پیشنهاد سردبیر
آخرین اخبار
پر بحث ترین ها
همراهان بیدار
امروز
-1
دیروز
-1
کل
-1
 
اخبار برگزیده
کد مطلب: 168442
سوريه از بيانيه پاياني اجلاس سه جانبه «سوچي» استقبال کرد
تاریخ انتشار : 1396/09/02 09:29:47
نمایش : 250
وزارت امور خارجه سوريه از بيانيه پاياني اجلاس سه جانبه ايران، روسيه و ترکيه در شهر «سوچي» مبني بر برگزاري مذاکرات سوري-سوري استقبال کرد.

به گزارش پايگاه خبري تحليلي کياربيدار به نقل از  خبرگزاري مهر  وزارت امور خارجه سوريه از بيانيه پاياني اجلاس سه جانبه ايران، روسيه و ترکيه که در شهر سوچي برگزار گرديد، استقبال کرد.

در همين راستا، يک منبع در وزارت امور خارجه سوريه اعلام کرد: با توجه به اهتمام جمهوري عربي سوريه به حمايت از هرگونه اقدام سياسي براي محترم شمردن حاکميت، استقلال و تماميت ارضي خود و حفظ جان مردم سوريه، دمشق از بيانيه پاياني اجلاس سه جانبه سوچي حمايت مي کند.

اين منبع افزود: اين نشست و نتايج آن، از جمله توافق بر سر ادامه مقابله با تروريسم، اصول اساسي ترسيم روند سياسي بحران سوريه، برگزاري کنگره گفتگوي ملي سوري سوري، تشکيل کميته بررسي بندهاي قانون اساسي فعلي و اجراي انتخابات پارلماني در آينده، همه در ادامه نشست ديروز سوري-روسي است.

گفتني است که روساي جمهور ايران، روسيه و ترکيه در بيانيه اي مشترک، با تاييد مجدد حاکميت، استقلال، وحدت و تماميت ارضي سوريه، توافق نمودند تا شکست نهايي گروه هاي تروريستي به همکاري با يکديگر ادامه دهند.

اين بيانيه مشترک که عصر چهارشنبه و در پايان اجلاس سوچي در پايتخت هاي سه کشور منتشر شد، به امضاي حجت الاسلام و المسلمين دکتر حسن روحاني، ولاديمير پوتين و رجب طيب اردوغان رسيده است.

بيانيه پاياني اجلاس سوچي

متن بيانيه مشترک روساي جمهوري اسلامي ايران، روسيه و ترکيه به اين شرح است:

جناب آقاي حسن روحاني رئيس جمهوري اسلامي ايران، جناب آقاي ولاديمير پوتين رئيس جمهور فدراسيون روسيه و جناب آقاي رجب طيب اردوغان رئيس جمهور ترکيه در يک نشست سه جانبه که در تاريخ ۲۲ نوامبر ۲۰۱۷ در سوچي برگزارشد، بر عزم خود براي ادامه همکاري فعالانه بين سه کشور ايران، روسيه و ترکيه به منظور برقراري صلح و ثبات در سوريه، در نظر گرفته شده توسط قطعنامه ۲۲۵۴ شوراي امنيت سازمان ملل متحد، تاکيد نمودند.

روساي جمهور از سطح هماهنگي سه جانبه کنوني جهت حفظ و تقويت رژيم آتش بس در سوريه که کشورهاي ايران، روسيه و ترکيه ضامن آن هستند ابراز رضايت کردند.

روساي جمهوري ابراز نمودند که متعاقب سالها تلاش بين المللي براي شکست گروه هاي تروريستي تعيين شده توسط شوراي امنيت سازمان ملل در سوريه، موفقيت هاي حاصله طي يازده ماه پس از شکل گيري رژيم آتش بس در ۲۹ دسامبر ۲۰۱۶ باعث کمک به نابودي داعش، جبهه النصره و ساير سازمان هاي تروريستي تعيين شده توسط شوراي امنيت سازمان ملل شده است. ايشان همچنين توافق نمودند ايران، روسيه و ترکيه تا شکست نهايي اين گروه ها به همکاري با يکديگر ادامه دهند.

روساي جمهور تأکيد نمودند ايجاد نواحي کاهش تنش در سوريه از طريق فرايند آستانه بسيار کارآمد بوده و کمک چشمگيري به کاهش خشونت، تسکين آلام انساني، محدود ساختن روند پناهندگان و آغاز تلاش براي تأمين شرايط براي بازگشت امن پناهندگان و آوارگان داخلي نموده است.

روساي جمهور تصديق کردند که چارچوب آستانه و دستاوردهاي آن تبديل به ابزاري موثر براي کمک به صلح و ثبات در سوريه شده است.

آنها تصميم گرفتند که ايران، روسيه و ترکيه همچنان به تلاش هاي هماهنگ خود ادامه دهند تا از پيشرفت در کاهش خشونت و عدم بازگشت آن اطمينان حاصل نمايند. آنها توافق کردند به سوريها در برگرداندن وحدت کشور و دستيابي به يک راه حل سياسي براي اين بحران ازطريق يک فرايند سوري - سوري فراگير، آزاد، منصفانه و شفاف که منجر به يک تدوين قانون اساسي با حمايت مردم سوريه و انتخابات آزاد و منصفانه با مشارکت تمامي مردم واجد شرايط در سوريه تحت نظارت مناسب سازمان ملل شود، کمک کنند.

روساي سه کشور تعهد خود به حاکميت، استقلال، وحدت و تماميت ارضي سوريه را مورد تاييد مجدد قرار دادند و تاکيد کردند تحت هيچ شرايطي ايجاد نواحي کاهش تنش فوق الذکر و هر گونه ابتکار سياسي براي حل بحران سوريه نمي بايست حاکميت، استقلال، وحدت و تماميت ارضي جمهوري عربي سوريه را تضعيف نمايد.

روساي جمهور از نمايندگان دولت جمهوري عربي سوريه و مخالفيني که خود را به حاکميت، استقلال، وحدت و تماميت ارضي و تجزيه ناپذيري سوريه متعهد مي دانند درخواست کردند در کنگره گفتگوي ملي سوريه که در آينده نزديک در سوچي برگزار مي شود به طور سازنده مشارکت کنند. آنها همچنين توافق کردند فعالانه به موفقيت اين کنگره کمک کنند. ايران، روسيه و ترکيه در خصوص شرکت کنندگان در اين کنگره مشورت و توافق خواهند کرد.

روساي جمهور بر نياز به دسترسي سريع، ايمن و بدون مانع براي کمک هاي بشردوستانه و نيز نياز به انجام اقدامات اطمينان ساز از سوي طرفهاي سوري از جمله آزادي بازداشت شدگان و تحويل اجساد و نيز شناسايي مفقودين به منظور ايجاد شرايط بهتر براي فرايند سياسي و دوام آتش بس تاکيد کردند. آنها از اعضاي علاقمند جامعه بين المللي خواستند از فرايند کاهش تنش و برقراري ثبات در سوريه از جمله با ارسال کمک هاي بيشتر براي مردم سوريه و نيز تسهيل مين زدايي، حفاظت از ميراث تاريخي و بازسازي امکانات زيرساختي اساسي از جمله اقتصادي و اجتماعي حمايت کنند.

روساي جمهور ابراز اميدواري کردند پيشرفت در حل بحران سوريه از طريق همکاري بين ايران، روسيه و ترکيه تاثير مثبتي بر بهبود شرايط کلي در منطقه داشته باشد و خطر اختلافات قومي و فرقه اي را کاهش دهد.

روساي جمهور تصميم گرفتند در صورت لزوم بار ديگر ملاقات کنند.

روساي جمهوري اسلامي ايران و جمهوري ترکيه از جناب آقاي ولاديمير پوتين رييس جمهور فدراسيون روسيه براي ميزباني اين اجلاس سه جانبه در سوچي تقدير و تشکر کردند.

روحاني: برگزاري کنگره سوري- سوري با کمک سازمانهاي نظامي و اطلاعاتي سه کشور

حسن روحاني در پايان اجلاس گفت: اهميت اين اجلاس اين است که در زماني اين اجلاس برگزار مي شود که نشان مي دهد که همکاري هاي سه کشور مي تواند در کاهش تنش در منطقه و سوريه تاثيرگذار باشد و زمينه را براي ايجاد صلح و ثبات در اين کشور فراهم کند. همچنان که 11 ماه مذاکرات در آستانه در اين زمينه برگزار شد.

روحاني افزود: اين گفتگو در زماني واقع مي شود که پايگاههاي اصلي داعش هم در سوريه و هم در عراق نابود شده بنابراين موفقيت بزرگي در آن منطقه عليه تروريسم بدست آمده است.

وي تاکيد کرد: مهم اين است که همه جهانيان بدانند تروريسم نمي تواند ابزار مهمي براي کشوري باشد کما اينکه در زمينه داعش ديديم همان آنهايي که به داعش کمک کردند داعش براي امنيت خود آن کشورها خطر آفريد و عده اي از هموطنان بيگناه آنان را به شهادت رساند.

رئيس جمهور با بيان اينکه جلسه امروز بسيار باز بود و سه کشور نظرات خود را به صراحت تبيين کردند، گفت: هدف اصلي بدنبال اين جلسه تشکيل يک کنگره ملي سوري سوري است تا از همه اقوام و مذاهب و احزاب فعال چه آنان که طرفدار دولت فعلي سوريه هستند و چه آناني که معارض هستند در آينده نزديک در سوچي اجتماع کنند و راجع به آينده کشور سوريه به بحث و مذاکره بپردازند و از آن کنگره زمينه براي تدوين قانون اساسي جديد فراهم شود.

وي تاکيد کرد: سه کشور، همه کشورها را دعوت مي کنند براي ايجاد صلح و ثبات در منطقه حساس خاورميانه و بويژه در سوريه  و همچنين براي کمک به بازگشت آوارگان به وطن خودشان و همچنين بازسازي اين کشور براي اينکه مردم بتوانند يک زندگي راحتي را در آينده داشته باشند.

روحاني با بيان اينکه سه کشور موافقت خود را با برگزاري اين کنگره در سوچي اعلام کردند گفت: وزراي خارجه سه کشور، روساي ستاد مشترک نيروهاي مسلح و همچنين سازمانهاي اطلاعاتي سه کشور کمک خواهند کرد تا زمينه لازم را براي تشکيل اين کنگره ملي تسهيل و فراهم کنند.

پوتين: توافق سوچي تاثير مثبتي بر وضعيت کلي خاورميانه خواهد داشت

رئيس جمهور روسيه در پايان اجلاس اظهار داشت: ما به توافق رسيديم که اولين گام را براي گفتگوي جامع ميان طرف‌هاي سوري برداريم.

وي افزود: ما آمادگي خود را براي تقويت همکاري ها در راستاي نابودي نهايي داعش، جبهه النصره، و ساير گروه هاي افراطي اعلام کرديم.

پوتين گفت: من اميدوارم که توافق نامه ها به سرعت در روند حل و فصل مسالمت آميز در سوريه، کاهش خطرات درگيري هاي جديد، تشديد روابط بين المللي و بين المللي، کمک کنند. و در نتيجه، اين توافق ها تاثير مثبتي بر وضعيت کلي منطقه خاورميانه خواهند داشت.

اردوغان: با تروريستها زير يک سقف قرار نمي گيريم

جب طيب اردوغان نيز در نشست خبري پس از ديدار سه جانبه در سوچي روسيه گفت:  گام هاي رسيدن به صلح در سوريه را بار ديگر مرور کرديم. مناطق کاهش تنش در سوريه نقش به سزائي در حل مسائل سوريه ايفا کرد. اين نشست نيز اولين گام مثبت براي همکاري هاي سه جانبه است.

وي گفت: به حساسيت هاي طرفين در اين باره احترام متقابل مي گذاريم. هيچ کس از ما انتظار نداشته باشد که با تروريست هائي که ما را هدف قرار داده اند، زير يک سقف قرار بگيريم.

رئيس جمهور ترکيه همچنين گفت : اين نشست اميدواري براي صلح و ثبات در سوريه را افزايش داده است. حل مشکل ادلب و عفرين در حل مسأله سوريه نقش به سزائي ايفا خواهد کرد.

وي بيان کرد: از همه اعضاي مسئول جامعه مدني دعوت مي کنم از تلاش هاي ما حمايت کنند.

 
 
 
ارسال کننده
ایمیل
متن
 
سامانه ارتباط با ما
شنبه 12 اسفند ماه
یک شنبه 13 اسفند ماه
دوشنبه 14 اسفند ماه
روز احسان و نیکو کاری

سه شنبه 15 اسفند ماه
روز درختکاری

چهارشنبه 16اسفند ماه
پنج شنبه 17اسفند ماه
جمعه  18اسفند ماه
ولادت حضرت زهرا سلام الله علیها

سامانه ارتباط مردمی کیار بیدار
کانال پایگاه خبری تحلیلی کیار بیدار در
پیام رسان سلام

پایگاه خبری تحلیلی کیار بیدار در
اینستا گرام

 
سامانه اعلام برنامه 
کیار بیدار
اوقات شرعی
پیوند ها
موسسه پژوهشي تنظيم و نشر آثار امام خميني(ره)

دفتر مقام معظم رهبري

دفتر حفظ و نشر آثار آيت الله خامنه اي

پايگاه اطلاع رساني دولت

مجلس شوراي اسلامي

وزارت خانه ها

جستجو گر يوز

استعلام تخلفات رانندگي

سامانه اعلام نياز يارانه دريافتي

سامانه گردشگري شهرستان کيار

تقويم ئو مناسبت ها

اخبار انتخابات خبرگان رهبري و مجلس شوراي اسلامي

پارسي جو -موتور جستجوي ايراني

اعتراض به حذف يارانه

پيام رسان سلام