پیشنهاد سردبیر
آخرین اخبار
پر بحث ترین ها
همراهان بیدار
امروز
-1
دیروز
-1
کل
-1
 
اخبار برگزیده
کد مطلب: 168371
شلاق «طناب‌زني» بر چربي‌هاي اضافه و ديابت!
تاریخ انتشار : 1396/08/25 09:20:30
نمایش : 316
ميزان شيوع چاقي در جهان، روندي رو به توسعه دارد و اضافه‌وزن و چاقي دومين علت مرگ‌ومير در دنيا محسوب مي‌شود. محققان کشورمان با تمرکز روي آنزيم‌هاي مهم بدن در اين خصوص، تأثير «ورزش طناب‌زني» را بر کاهش ريسک فاکتورهاي چاقي مورد ارزيابي قرار داده‌اند.

به گزارش پايگاه خبري تحليلي کياربيدار به نقل از  ايسنا، داشتن اضافه‌وزن و چاقي با عوارض جسمانـي زيادي ازجمله بيماري­هاي قلبي عروقي، ديابت، پرفشارخوني، افزايش کلسترول و تري­‌گليسيريد خون، آرتريت يا التهاب مفاصل، آسم و انواع مشخصي از سرطان همراه است. با اين‌ حال نشان داده شده که تمرين و فعاليت بدني مي‌تواند اين عوامل خطرزا را تعديل نمايد.

آنزيم پاراکسوناز-1 يا PON1 يک آنزيم وابسته به کلسيم است که در کبد توليد مي­‌شود و به‌عنوان عاملي کليدي براي جلوگيري از توسعه بيماري­هاي قلب عروقي به‌حساب مي‌آيد. اين آنزيم از مهم‌ترين آنزيم‌­هاي حذف‌کننده­ راديکال‌­هاي آزاد و از محافظ‌­هاي اصلي پروتئين‌هاي موجود در غشاي سلول‌ها در برابر ترکيبات اکسيد کننده است. لذا وجود مقادير مناسب از آن در خون، مي‌تواند در رسيدن به وضعيت بهتر از نظر وجود چربي‌ها و همچنين سلامت کلي بدن مفيد باشد.

در اين خصوص محققان دانشگاه شهيد مدني به اين موضوع توجه نموده و مطالعه‌اي را طرح‌ريزي و اجرا نموده‌اند که در آن اثر هشت هفته تمرينات طناب­‌زني بر سطوح آنزيم پاراکسوناز-1 و همچنين مقاومت انسوليني و نيمرخ ليپيدي دختران داراي اضافه‌وزن و چاق مورد بررسي قرار گرفته است.

در اين مطالعه نيمه تجربي، 20 نفر دانشجوي دختر داراي اضافه‌وزن يا چاق با ميانگين سني حدود 22 سال مشارکت نمودند و در دو گروه «آزمايش» و «شاهد» موردبررسي قرار گرفتند.

گروه آزمايش در يک برنامه­ تمرين طناب­‌زني هشت‌هفته‌اي (4 جلسه در هفته و هر جلسه 45 دقيقه) شرکت کردند، درحالي‌که گروه شاهد در مدت انجام پژوهش، صرفاً روش زندگي معمول خود را دنبال کردند.

از شرکت‌کنندگان يک روز پيش از شروع دوره تمريني و 48 ساعت پس از پايان دوره، خون‌گيري انجام شد و سپس داده‌هاي به‌دست‌آمده با به‌کارگيري روش‌هاي آماري و کامپيوتري تجزيه‌وتحليل شدند.

يافته‌­هاي اين پژوهش نشـان مي‌دهند کـه پـس از هشـت هفته تمرين هوازي تناوبي در قالب طناب­‌زني، تغييرات زيادي بين افراد داراي فعاليت و افراد فاقد فعاليت رقم مي‌خورد.

بنابراين نتايج، پس از هشت هفته تمرين طناب­‌زني در گروه تمرين، مقادير آنزيم پاراکسوناز-1، حداکثر بيشينه اکسيژن مصرفي و ليپوپروتئين پرچگال در مقايسه با گروه شاهد، افزايش معني­‌دار و قالب توجهي پيدا کرده و شاخص مقاومت انسوليني، ميزان تري­‌گلسيريد، انسولين سرم خون و درصد چربي بدن به‌طور تأثيرگذاري کاهش يافتند.

به گفته اين محققان، نتايج اين مطالعه نشان داد، انجام تمرين طناب­‌زني به مدت هشت در هفته باعث ايجاد تغييرات مثبت در متغيرهاي آنزيم پاراکسوناز-1، شاخص مقاومت انسوليني، بيشينه اکسيژن مصرفي و برخي شاخص­‌هاي ليپيدي و تن‌­سنجي در دختران جوان داراي اضافه‌وزن و چاق مي‌شود و اثر خوبي در حفظ سلامت دارد.

 به پيشنهاد پژوهشگران فوق، اين نوع تمرين که به‌عنوان يک فعاليت هوازي تناوبي به شمار مي‌رود را مي­‌توان براي کنترل وزن و پيشگيري از بيماري­‌هاي ناشي از اضافه‌وزن و چاقي و حفظ تندرستي جامعه به‌ويژه افراد داراي اضافه‌وزن و چاق توصيه نمود.

ننايج علمي و فني اين فعاليت پژوهشي در قالب مقاله‌اي، در «مجله دانشکده پزشکي دانشگاه علوم پزشکي تهران» منتشر شده است.

منبع: قربانيان، ب. و شکرالهي، ف. 1396. تاثير يک دوره طناب­زني بر سطوح آنزيم پاراکسوناز-1، مقاومت انسوليني و نيم­رخ ليپيدي در دختران غيرفعال. مجله دانشکده پزشکي دانشگاه علوم پزشکي تهران، 75(4): 315-307.

انتهاي پيام

 
 
 
ارسال کننده
ایمیل
متن
 
سامانه ارتباط با ما
شنبه 12 اسفند ماه
یک شنبه 13 اسفند ماه
دوشنبه 14 اسفند ماه
روز احسان و نیکو کاری

سه شنبه 15 اسفند ماه
روز درختکاری

چهارشنبه 16اسفند ماه
پنج شنبه 17اسفند ماه
جمعه  18اسفند ماه
ولادت حضرت زهرا سلام الله علیها

سامانه ارتباط مردمی کیار بیدار
کانال پایگاه خبری تحلیلی کیار بیدار در
پیام رسان سلام

پایگاه خبری تحلیلی کیار بیدار در
اینستا گرام

 
سامانه اعلام برنامه 
کیار بیدار
اوقات شرعی
پیوند ها
موسسه پژوهشي تنظيم و نشر آثار امام خميني(ره)

دفتر مقام معظم رهبري

دفتر حفظ و نشر آثار آيت الله خامنه اي

پايگاه اطلاع رساني دولت

مجلس شوراي اسلامي

وزارت خانه ها

جستجو گر يوز

استعلام تخلفات رانندگي

سامانه اعلام نياز يارانه دريافتي

سامانه گردشگري شهرستان کيار

تقويم ئو مناسبت ها

اخبار انتخابات خبرگان رهبري و مجلس شوراي اسلامي

پارسي جو -موتور جستجوي ايراني

اعتراض به حذف يارانه

پيام رسان سلام