پیشنهاد سردبیر
آخرین اخبار
پر بحث ترین ها
همراهان بیدار
امروز
-1
دیروز
-1
کل
-1
 
اخبار برگزیده
کد مطلب: 154914
اوباما برجام را از مهم ترين دستاوردهاي دولت خود دانست
تاریخ انتشار : 1395/10/22 10:29:27
نمایش : 588
باراک اوباما رئيس جمهوري آمريکا در آخرين نطق خداحافظي خود در شيکاگو ، توافق هسته اي موسوم به برجام ، برقراري رابطه با کوبا و کشتن بن لادن را مهم ترين دستاورد و موفقيت دولت خود در هشت سال رياست برکاخ سفيد دانست.
به گزارش پايگاه خبري تحليلي کياربيدار به نقل از ايرنا:
اوباما سخنراني خود را امروز چهارشنبه ساعت 08:00 به وقت شيکاگو در جمع مقامات و طرفداران خود آغاز کرد، گفت : آنچه که به شما گفتم با يکديگر انجام داديم.شما باعث شديد تا هر روز از من رئيس جمهوري بهتري ساخته شود.
اوباما خطاب به مردمي که براي شنيدن سخنان وي گرد آمده بودند، گفت زماني که به شما گفتم ما با رکوداقتصادي مواجه ايم و آن را بر طرف خواهيم کرد، زماني که گفتم روابط با کوبا را بر قرار خواهيم کرد، برنامه هسته اي ايران را متوقف خواهيم کرد و سرکرده يازده سپتامبر را خواهيم گرفت، تمامي اين ها را انجام داديم.
اوباما به پيشگامان آمريکا اشاره کرد که اميد را به نسل هاي خود منتقل مي کردند و دمکراسي همواره راه سختي دراين کشور داشته است.
اوباما در نطق خود به مساله دمکراسي در آمريکا تاکيد ورزيد و نژاد پرستي را تهديدي مهم براي دمکراسي در اين کشور دانست و گفت به دامن زدن به نژاد پرستي پس از دوران خود اعتقادي ندارد.
وي گفت: قلب ها بايد تغيير کند و تبيعض متوقف شود.
اوباما دربخشي از سخنان خود گفت: من تبيعض عليه مسلمانان – آمريکايي را رد مي کنم، چراکه آنان نيز مانند ما ميهن پرست هستند.
اين بخش از سخنان اوباما با تشويق بسيار حضار روبرو شد.
اوباما پذيرفت که نژاد پرستي به عنوان يک قدرت تفرقه انداز در امريکا وجود دارد.
وي در مورد داعش گفت که نيمي از قلمرو داعش گرفته شده و افزود: داعش از بين خواهد رفت و کسي که آمريکا را تهديد کند، هرگز در امان نخواهد بود.
رئيس کاخ سفيد ادامه داد، تمامي آنهايي که در اين راه خدمت کردند، وي افتخار داشته که فرماندهي کل قوا آنها بوده است.
وي، اجراي قانون و احترام به قانون اساسي اين کشور را مهم خواند، گفت: قانون اساسي آمريکا هديه اي است که به ما داده شده است، اما اين قانون به خودي خود قدرتي ندارد و مردم هستند که به آن قدرت و معني مي دهند.
وي بارها در آخرين سخنراني خود بر دمکراسي و تهديدهايي که متوجه آن است، تاکيد کرد و گفت که دمکراسي نيازمند يک حس همبستگي است و افتخار مي کنم که در اين مدت به شما (بعنوان رئيس جمهوري آمريکا) خدمت کردم و در از اين پس بعنوان شهروند در کنار شما خواهم بود.
اوباما گفت همانطوري که در آغاز کار گفتم و به تک تک شما ايمان دارم اين است: بله! ما انجام داديم، بله! بله ما مي توانيم.
 
 
 
ارسال کننده
ایمیل
متن