پیشنهاد سردبیر
آخرین اخبار
پر بحث ترین ها
همراهان بیدار
امروز
-1
دیروز
-1
کل
-1
 
اخبار برگزیده
کد مطلب: 154928
شرايط «راحيل شريف» براي فرماندهي ائتلاف سعودي/ فرمانده يا مشاور؟
تاریخ انتشار : 1395/10/23 08:03:25
نمایش : 754
فرمانده سابق ارتش پاکستان با تعيين شروطي از جمله عضويت ايران در ائتلاف اسلامي ضد تروريسم حاضر به همکاري با عربستان خواهد شد؛ موضوعي که سخت است توسط عربستان مورد پذيرش قرار گيرد.

به گزارش پايگاه خبري تحليلي کياربيدار به نقل از خبرگزاري مهر، گروه بين الملل- علي کاوسي نژاد: سفر اخير «راحيل شريف» فرمانده سابق ارتش پاکستان به عربستان و تقدير ملک سلمان از وي به موضوع مهم رسانه هاي پاکستاني تبديل شده است و کارشناسان به بحث و تبادل نظر در اين مورد مي پردازند.

پس از عزيمت راحيل شريف به رياض رسانه هاي پاکستان اعلام کردند که مقامات عربستان وي را به عنوان فرمانده ائتلاف اسلامي به اصطلاح ضد تروريسم منصوب کرده اند. ائتلافي متشکل از ۳۹ کشور اسلامي که در آن نامي از ايران، عراق و سوريه به چشم نمي خورد و اين خود چه معنايي مي تواند داشته باشد.

عمليات ضرب عضب توانست در سطح بين المللي باعث شهرت اين فرمانده پاکستاني شود و تمام نگاه ها به سوي وي معطوف شد

زماني که راحيل شريف به فرماندهي ارتش پاکستان منصوب شد در اقدامي مناسب و به موقع عمليات «ضرب عضب» را در مناطق شمالي پاکستان و هم مرز با افغانستان براي مبارزه با تروريست ها آغاز کرد و در نتيجه اين عمليات تعداد زيادي از تروريست ها يا کشته شدند و يا از منطقه گريخته و وارد خاک افغانستان شدند. اين تروريست ها با ورود به خاک افغانستان دست به عمليات تروريستي زدند و اين خشم مقامات دولتي افغانستان و مردم اين کشور را برافروخت. عمليات ضرب عضب توانست در سطح بين المللي باعث شهرت اين فرمانده پاکستاني شود و تمام نگاه ها به سوي وي معطوف شد.

پاکستان که خود قرباني تروريسم و افراطي گرايي حاصل از تفکرات وهابي سعودي است هرگز حاضر نشد که دست خود را به خون مسلمان بيگناه يمن آلوده کندر اين ميان عربستان سعودي از دولت پاکستان خواست تا نيروهاي نظامي خود را براي مقابله با حوثي ها يه يمن اعزام کند و از دولت رياض پشتيباني نظامي و لجستيکي به عمل آورد. اما نمايندگان مجلس سنا و ملي پاکستان با اين موضوع مخالفت کرده مقامات اسلام آباد را از جنگ نيابتي به سرپرستي عربستان سعودي در يمن بازداشتند.

علت مخالفت نمايندگان اين بود که پاکستان کشوري است که ۲۰ تا ۳۰ درصد از جمعيت آن را مسلمانان شيعه تشکيل مي دهند و از سويي پاکستان در همسايگي ايران قرار دارد و ورود به جنگ نابرابر يمن مي تواند امنيت داخلي و خارجي پاکستان را با مشکل جدي مواجه سازد. پاکستان که خود قرباني تروريسم و افراطي گرايي حاصل از تفکرات وهابي گرايانه عربستان سعودي است هرگز حاضر نشد که دست خود را به خون مسلمان بيگناه يمن آلوده کند و از طرفي روابط ايران و پاکستان از ديرباز دوستانه وتاريخي بوده و کمک نظامي و تسليحاتي به عربستان مي تواند پاکستان را وارد جنگي بين المللي کند.

محمد بن سلمان؛ وزير دفاع و جانشين وليعهد عربستان پيشنهاد داد که کشورهاي اسلامي به مرکزيت رياض ائتلافي بر ضد تروريسم تشکيل دهند. در همين راستا در ابتدا ۳۴ کشور اسلامي در ليست رياض قرار گرفتند و پاکستان نيز از جمله کشورهايي بود که به ليست عربستان سعودي اضافه شد اما مقامات وزارت خارجه پاکستان در ابتدا از وجود چنين ائتلافي اظهار بي اطلاعي کردند اما پس از اعمال فشار مقامات سعودي و سفر محمد بن سلمان به اسلام آباد و ديدار وي با مقامات دولتي و نظامي پاکستان اين کشور عضويت خود در ائتلاف اسلامي به اصطلاح ضد تروريسم را پذيرفت اما مقامات اين کشور اعلام کردند نيروي نظامي به عربستان سعودي اعزام نمي کنند. در حقيقت پاکستان در صدد آن نبوده و نيست که مفاد ملي خود را قرباني زياده خواهي هاي سران آل سعود کند  و بازيچه دست شاهزاده سعودي شود.

در مقطعي عربستان از حمايت دولت پاکستان مايوس شده و از «نارندرا مودي» نخست وزير هند براي سفر به رياض دعوت کرد و با سفر مودي به عربستان خشم مقامات پاکستاني از اين اقدام آل سعود دو چندان شد و دولت اسلام آباد با اين اقدام سعوديها تحت فشار قرار گرفت تا جايي که کارگران پاکستاني که سالها در اين کشور مشغول فعاليت بودند از کارشان اخراج شده و بار ديگر فشار ها بر پاکستان دو چندان شد.

سران دولت اسلام آباد تصميم گرفتند در مقابل عربستان سعودي نرمشي از خود نشان دهند در نتيجه در رزمايش نظامي «رعد شمال» که در عربستان سعودي برگزار شد ارتش پاکستان با اعزام نيرو و جنگنده نظامي قدرت نظامي خود را به نمايش گذاشت و با سفر نواز شريف و راحيل شريف به رياض و حضور آنها در مراسم اختتاميه اين رزمايش، سران سعودي به راحيل شريف پيشنهاد دادند که فرماندهي ائتلاف اسلامي به اصطلاح ضد تروريسم را به عهده بگيرد.

«خواجه محمد آصف» وزير دفاع پاکستان نيز تاييد کرد که راحيل شريف به فرماندهي ائتلاف سعودي برگزيده شده است اما نه مقامات سعودي و نه مقامات پاکستاني اين خبر را تاييد نکردند

در آن مقطع زماني راحيل شريف نمي توانست تصميمي درست درباره اين موضوع اتخاذ کند اما پس از بازنشسته شدن وي از فرماندهي ارتش پاکستان در ماه نوامبر سال ۲۰۱۶ دولت سعودي از وي دعوت به عمل آورد که به رياض سفر کند تا از وي تقدير به عمل آيد. رسانه هاي پاکستاني خبرهايي مبني بر پيشنهاد آل سعود براي فرماندهي راحيل شريف بر ائتلاف اسلامي ضد تروريسم منتشر کردند و به گمانه زني در اين باره پرداختند. پس از آن «خواجه محمد آصف» وزير دفاع پاکستان نيز تاييد کرد که راحيل شريف به فرماندهي ائتلاف سعودي برگزيده شده است اما نه مقامات سعودي و نه مقامات پاکستاني اين خبر را تاييد نکردند و کارشناسان پاکستاني در برنامه هايي تلويزيوني به بحث درباره اين موضوع پرداختند.

«مجيب الرحمان شامي» روزنامه نگار و سر دبير روزنامه پاکستان در گفتگوي با شبکه تلويزيوني «جيو نيوز» در برنامه اي تحت عنوان «نقطه نظر» اعلام کرد کشورهاي آذربايجان، تاجيکستان و اندونزي نيز به جمع ائتلاف اسلامي مبارزه با تروريسم پيوسته اند و تعداد کشورهاي عضو به ۴۲ کشور افزايش مي يابد.

مجيب الرحمان شامي با بحث در مورد اين موضوع اظهار داشت که هنوز در مورد فرماندهي «راحيل شريف» فرمانده سابق ارتش پاکستان بر ائتلاف اسلامي ضد تروريسم نمي توان به قطع يقين اظهار نظري کرد، چون وزير دفاع پاکستان آن را تاييد اما «مصدق ملک» دستيار ويژه نواز شريف؛ نخست وزير پاکستان اين موضوع را رد کرده است.

اين روزنامه نگار پاکستاني تصريح نموده است: در صورتي که راحيل شريف فرماندهي اين ائتلاف را به عهده گيرد، تنش بين ايران و عربستان پايان مي يابد و کشورهاي عراق و سوريه نيز مي توانند به اين ائتلاف بپيوندند و مسئله يمن نيز حل و فصل شود.

اجمل جامي؛ يکي ديگر از کارشناسانان پاکستاني نيز در اين برنامه اعلام کرده است که در يکي از وب سايت هاي عربي از راحيل شريف به عنوان مشاور ائتلاف سعودي نام برده شده است. با وزارت خارجه پاکستان تماس گرفتيم آنها درباره اين موضوع اظهار بي اطلاعي کردند و پس از تماس با دفتر اطلاع رساني ارتش پاکستان نيز آنها اعلام کردند گزارش تاييد شده اي در اين باره ندارند.

«سيد زيد زمان حامد» تحليگر پاکستاني نيز تاييد کرده است که راحيل شريف نمي تواند فرماندهي ائتلاف سعودي را عهده دار شود چون وي نظامي بازنشسته است 

از اظهارات اين کارشناسان پاکستاني مي توان به اين نتيجه رسيد که عربستان سعودي از راحيل شريف خواسته است که به عنوان مشاور نظامي با اين کشور همکاري کند، چون وي يک نظامي بازنشسته است و هيچ کشوري حاضر نخواهد شد نظاميان خود را تحت امر يک نظامي بازنشسته در آورد. «سيد زيد زمان حامد» تحليگر پاکستاني نيز تاييد کرده است که راحيل شريف نمي تواند فرماندهي ائتلاف سعودي را عهده دار شود چون وي نظامي بازنشسته است و عربستان حاضر نخواهد شد که تمام اختيارات ائتلاف خود را به وي اعطا کند.

 

دومين و مهمترين شرط راحيل شريف اين است که ايران نيز در ائتلاف ضد تروريسم حضور داشته باشد

افراد نزديک به راحيل شريف اعلام کرده اند که راحيل شريف در سفر خود به رياض شروطي را براي همکاري با ائتلاف سعودي تعيين کرده است اولين شرط اين است که وي در صورتي حاضر به همکاري با اين ئتلاف خواهد شد که تحت فرماندهي کسي قرار نگيرد. دومين و مهمترين شرط راحيل شريف اين است که ايران نيز در ائتلاف ضد تروريسم حضور داشته باشد. 

آخرين شرط راحيل شريف اين است که وي نقشي ميانجيگر را در دوستي بين کشورهاي اسلامي بازي کند. همکاري راحيل شريف با ائتلاف اسلامي ضد تروريسم در صورتي امکان پذير است که ارتش پاکستان و نخست وزير اين کشور به وي اجازه دهند با اتخاذ چنين شروطي که منافع پاکستان را در سطح ملي و بين المللي تامين مي کند با دولت آل سعود همکاري کند و به عنوان فرمانده نه مشاور ائتلاف ضد تروريسم نقش ايفا کند.

مشکل به نظر مي رسد با تعيين چنين شروطي از طرف راحيل شريف و دولت اسلام آباد اين فرمانده بازنشسته پاکستاني بتواند به فرماندهي چنين ائتلافي درآيد چون مقامات سعودي خود طرح چنين ائتلافي را در ذهن خود پرورانده اند و به وسيله آن قصد دارند به مطامع خود در منطقه که همانا سرکوب شيعيان در منطقه خاورميانه است، برسند و نمايندگان مجالس سنا و ملي پاکستان اجازه نخواهند داد که اسلام آباد وارد جنگ نيابتي عربستان در منطقه شود تا جايي که «رضا رباني» رئيس مجلس سناي پاکستان به وزير دفاع  و دولت نواز شريف دستور داده است در مورد اين موضوع توضيحاتي به اين مجلس ارايه دهند.

 
 
 
ارسال کننده
ایمیل
متن