پیشنهاد سردبیر
آخرین اخبار
پر بحث ترین ها
همراهان بیدار
امروز
-1
دیروز
-1
کل
-1
 
اخبار برگزیده
کد مطلب: 167777
اربيل موفقيت مذاکرات سياسي را نمي‌خواهد/ افزايش مشکلات کُردها
تاریخ انتشار : 1396/07/02 11:37:40
نمایش : 235
«عبدالرحيم الشمري» معتقد است که اربيل به دنبال موفقيت مذاکرات سياسي براي لغو همه پرسي استقلال کردستان نيست و برگزاري همه پرسي مشکلات کُردها را افزايش مي دهد.

به گزارش پايگاه خبري تخحليلي کياربيدار به نقل از خبرگزاري مهر، گروه بين الملل ـ رامين حسين آباديان: اخيرا گزارشگر روسيه اليوم اعلام کرد که مسئولان اقليم کردستان عراق با طرح بين المللي براي به تاخير انداختن همه پرسي استقلال اين اقليم موافقت کرده اند. پيشتر هيأتي متشکل از اعضاي اين اقليم براي ديدار با مقامات بغداد عازم اين شهر شده بودند.

بافل طالباني، معاون رئيس دولت اقليم کردستان عراق اعلام کرد که اين دولت تصميمي مبني بر به تاخير انداختن همه پرسي اقليم کردستان اتخاذ کرده است. اين در حاليست که الميادين به نقل از شوراي عالي همه پرسي اقليم کردستان عراق گزارش داد که اين همه پرسي روز دوشنبه برگزار خواهد شد. همچنين حزب دموکرات کردستان نيز اعلام کرد که اين همه پرسي در زمان مقرر خود برگزار خواهد شد و سخنان بافل طالباني بي پايه و اساس است.

درهمين ارتباط، خبرنگار مهر گفتگويي را با «عبدالرحيم الشمري» نماينده پارلمان عراق ترتيب داده است که مشروح آن از نظر مي گذرد؛

*به نظر مي رسد که اربيل قصد ندارد از موضع خود مبني بر برگزاري همه پرسي استقلال اقليم کردستان عقب نشيني کند. علت اصلي عدم عقب نشيني اقليم کردستان از تصميم خود در اين زمينه را چه مي دانيد؟

بارزاني به دنبال موفقيت مذاکرات سياسي در خصوص همه پرسي استقلال اقليم کردستان نيست و در اين زمينه تلاشي نمي کنددرخصوص مسأله برگزاري همه پرسي استقلال اقليم کردستان از دولت مرکزي بغداد بايد به اين نکته مهم اشاره کرد که اين مسأله برگزاري همه پرسي، موضع شخصي مسعود بارزاني است و موضع تمامي کُردهاي عراق محسوب نمي شود. نکته دومي که در اين زمينه وجود دارد اين است که بارزاني به دنبال موفقيت مذاکرات سياسي در خصوص همه پرسي استقلال اقليم کردستان نيست و در اين زمينه تلاشي نمي کند. 

در هر صورت، اينگونه به نظر مي رسد که مسعود بارزاني، رئيس اقليم کردستان عراق به دنبال تداوم مسير کنوني و برگزاري همه پرسي استقلال اقليم کردستان از دولت مرکزي بغداد است. وي در اين زمينه از سوي رژيم اسرائيل و برخي طرف هاي ديگر نيز مورد حمايت قرار گرفته و مي گيرد. 

*برگزاري همه پرسي استقلال اقليم کردستان عراق در شرايطي که نيروهاي اين کشور به سختي مشغول مبارزه با تروريسم هستند آيا منجر به هرج مرج در عراق نخواهد شد؟

بررسي تحولات ميداني کنوني به خوبي نشان مي دهد که ارتش و نيروهاي مقاومت عراق ازجمله حشد شعبي همچنان به سلسله عمليات هاي ضد تروريستي خود عليه تکفيري هاي داعش ادامه طرح مسأله همه پرسي جدايي از دولت عراق توسط اقليم کردستان، بر روند عمليات ضد تروريستي در عراق تأثير گذار نيستمي دهند و عقب نشيني در اين زمينه صورت نگرفته است. من اعتقاد ندارم که طرح مسأله همه پرسي جدايي از دولت عراق توسط اقليم کردستان، بر روند عمليات ضد تروريستي در عراق تأثير گذار باشد. 

*اقليم کردستان عراق در حال حاضر با مشکلات داخلي بسياري مواجه است که گمان مي کند با برگزاري همه پرسي مي تواند بر اين مشکلات غلبه کند. آيا به راستي برگزاري همه پرسي راه حل مشکلات اقليم کردستان است؟

واقعيت اينجاست که مشکلات همشه وجود داشته و اکنون نيز وجود دارند. اما طرح مسأله استقلال اقليم کردستان از دولت مرکزي بغداد بدون شک اين مشکلات را افزايش خواهد داد. طرح مسأله برگزاري همه پرسي موجب شده است تا احزاب و جريان هاي سياسي به ناچار در برابر مردم کُرد قرار بگيرند. به عنوان نمونه احزابي همچون التغيير و اتحاديه ميهني با برگزاري همه پرسي مخالف هستند. آنها مجبورند تا در اين زمينه در مقابل مردمي که موافق همه پرسي هستند، بايستند. 

*رژيم صهيونيستي ازجمله معدود طرف هايي است که از برگزاري همه پرسي استقلال اقليم کردستان عراق اعلام حمايت کرده است. هدف اصلي و اساسي صهيونيستها از حمايت اقليم کردستان در اين زمينه را چطور ارزيابي مي کنيد؟

پروژه همه پرسي استقلال اقليم کردستان يک پروژه صهيونيستي استتنها طرفي که موضع خود در حمايت از جدايي اقليم کردستان عراق از دولت مرکزي بغداد را به صورت واضح و روشن اعلام کرده است، رژيم صهيونيستي است. اين موضع صراحتا توسط مقامات رژيم اسرائيل در رسانه ها عنوان شده است. پروژه همه پرسي استقلال اقليم کردستان يک پروژه صهيونيستي است. اسرائيلي ها از اين رهگذر به دنبال ايجاد نا امني در منطقه و همچنين تجزيه کشورهاي مختلف و به ويژه عراق هستند.

 
 
 
ارسال کننده
ایمیل
متن
 
سامانه ارتباط با ما
شنبه 12 اسفند ماه
یک شنبه 13 اسفند ماه
دوشنبه 14 اسفند ماه
روز احسان و نیکو کاری

سه شنبه 15 اسفند ماه
روز درختکاری

چهارشنبه 16اسفند ماه
پنج شنبه 17اسفند ماه
جمعه  18اسفند ماه
ولادت حضرت زهرا سلام الله علیها

سامانه ارتباط مردمی کیار بیدار
کانال پایگاه خبری تحلیلی کیار بیدار در
پیام رسان سلام

پایگاه خبری تحلیلی کیار بیدار در
اینستا گرام

 
سامانه اعلام برنامه 
کیار بیدار
اوقات شرعی
پیوند ها
موسسه پژوهشي تنظيم و نشر آثار امام خميني(ره)

دفتر مقام معظم رهبري

دفتر حفظ و نشر آثار آيت الله خامنه اي

پايگاه اطلاع رساني دولت

مجلس شوراي اسلامي

وزارت خانه ها

جستجو گر يوز

استعلام تخلفات رانندگي

سامانه اعلام نياز يارانه دريافتي

سامانه گردشگري شهرستان کيار

تقويم ئو مناسبت ها

اخبار انتخابات خبرگان رهبري و مجلس شوراي اسلامي

پارسي جو -موتور جستجوي ايراني

اعتراض به حذف يارانه

پيام رسان سلام