پیشنهاد سردبیر
آخرین اخبار
پر بحث ترین ها
همراهان بیدار
امروز
-1
دیروز
-1
کل
-1
 
اخبار برگزیده
کد مطلب: 168376
تبعات صادرات فله‌اي و سنتي؛ بازار «قطر» از دست مي‌رود
تاریخ انتشار : 1396/08/27
نمایش : 302
کشور قطر مي‌تواند بازار مصرف بسيار خوبي براي محصولات توليدي ايران باشد ولي از اين فرصت تاکنون به‌خوبي استفاده‌نشده و گويا هيچ برنامه‌اي هم براي بهبود اين وضعيت نيست.

به گزارش پايگاه خبري تحليلي کياربيدار به نقل از خبرگزاري مهر، گروه استان‌ها- سعيد رضايي: استان بوشهر به دليل هم‌جواري با خليج‌فارس و داشتن فاصله کم با کشورهاي عربي حاشيه خليج‌فارس همواره شرايط مناسبي براي مراودات تجاري با اين کشورها داشته و صادرات و واردات کالا بين استان بوشهر و کشورهاي عربي حوزه خليج داراي قدمتي طولاني است.

کشور قطر يکي از نقاط مقصد و يا مبدأ براي تجارت و بازرگاني با استان بوشهر بوده است و در دوره‌هاي مختلف شاهد صادرات و واردات گسترده‌اي بين بنادر استان بوشهر و کشور قطر بوده‌ايم. در خردادماه امسال تعدادي از کشورهاي عربي اقدام به تحريم قطر کردند و مرزهاي خود را به روي اين کشور بستند تا اين کشور که بسياري از مواد مصرفي خود را وارد مي‌کند، با چالشي جدي روبرو شود.

البته اين تحريم‌ها باعث شد تا فضا براي کشورهاي ديگر فراهم شود که بتوانند بازار کشور قطر را در دست بگيرند و نيازهاي قطر را با محصولات توليدي خود تأمين کنند.

استان بوشهر به علت نزديکي و همجواري و نزديک بودن ذائقه‌هاي مردم دو کشور به هم، بهترين فرصت را براي در دست گرفتن بازار کشور قطر دارد

استان بوشهر در فاصله ۱۴۰ کيلومتري قطر قرار دارد و بنادر استان بوشهر داراي بهترين شرايط براي صادرات محصولات توليدي استان بوشهر، محصولات ديگر استان‌ها و حتي صادرات محصولات وارداتي از ديگر کشورها به قطر است.

تحريم‌هاي قطر خيلي سريع اتفاق افتاد و اقدام براي بارگيري و صادرات کالاهاي مختلف به کشور قطر نيز خيلي سريع شکل گرفت به‌طوري‌که کالاهاي مصرفي و به‌ويژه مواد غذايي در اولويت نخست واردات کشور قطر بود.

عجله و شتاب فراواني براي صادرات به قطر وجود داشت و همين موضوع باعث شده تا به کيفيت محصول و به‌ويژه بسته‌بندي‌هاي آن توجه نشود و صادرات از ايران به‌صورت فله‌اي انجام شود.

استان بوشهر و کشور ايران که به علت نزديکي و هم‌جواري و حتي نزديک بودن ذائقه‌هاي دو کشور به هم، بهترين فرصت را براي در دست گرفتن بازار کشور قطر داشت، از اين فرصت به‌خوبي استفاده نکرد و اين‌گونه بود که فضا براي ورود ديگر کشورها باز شد.

قطري‌ها که بايد براي تأمين نيازهاي خود هزينه‌هاي بالايي صرف مي‌کردند، حالا محصولات ديگر کشورها را نيز پيش روي خود مي‌ديدند که از فاصله‌هاي دورتر خود را به بازار قطر نزديک و نزديک‌تر مي‌کردند.

در شرايطي که فضا براي عرضه کالاهاي مختلف در کشور قطر فراهم‌شده است، محصولات بي‌کيفيت کم‌کم جاي خود را در اين بازار از دست مي‌دهند و کشورهاي توانمند در عرصه صادرات جاي خود را بيشتر و بيشتر در اين بازار باز مي‌کنند.

با تداوم اين شرايط به‌جاي اينکه محصولات کشاورزي ايراني در سبد غذايي قطري‌ها قرار بگيرد، کشورهايي از هزاران کيلومتر دورتر محصولات خود را با کيفيت مناسب و با قيمت کمتري به قطر مي‌رسانند و بازار را در دست مي‌گيرند.

هرچند که هنوز هم بخشي از بازار قطر را محصولات ايراني و محصولاتي صادراتي از استان بوشهر در اختيار دارند ولي فرصتي که بايد به‌خوبي استفاده مي‌شد، استفاده نشد و سهم ما در اين بازار کم شده است.

يکي از مهم‌ترين بخش‌هاي سياست‌هاي اقتصاد مقاومتي مربوط به همين صادرات است که به علت نبود سازوکار مناسب در اين زمينه نتوانسته‌ايم به‌خوبي ورود کنيم و به دست خودمان فرصت سوزي مي‌کنيم.

هزينه‌هاي بالاي صادرات

رئيس اتاق بازرگاني بندر بوشهر در اين زمينه اظهار داشت: بيشترين ميزان صادرات مواد غذايي به کشور قطر از طريق بندر دير در استان بوشهر انجام شده است که با کشور قطر کمتر از ۱۵۰ کيلومتر فاصله دارد.

محمد عبادي با بيان اينکه زيرساخت‌هاي مناسب و سازوکارهاي لازم براي صادرات محصولات در استان بوشهر به‌خوبي فراهم نشده است، ادامه داد: متأسفانه هزينه صادرات از استان بوشهر به کشور قطر بيشتر از هزينه‌هاي صادرات از ترکيه به قطر است.

وي اضافه کرد: درحالي‌که صادرات دريايي از طريق ترکيه به قطر داراي مسافت خيلي زيادي نسبت به ايران به قطر است ولي چون دولت ترکيه عوارض دريايي را در مبدأ و مقصد صفر کرده و سوخت کشتي‌ها را مي‌دهد، هزينه صادرات از ايران به قطر بيشتر از هزينه صادرات از ترکيه به قطر است.

رئيس اتاق بازرگاني بندر بوشهر تصريح کرد: دولت ما نيز بايد در اين زمينه حمايت لازم را داشته باشد و انگيزه مناسبي براي صادرات ايجاد شود.

وي خاطرنشان کرد: ما نبايد تنها به فکر صادرات محصولات غذايي به کشور قطر باشيم و بلکه بايد ديگر محصولات ازجمله مصنوعات خود را به کشور قطر صادر کنيم.

عبادي افزود: نمايشگاهي با حضور کشورهاي مختلف در کشور قطر برگزار خواهد شد و ما هم براي معرفي محصولات و توانمندي استان بوشهر در اين نمايشگاه حضور خواهيم داشت.

بازار قطر با اين شرايط براي ما کوتاه‌مدت است

سيروس دهقاني يکي از فعالان بخش خصوصي نيز در اين زمينه اظهار داشت: بندر دير شرايط بسيار خوبي براي صادرات به کشور قطر را دارد ولي متأسفانه ازنظر امکانات و تجهيزات و زيرساخت‌ها با کمبود روبرو است.

وي اضافه کرد: صادرات بوشهر و ايران به کشور قطر به‌صورت سنتي انجام مي‌شود و اين‌گونه است که اهميت و جايگاه کالاهاي ايراني را از بين مي‌بريم و فرصت را از دست مي‌دهيم.

اگر صادرات به قطر را ساماندهي نکنيم نمي‌توانيم بازار اين کشور را در دست بگيريم و بازار قطر براي ما کوتاه مدت خواهد بود

دهقاني با اشاره به شرايط کنوني قطر و بازار اين کشور، تصريح کرد: قطر يک بازار خوب و يک فرصت مناسب است ولي بايد صادرات را ساماندهي کنيم تا اين فرصت مناسب را از دست ندهيم.

وي تأکيد کرد: اگر به اين موضوع اهميت لازم را ندهيم نمي‌توانيم بازار اين کشور را در دست بگيريم و بازار قطر براي ما کوتاه‌مدت خواهد بود و اين‌گونه مديريت خوبي در اين حوزه نخواهيم داشت.

اين فعال اقتصادي با بيان اينکه متأسفانه نظارتي بر قيمت‌ها در کشور قطر نداريم، افزود: برخي از کالاهاي ما در کشور قطر با نرخ‌هاي متفاوتي عرضه مي‌شود و اين يک خطر براي اين کالاها است.

جلوگيري از صادرات فله‌اي

رئيس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان بوشهر نيز با اشاره به شرايط مناسب کشور قطر براي صادرات محصولات ايراني، گفت: متأسفانه بسياري از صادرات بدون کيفيت انجام مي‌شود.

سيد حسين حسيني محمدي با بيان اينکه با تداوم اين شرايط بازار قطر را از دست مي‌دهيم، تصريح کرد: با برنامه‌ريزي صورت گرفته از صادرات فله‌اي و بدون حساب‌وکتاب جلوگيري خواهد شد.

وي با اشاره به اينکه ميوه و تره‌بار بايد با بسته‌بندي‌هاي مناسب و در قالب‌هاي استاندارد صادرات شود، اضافه کرد: شرايط و وسايل حمل اين نوع محصولات از ديگر شرايطي است که بايد مدنظر باشد.

رئيس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان بوشهر  بيان کرد: متأسفانه در برخي از بنادر استان شرايط و زيرساخت‌هاي لازم براي صادرات به شکل مناسب وجود ندارد.

فرصت بازار قطر نبايد از دست برود

معاون هماهنگي امور اقتصادي و توسعه منابع انساني استاندار بوشهر هم گفت: کشور قطر براي استان بوشهر از دو منظر داراي شرايط و جايگاه خاص است؛ يکي از آن‌ها نزديکي بوشهر به کشور قطر و ديگري هم مراودات هميشگي مردم بوشهر با قطر است.

سعيد زرين فر ادامه داد: اين شرايط براي استان بوشهر وجود دارد که ارتباط بيشتري با کشور قطر داشته باشد و بايد از اين فرصت به‌خوبي استفاده شود.

وي با بيان اينکه سليقه و مزاج قطري‌ها به مواد غذايي بوشهري‌ها نزديک است، اضافه کرد: بايد تا پيش از اينکه ديگر کشورها بازار قطر را اشباع کنند و ذائقه مردم اين کشور به آن سمت برود، روال را در دست بگيريم و محصولات خود را در بازار قطر جاي دهيم.

معاون هماهنگي امور اقتصادي و توسعه منابع انساني استاندار بوشهر تصريح کرد: دسترسي و حضور در بازار قطر حق استان بوشهر است و نبايد اين فرصت را از دست بدهيم.

هرچند زمان زيادي تاکنون از شروع تحريم قطر گذشته است و برخي از کشورها خود را به بازار قطر رسانده‌اند و فضا براي محصولات توليدي ما کمتر شده است ولي هم‌اکنون نيز فرصت براي در دست گرفتن اين بازار وجود دارد.

نزديکي به قطر يکي از مزاياي بسيار مهم براي در دست گرفتن اين بازار است و همچنين قطري‌ها تمايل بالايي براي استفاده از محصولات ايراني دارند که بايد با تعريف شرايط صادراتي مناسب، با صادرات نظام‌مند و استاندارد بازار قطر را در دست بگيريم.

 
 
 
ارسال کننده
ایمیل
متن
 
سامانه ارتباط با ما
شنبه 12 اسفند ماه
یک شنبه 13 اسفند ماه
دوشنبه 14 اسفند ماه
روز احسان و نیکو کاری

سه شنبه 15 اسفند ماه
روز درختکاری

چهارشنبه 16اسفند ماه
پنج شنبه 17اسفند ماه
جمعه  18اسفند ماه
ولادت حضرت زهرا سلام الله علیها

سامانه ارتباط مردمی کیار بیدار
کانال پایگاه خبری تحلیلی کیار بیدار در
پیام رسان سلام

پایگاه خبری تحلیلی کیار بیدار در
اینستا گرام

 
سامانه اعلام برنامه 
کیار بیدار
اوقات شرعی
پیوند ها
موسسه پژوهشي تنظيم و نشر آثار امام خميني(ره)

دفتر مقام معظم رهبري

دفتر حفظ و نشر آثار آيت الله خامنه اي

پايگاه اطلاع رساني دولت

مجلس شوراي اسلامي

وزارت خانه ها

جستجو گر يوز

استعلام تخلفات رانندگي

سامانه اعلام نياز يارانه دريافتي

سامانه گردشگري شهرستان کيار

تقويم ئو مناسبت ها

اخبار انتخابات خبرگان رهبري و مجلس شوراي اسلامي

پارسي جو -موتور جستجوي ايراني

اعتراض به حذف يارانه

پيام رسان سلام