پیشنهاد سردبیر
آخرین اخبار
پر بحث ترین ها
همراهان بیدار
امروز
-1
دیروز
-1
کل
-1
 
اخبار برگزیده
کد مطلب: 154930
سراي سعدالسلطنه بزرگترين کاروانسراي شهري جهان/بازگشت به تاريخ
تاریخ انتشار : 1395/10/23 08:11:16
نمایش : 720
سراي سعدالسلطنه قزوين به عنوان بزرگترين کاروانسراي سر پوشيده درون شهري جهان مکاني زيبا براي بازديد گردشگران و بازگشت به اعماق تاريخ است.

به گزارش پايگاه خبري تحليلي کياربيدار به نقل از خبرگزاري مهر- گروه استانها: قزوين نامي آشنا براي عده زيادي از ايرانيان است، افرادي که در طول زندگي خود بارها و بارها از قزوين عبور کرده اند اما هرگز به تماشاي تاريخ شهر ننشسته اند.

قسوين، آرساس، راژيا، اُردپا يا شايد کاسپين به هر حال آنچه امروز از قزوين به چشم مي خورد فراتر از سال ها تاريخ و تمدن است هرچند امروز تماشاگران واقعي قزوين کمتر از گردشگران اين شهر است.

در فاصله ۱۵۰ کيلومتري با پايتخت ايران، شهر تاريخي قزوين در دامنه هاي رشته کوه البرز قد برافراشته، شهري که از ابتداي تاريخ نقشي ماندگار در سرزمين آريايي ايران داشته است.

در نوشته هاي قديمي اروپائيان اين شهر باستاني «آرساس» ناميده شده است، تاريخ اشکاني آن را به اسم «اُردپا» مي شناسد و يونانيان آن را «راژيا» مي خواندند، شهري که سرزمين قوم کاسيت شد و زان پس «کاسپين» نام گرفت.

«کشوين» همان قزوين دوره ساسانيان است، سرزميني آباد و پرجمعيت که آن را «قسوين» يا شهر مردمان پرصلابت و استوار مي دانستند.

قزوين(کشوين) شهري با يک هزار و ۳۰۰ اثر ثبت شده ملي

به هر حال قزوين امروز، شهري که بيش از يک هزار اثر ثبت شده تاريخي را در خود جاي داده هنوز از نگاه گردشگران واقعي مغفول مانده است.

مديرکل ميراث فرهنگي، صنايع دستي و گردشگري استان قزوين در اين باره به خبرنگار مهر گفت: تا پايان سال گذشته در استان قزوين تعداد ۱۳۱۱ اثر تاريخي در فهرست آثار ملي کشور به ثبت رسيده است.

محمد علي حضرتي از ثبت ۷ اثر در شهريور ماه سال جاري  هم خبر داد و بيان کرد: با ثبت اين هفت اثر غير منقول تعداد آثار ثبتي استان به ۱۳۱۸ اثر افزايش يافت که با تداوم اين روند اميدواريم بتوانيم گام هاي موثري در راستاي حفاظت و صيانت از آثار تاريخي ارزشمند استان برداريم.

گردشگراني که از قزوين عبور مي کنند

اگرچه شهر نام آشناي قزوين اين روزها مسير گذر بسياري از گردشگران سراسر ايران است اما گردشگري واقعي در اين شهر هنوز تحقق نيافته چرا که بسياري از گردشگران، قزوين را به عنوان شهري عبوري مي شناسند، شايد حتي شبي را در اين شهر بگذرانند ولي خبري از جاذبه هاي تاريخي و گردشگري آن ندارند.

نماينده مردم قزوين در مجلس شوراي اسلامي تعداد مسافران عبوري از شهر قزوين در نوروز گذشته را نزديک به ۲۵ ميليون نفر دانست و بيان کرد: در ۱۰ روز نخست امسال نزديک به ۲۵ ميليون تردد از مسيرهاي ورودي و خروجي شهر اتفاق افتاده است.

داود محمدي در اين زمينه اظهارداشت: البته به طور کامل نمي توان گفت چه تعداد از اين گردشگران از شهر قزوين بازديد کرده اند.

اين در حالي است که گردشگري در قزوين و آثار تاريخي اين شهر فراتر از چند مجموعه شاخص و معرفي شده در اذهان عمومي است.

کاروان سراي سعدالسلطنه، بازگشت به اعماق تاريخ

کمي که ازمرکز شهر فاصله مي گيري، جايي نزديک بازار قزوين، کاروانسراي سعدالسلطنه را مي بيني، کاروان سرايي که به همت شهرداري بخوبي بازسازي و زيباسازي شده و با برگزاري همايش و مراسم مختلف اين روزها در رديف آثار تاريخي شناخته شده قزوين قرار دارد.

اين جا به معناي واقعي کلمه بازگشت به اعماق تاريخ اتفاق افتاده است، از درب ورودي کاروانسرا که وارد مي شوي، خود را در دل تاريخ و تمدن اين سرزمين مي يابي، حجره هاي مرتب و مرمت شده، سنگ فرش زيبايي که با زيبايي تمام اين راه پر پيچ و خم را با شما همراهي مي کند.

سردرها، طاق قوسي شکل و آجرنماهاي چند صد ساله امروز با هنرمندي تمام براي بازديد مردم آماده شده است.

راهرو هاي اصلي پس از هرپيچ و خم به دري بزرگ منتهي مي شود که راه ورود به حياط هاي متعدد و سرسبز و معروف اين کاروانسراست.

اين کاروانسرا داراي محوطه تاريخي بسيار زيبايي است که در حال حاضر بزرگ ترين مجموعه کاروانسرايي درون شهري قزوين محسوب مي شود که در عهد قاجار و در زمان ناصرالدين شاه توسط سعدالسلطنه، فرماندار وقت قزوين بنا شده است.

کاروانسراي سعدالسلطنه بزرگترين کاروانسراي سر پوشيده شهري جهان و بزرگترين کاروانسراي درون شهري ايران و يکي از معدود کاروانسراهاي ايران است که چندين حمام، سرا، تيمچه، شترخان، راسته، چهارسوق، مسجد و چايخانه دارد.

نقش اين کاروانسرا در گذشته به عنوان يک سراي بازرگاني بوده و به دستور محمد باقرخان سعدالسلطنه اصفهاني حاکم شهر قزوين در زميني به مساحت ۲/۷ هکتار و در۴۰۰ حجره ساخته شد که باهمت دو معمار اصفهاني و دو معمار قزويني در سال ۱۳۱۲ هجري قمري به بهره برداري رسيد.

کاروانسراي سعدالسلطنه تا قبل از جنگ جهاني اول، مرکز تجارت و فعاليت بازرگاني شهر محسوب مي شد که بعد از تغييرات سياسي حکومت روسيه، موقعيت خود را به عنوان پل ارتباطي، بازرگاني بين اروپا و آسيا از دست داد و حيات اقتصادي خود را به صورت نيمه فعال ادامه داد.

برخي از حجره هاي کاروانسراي سعدالسلطنه به صورت غرفه هاي تجاري مستقل اداره مي شد و برخي نيز به صورت انبار وقسمتي از کاروان سراي سعدالسلطنه تبديل به کارخانه آرد سلامت و کارخانه توليد کشمش شد و قسمت هاي ديگر به عنوان کارگاه هاي توليدي کفش، فرشبافي، چوب بري مورد استفاده قرار گرفت و اين باعث شد اين اواخر مردم آنجا را «بازار چوب» بنامند.

اين کاروان سرا اکنون نزديک به ۷ حياط دارد که وسعتي نزديک به ۶/ ۲ دهم هکتار مساحت را به خود اختصاص داده است.

ارزشمندترين قسمت اين بنا، چهار سوق آن است که از تقاطع قائم دو راسته ايجاد شده و بر فراز آن گنبد بزرگ کاشيکاري شده‌اي قرار دارد. سقف آن نورگير ندارد و به صورت عرقچين ساخته شده است و خيابان را به حياط اصلي سراي سعدالسلطنه متصل مي سازد.

چهار طرف گنبد را، چهار نيم‌گنبد با رسمي‌بندي و نورگير فراگرفته‌ که فضا را بزرگتر نشان مي‌دهد، هشتي‌ بنا که پس از درِ ورودي قرار دارد، با آجر و کاشي تزئين شده و سقف يزدي‌بندي شده دارد.

عمليات مرمت اين مجموعه در قالب تفاهم‌نامه از طريق صندوق احيا و بهره‌برداري ازاماکن تاريخي و فرهنگي سازمان ميراث ‌فرهنگي به سازمان بهسازي و نوسازي شهرداري قزوين واگذار شد و عمليات اجرايي مرمت اين بنا اجرايي شده و اکنون چند سالي است که همايش ها و جشنواره هاي متعددي براي شناسايي و معرفي اين کاروانسرا در آن برگزار مي شود.

اکنون بخشي از غرفه ها و حجره هاي موجود در اين کاروانسرا براي مصارف تجاري، رستوران، عکاس خانه سنتي و سوغات فروشي هاي شهر مورد استفاده قرار گرفته است.

اين اثر تاريخي ابتدا در تاريخ ۱۳۱۶/۹/۱۷ با شماره ثبت ۱۰۲۱ در زير مجموعه بازار قزوين ثبت شد، سپس در مورخ ۱۳۷۷/۵/۱۱ با شماره ۲۰۸۹ به صورت مجزا به نام کاروانسراي سعدالسلطنه ثبت شد.

بازديد از اين بناي زيباي باستاني مي تواند تماشاگران را به اعماق تاريخ گذشته برده و لحظات فرح بخشي را براي گردشگران فراهم کند.

 
 
 
ارسال کننده
ایمیل
متن