مي‌کند.

**انقلابيون، افراد خناس را از خودشان دور کنند
وي اضافه کرد: منظورم اين است، آنها که در اين انقلاب هم ريشه هستند، اختلافات را کنار بگذارند و افراد خناس را که بين‌شان نفوذ کرده‌اند، از خودشان دور کنند و اول از همه به خودشان نگاه کنند و بعد انگشت اتهام را به سمت ديگران بگيرند.
وزير بهداشت گفت: انقلابيوني که امروز کشور را در دست دارند، يکبار ديگر بايد پالايشي را در خودشان و هم در اطرافيانشان انجام دهند که بتوانند راه حضرت امام(ره)،راه شهيد بهشتي و راه آيت الله هاشمي رفسنجاني را ادامه دهند.

**باور کنيم، مرگ نزديک است
هاشمي افزود: نبايد فراموش کنيم که نقطه اتکايي بعد از خداوند داريم و آن رهبري است که بايد محور وحدت همه امت اسلامي باشد، اميدواريم همه از رأس تا قاعده، يکبار ديگر به اعمالمان فکر کنيم. البته مردم بالاتر از قاعده هستند، مردم پاک‌تر و شريف تر از همه مسئولان هستند، اما همه بايد باور کنيم که مرگ نزديکتر از هر چيزي به ماست.
وي گفت: در رفتن آيت الله هاشمي و در نوع مرگ اين عزيز، حتما حکمتي نهمته است که براي مسئولان عبرت آموز است. اميدوارم همه عبرت بگيريم و ببينيم که فرصت خدمت هميشگي نيست، مثل ابر بهار از دست مي‌رود و بايد براي رفاه مردم شريف اقدام کنيم، مردمي که صحنه‌هاي باشکوهي را براي بدرقه آيت الله هاشمي آفريدند.
وزير بهداشت اضافه کرد: با بدرقه باشکوه مردم، قدر و منزلت آقاي هاشمي به عنوان يک روحاني صالح و مخلص نزد مردم شريف ايران بعد از چهار دهه کار اجرايي و مسئوليت مستقيم در عالي‌ترين سطوح مشخص شد، هيچ کس شايد باور نداشت که قدر و منزلت ايشان در قلب مردم با هر فکر و جرياني اين قدر عزيز است.
وي گفت:‌ در بدرقه مردم، صحنه‌هاي باشکوهي از قدرشناسي از کساني که به اسلام و ايران خدمت کرده اند، ‌رقم خورد. انتظار اين است که گرماي اين قدرشناسي در سرماي زمستان گم نشود. همه مسئولان کشور بايد از اين مسائل درس بگيرند و بدانند که مي‌شود همه مردم و همه انرژي‌هاي متراکم شده را زير پرچم انقلاب جمع کرد و از اين همه انرژي و توان براي ساخت کشور و تداوم انقلاب و راه شهيدان استفاده کرد.

**ميراث آيت الله هاشمي رفسنجاني چه بود؟
هاشمي درباره ميراث آيت الله هاشمي به خبرنگار ايرنا گفت: اصل جمهوري اسلامي ايران و انقلاب اسلامي ميراث ‌آقاي هاشمي رفسنجاني است که يکي از شاگردان امام راحل بود، هم ايشان و هم مقام معظم رهبري و شهيد مطهري و آيت الله مهدوي کني، کساني بودند که در برپايي انقلاب نقش داشتند و البته مرحوم آيت الله طالقاني و از نظر من دکتر علي شريعتي و همه روحانيت مبارز و دانشگاهيان مبارز در اين راه نقش داشتند.
وزير بهداشت افزود: اگر انقلاب را مولود وحدت حوزه و دانشگاه بدانيم، انقلاب اسلامي و جمهوري اسلامي ميراث فداکاري هاي اين عزيران و شهداي حوزه و دانشگاه است و اين بالاترين ميراث است که متعلق به همه مسلمانان و آزادي خواهان جهان است.
وي گفت: انقلاب اسلامي ميراث آيت الله هاشمي رفسنجاني و همه اين عزيزان است اما نگرانيم که اين انقلاب آن طور که امام راحل و اين عزيزان مي خواستند،‌نتواند طي طريق کند و از گزند ‌آسيب ها مصون نباشد، البته با بودن مقام معظم رهبري و نسل اول انقلاب بايد اميدوار بود. چون اين افراد هرگز از پا نخواهند ايستاد تا زماني که همه را زير خيمه انقلاب جمع ببينند.
هاشمي ادامه داد: به هر حال گاهي غفلت، منيت و گاهي خودخواهي و نفوذ افرادي که هم ريشه نيستند و چون در انقلاب و جنگ نقشي نداشته‌اند، ‌گاهي ارزان مي‌فروشند و کاري مي‌کنند که نتوانيم واقعيات را ببينيم و در اصلي و فرعي کردن مسائل انقلاب دچار تفرقه شويم.
 
 
 
ارسال کننده
ایمیل
متن