پیشنهاد سردبیر
آخرین اخبار
پر بحث ترین ها
همراهان بیدار
امروز
-1
دیروز
-1
کل
-1
 
اخبار برگزیده
کد مطلب: 168382
آلودگي ۶۰ درصدي "بن‌ساي" و "لاکي‌بامبو"هاي چيني و تايلندي
تاریخ انتشار : 1396/08/27 10:20:30
نمایش : 383
رئيس سازمان حفظ نباتات اعلام کرد که "بن‌ساي" و "لاکي بامبو" با توجه به آلوده بودنشان به آفات و بيماري‌هايي که ممکن است خسارات ملي به بار آورند، وارداتشان از چين و تايلند ممنوع شده، چراکه ۶۰ درصد محموله‌هاي اين کشورها آلوده هستند.

به گزارش پايگاه خبري تحليلي کياربيدار به نقل از ايسنا:
محمدعلي باغستاني ميبدي در گفت‌وگو با ايسنا، اظهار کرد: گرچه واردات گلهايي مانند لاکي بامبو و بن‌ساي ممنوع شده است اما يکي از عوامل اصلي مقابله با اين مسئله خود مردم هستند. چراکه مردم هميشه مي توانند جلوتر از دولت و مسئولان به مقابله با مسائلي که برخلاف منافع ملي است، بپردازند و دليل اينکه واردات اين گلها از چين و تايلند ممنوع شد اين بود که ۶۰ درصد محموله‌هايي که از اين دو کشور وارد مي شد، آلودگي داشت.

وي با اشاره به اينکه سازمان حفظ نباتات وظيفه تامين بهداشت گياهي را بر عهده دارد، افزود: مردم خود بايد به محض ديدن اين محصولات در گل فروشي‌ها يا معابر سازمان حفظ نباتات و ديگر دستگاه هاي متولي را از جمله ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز که اين سازمان نيز عضوي از آن است را مطلع کند. البته پيش از اين سازمان حفظ نباتات در ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز نماينده نداشت اما امروز همه به اين نتيجه رسيده‌اند که اين سازمان بايد نماينده‌اي در ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز داشته باشد.

رئيس سازمان حفظ نباتات در پاسخ به سوالي مبني بر اينکه آيا آفت و بيماري گلهايي مانند لاکي بامبو و بن‌ساي به ديگر گياهان نيز سرايت مي کند يا خير؟ ادامه داد: در زمينه آفات گياهي بايد از اين مسئله مطمئن بود که به هيچ وجه به انسان خسارت و آسيبي وارد نمي کند چراکه تاکنون هيچ موردي از آفات و بيماري‌هاي مشترک بين انسان و گياهان گزارش نشده است اما چرا بن‌ساي ولاکي بامبو ممنوع شدند؟ به دليل اينکه خسارتي که آنها به بار مي آورند در سطح ملي است و آفتي که روي بن‌ساي وجود دارد ممکن است روي مرکبات ايران نيز اثر بگذارد.

باغستاني ميبدي گفت: يک آفت قرنطينه‌اي وقتي که به کشور وارد مي شود شناخت کافي در مورد آن وجود ندارد و تا زماني که شناخت کامل و چگونگي مبارزه با آن صورت بگيرد، آن آفت خسارات سنگيني در کشور به بار آورده است. به همين دليل نمي توان از واردات محصولات کشاورزي که ممکن است خطرات و مخاطرات بهداشتي و قرنطينه‌اي براي کشور داشته باشند، چشم پوشي کرد.

 
 
 
ارسال کننده
ایمیل
متن
 
سامانه ارتباط با ما
شنبه 12 اسفند ماه
یک شنبه 13 اسفند ماه
دوشنبه 14 اسفند ماه
روز احسان و نیکو کاری

سه شنبه 15 اسفند ماه
روز درختکاری

چهارشنبه 16اسفند ماه
پنج شنبه 17اسفند ماه
جمعه  18اسفند ماه
ولادت حضرت زهرا سلام الله علیها

سامانه ارتباط مردمی کیار بیدار
کانال پایگاه خبری تحلیلی کیار بیدار در
پیام رسان سلام

پایگاه خبری تحلیلی کیار بیدار در
اینستا گرام

 
سامانه اعلام برنامه 
کیار بیدار
اوقات شرعی
پیوند ها
موسسه پژوهشي تنظيم و نشر آثار امام خميني(ره)

دفتر مقام معظم رهبري

دفتر حفظ و نشر آثار آيت الله خامنه اي

پايگاه اطلاع رساني دولت

مجلس شوراي اسلامي

وزارت خانه ها

جستجو گر يوز

استعلام تخلفات رانندگي

سامانه اعلام نياز يارانه دريافتي

سامانه گردشگري شهرستان کيار

تقويم ئو مناسبت ها

اخبار انتخابات خبرگان رهبري و مجلس شوراي اسلامي

پارسي جو -موتور جستجوي ايراني

اعتراض به حذف يارانه

پيام رسان سلام