پیشنهاد سردبیر
آخرین اخبار
پر بحث ترین ها
همراهان بیدار
امروز
-1
دیروز
-1
کل
-1
 
اخبار برگزیده
کد مطلب: 154925
بزرگترين شرکت نفت لهستان در راه ايران
تاریخ انتشار : 1395/10/22 11:12:45
نمایش : 748
پس از امضاي قرارداد فروش نفت با ۲ پالايشگاه لهستاني، هياتي متشکل از مديران ارشد بزرگترين شرکت‌ نفتي لهستان براي امضاي قرارداد توسعه ميادين نفتي ايران تا چند روز آينده به تهران سفر مي‌کند.

به گزارش پايگاه خبري تحليلي کياربيدار به نقل از خبرگزاري مهر

لهستاني ها در دو محور توسعه تجارت نفت و همکاري ها به منظور سرمايه گذاري در بخش بالادستي صنعت نفت و گاز ايران همکاري‌هاي جديدي را با ايران در دوران پسا برجام آغاز کرده اند.

بر اين اساس پس از آنکه شرکت ملي نفت ايران با دو شرکت بزرگ پالايشگر لهستاني شامل «لوتوس» و «پي کي ان اورلن» قرارداد تک محموله فروش نفت خام امضا کرد، مذاکره با يک شرکت بزرگ ديگر لهستاني براي سرمايه گذاري در صنايع نفت و گاز کشور را آغاز کرده است.

همزمان با آب شدن يخ روابط شرکت ملي نفت ايران و شرکت‌هاي لهستاني، به زودي هياتي متشکل از مديران ارشد يکي از بزرگترين شرکت هاي نفتي اين کشور اروپايي براي نهايي کردن قرارداد توسعه يک ميدان نفتي به تهران سفر مي‌کنند.

«بيژن عالي‌پور» مديرعامل شرکت ملي مناطق نفت‌خيز جنوب در گفتگو با مهر با اشاره به مذاکرات انجام شده با يک شرکت لهستاني براي اجراي طرح‌هاي توسعه و افزايش ضريب بازيافت نفت در حوزه نفت‌خيز جنوب، گفت: پيش بيني مي‌شود تا پايان ژانويه سال ۲۰۱۷ (احتمالا اواسط بهمن ماه ۹۵) مقامات ارشد يک شرکت نفت و گاز لهستان براي نهايي کردن مذاکرات به ايران سفر کند.

از سوي ديگر در ليست شرکت‌هاي صاحب صلاحيت نفت و گاز خارجي که هفته گذشته توسط شرکت ملي نفت ايران منتشر شد، نام شرکت «پي جي نيگ» لهستان هم در کنار نام شرکت‌هايي همچون توتال، شل، اني، اينپکس، پتروناس و ... به چشم مي‌خورد.

علاوه بر اين اخيرا شرکت ملي نفت ايران و شرکت نفتي «پي جي نيگ» (PGNiG) لهستان هم تفاهم نامه‌اي براي توسعه ميدان نفتي سومار در غرب کشور امضا کرده‌اند.

در همين حال غلامرضا منوچهري معاون توسعه و مهندسي شرکت ملي نفت ايران در تشريح توافق انجام شده با لهستاني‌ها در ميدان سومار، گفته است: شرکت «پي جي نيگ»  به مدت ۶ ماه به مطالعه ميدان سومار خواهد پرداخت و پس از آن با ارائه طرح پيشنهاد (پروپوزال) و در نهايت با توافق دو طرف قرارداد توسعه مخزن به امضا مي‌رسد.

«پيوتر وزنياک» مديرعامل شرکت «پي جي نيگ» با اشاره به سابقه همکاري ميان ايران و لهستان، تاکيد کرده است: با تاخيري ۶ ساله براي همکاري با ايران بازگشتيم و با توجه به سوابق درخشان خود به ويژه در پاکستان و در درياي شمال (نروژ) اميدواريم به خوبي از پس توسعه ميدان سومار برآييم.

به گزارش مهر، شرکت پي جي نيگ لهستان از سال ۱۳۸۶ تا ۱۳۹۰ مذاکرات متعددي با شرکت نفت فلات قاره ايران براي توسعه ميدان گازي لاوان در خليج فارس انجام داد و در نهايت پس سال‌ها وقت‌کشي به بهانه تحريم حاضر به همکاري با شرکت ملي نفت ايران نشد.

ميدان نفتي سومار يکي از ميداني نفتي واقع  در استان کرمانشاه و در شرق ميدان نفت شهر و شمال غرب ميدان گازي تنگه بيجار است.

 
 
 
ارسال کننده
ایمیل
متن