پیشنهاد سردبیر
آخرین اخبار
پر بحث ترین ها
همراهان بیدار
امروز
-1
دیروز
-1
کل
-1
 
اخبار برگزیده
کد مطلب: 167761
ساختار نظام سلامت مشکل دارد/ضرورت حذف رابطه مالي پزشک و بيمار
تاریخ انتشار : 1396/07/01 08:57:21
نمایش : 180
معاون نظارت و برنامه ريزي سازمان نظام پزشکي، با عنوان اين مطلب که ما در ساختار نظام سلامت دچار مشکل هستيم، گفت: بايد رابطه مالي بين بيمار و پزشک حذف شود.

به گزارش  پايگاه خبري تحليلي کياربيدار به نقل از خبرنگار مهر، دکتر محمد جهانگيري در برنامه نبض شبکه خبر که شب گذشته با موضوع ويزيت بيماران روي آنتن رفت، افزود: ويزيت يکي از ارکان است. اول شرح حال بيمار انجام مي شود بعد دامنه معاينه بيماري است که بايد مشخص شود. شرح تصميم گيري پزشک مهم است بعد از آن ارائه مشاوره مهم است در مرحله پنجم هماهنگ کردن مراقبت ها است که شامل آزمايشات و عکس ها و داروها مي شود بعد از آن هم ماهيت مراجعه و زمان مراجعه قرار دارد، البته سه مرحله اول که شامل شرح حال، تصميم گيري و دامنه معاينه براي ويزيت مهم است.

وي ادامه داد: وقتي بيمار در مطب ويزيت مي شود بايد مشخص شود اولين بار است و بيمار جديد است يا بيماري است که سابقه مراجعه به مطب را دارد. در بيمارستان ها هم نوع مراجعه اوليه و ثانويه است اما در کل نحوه اقدام يکي است.

جهانگيري افزود: گوش دادن به درد دل بيمار و شرح بيماري از حقوق بيمار است. ابتدايي ترين کار در زمينه پزشکي گوش دادن به حرف بيمار است اما بايد بيمار را به سمتي که فقط درباره بيماري  گزارش دهد هدايت کنيم.

وي گفت: اگر سطوح به سمت طب عمومي که دنيا رفته است، رعايت شود و نظام ارجاع را رعايت کنيم پزشک وقت بيشتري براي بيمار خواهد گذاشت و اين موجب خواهد شد که افراد کمتري اول به متخصص مراجعه کنند چون لازمه درمان در ابتدا مراجعه به پزشک عمومي است. فوق تخصص کار نهايي را انجام  مي دهد و  اين مرحله است که بايد بيمار تعيين تکليف شود.

معاون نظارت و برنامه ريزي سازمان نظام پزشکي، اظهارداشت: مثلا بيماري ساده سرماخوردگي و التهاب چشم در مراجعات اوليه توسط پزشک عمومي بهتر درمان مي شود بعد در صورت لزوم به پزشک متخصص و فوق متخصص معرفي خواهد شد. بسياري از بيماران در سطح يک، درمان خواهند شد که اين ها لازمه رعايت بيماران و پزشکان در وهله اول است.

جهانگيري در ادامه درباره رضايت يا نارضايتي بيمار از پزشک، گفت: بزرگان ما در جامعه پزشکي همواره توصيه کرده اند که تفاوتي بين مردم در مراجعه وجود نداشته باشد. کرامت انساني بايد حفظ شود. اساتيد ما همه اسطوره اخلاق بوده اند و زمان لازم را براي بيمار در نظر مي گرفتند.

وي افزود: به نظر بنده بايد رابطه مالي بين بيمار و پزشک برداشته شود. ما در ساختار نظام سلامت با مشکل مواجه هستيم. واقعيت امر اين است که در طرح تحول سلامت، بخش خصوصي حمايت لازم را نداشته و مطالبات پزشکان به موقع پرداخت نشده است اما همه اين ها موجب نشده که درباره حقوق بيمار اجحاف شود.

جهانگيري گفت: با توجه به اينکه پزشکان ما در سطح دنيا طبابت مي کنند و علم پزشکان عمومي، متخصص و فوق تخصص ايراني در سطح دنيا از نظر به روز بودن مشکلي ندارند بنابراين به مردم توصيه مي شود که به اطباء خود اعتماد داشته باشيم تا بهترين خدمت رساني انجام شود.

 
 
 
ارسال کننده
ایمیل
متن
 
سامانه ارتباط با ما
شنبه 12 اسفند ماه
یک شنبه 13 اسفند ماه
دوشنبه 14 اسفند ماه
روز احسان و نیکو کاری

سه شنبه 15 اسفند ماه
روز درختکاری

چهارشنبه 16اسفند ماه
پنج شنبه 17اسفند ماه
جمعه  18اسفند ماه
ولادت حضرت زهرا سلام الله علیها

سامانه ارتباط مردمی کیار بیدار
کانال پایگاه خبری تحلیلی کیار بیدار در
پیام رسان سلام

پایگاه خبری تحلیلی کیار بیدار در
اینستا گرام

 
سامانه اعلام برنامه 
کیار بیدار
اوقات شرعی
پیوند ها
موسسه پژوهشي تنظيم و نشر آثار امام خميني(ره)

دفتر مقام معظم رهبري

دفتر حفظ و نشر آثار آيت الله خامنه اي

پايگاه اطلاع رساني دولت

مجلس شوراي اسلامي

وزارت خانه ها

جستجو گر يوز

استعلام تخلفات رانندگي

سامانه اعلام نياز يارانه دريافتي

سامانه گردشگري شهرستان کيار

تقويم ئو مناسبت ها

اخبار انتخابات خبرگان رهبري و مجلس شوراي اسلامي

پارسي جو -موتور جستجوي ايراني

اعتراض به حذف يارانه

پيام رسان سلام