پیشنهاد سردبیر
آخرین اخبار
پر بحث ترین ها
همراهان بیدار
امروز
-1
دیروز
-1
کل
-1
 
اخبار برگزیده
کد مطلب: 168566
گزارشي از وضعيت تاسف بار صنايع شهرستان کيار:
تعطيلي توليد و اشتغال در سال توليد و اشتغال(1)
آب معدنی شلمزار، لنت پارس، گونی بافی و .......
تاریخ انتشار : 1396/09/20
نمایش : 707
در حالي سال اقتصاد مقاومتي نوليد و اشتغال رو به پايان مي رود که اغلب کارخانه هاي مستفر در شهرستان کيار تعطيل يا نبمه تعطيل هستند.
به گزارش کيار بيدار احداث  چند کارخانه در شهرستان کيار از اواسط دهه70تا اوايل دهه 90باعث شد تا اندازه اي شاهد رشد و شکوفايي و پويايي در شهرستان کيار که تا سال 1386يکي از بخش هاي شهرستان شهرکرد بود  باشيم.

فعاليت کارخانه خمير مايه در ناغان، شهد کوهرنگ در گهرو، سيرنگ در شلمزار، کارخانه هاي توليد نئوپان و تحته سه لايه و همچنين پتو و گوني بافي  و نوشابه سازي در شهرک صنعتي شهدا تشنيز دست به دست هم داده بود تا علاوه برچرخيدن چرخ صنعت در شهرستان کيار تعداد زيادي از افراد جوياي کار نيز در نزديکي محل سکونت خود کار و فعاليت کنند.

در آن سال ها صاحبان سرمايه و مالکان کارخانه هاي صنعتي شهرستان کيار دلخوش به آن بودند که سرمايشان را در نقطه اي برخوردار از زيرساخت هاي اوليه و امن سرمايگذاري کرده اند و کارگران و فعالان در کارخانه ها هم راضي از فعاليت در شهر و ديار خود بودند هر چند در آن سال ها هم کارگران از ميزان پائين حقوقشان در مضيقه بودند.

جهانگير. ش کارگر کارخانه گوني بافي واقع در شهرک صنعتي شهدا  تشنيز به خبرنگار کيار بيدار گفت: کارخانه گوني بافي در شهرک صنعتي شهدا تشنيز در زماني فعاليت خود را آغاز کرد که بسياري از جوانان جوياي کار عزم مهاجرت از روستاها و شهرهاي شهرستان کيار را نموده بودند، برخي راهي کشور کويت مي شدند و برخي نيز از شهرهاي اصفهان و تهران سردر مي آوردند که کارخانه گوني بافي در شهرک صنعتي احداث شد و تعداد زيادي کارگر به استخدام اين کارخانه درآمد.

وي گفت: در سال هايي که به تازگي ازدواج نموده بودم و نياز مبرم به شغل داشتم در اين کارخانه استخدام شدم و بسياري از مشکلات زندگي ام حل شد اما متاسفانه اين کارخانه تعطيل شد و کارگران آن هم آواره شهرها و روستاها شدند.

جهت صحبت با مالک اين کارخانه که روزگاري در 3شيفت کاري در جبهه توليد فعاليت مي کرد راهي کارخانه شديم اما به گفته نگهبان مجموعه در حال حاضر مالک اين کارخانه در کشور عراق به فعاليت اقتصادي مشغول شده است و در دسترس نمي باشد.

نگهبان اين مجموعه که نخواست از وي نامي برده شود در پاسخ به دليل تعطيلي کارخانه گفت: به گفته مالکان کارخانه، واردات محصولات مشابه توليد اين کارخانه به کشور، گراني مواد اوليه، عدم تامين هزينه هاي کارخانه از محل درآمدها و در نهايت از بين رفتن سرمايه اوليه از مهمترين دلايل تعطيلي اين کارخانه است.

يکي ديگر از کارخانه هاي فعال و الببته معتبر شهرستان کيار کارخانه توليد آب معدني سيرنگ شلمزار بود که توانست نزديک به 200 نفر اعم از خانم و آقا را در بخش هاي مختلف به کارگيري نمايد و ضمن ايجاد اشتغال براي جوانان جوياي کار شلمزار باعث رونق کار و فعاليت رانندگان خودروهاي سنگين شهرستان کيار و نام و آوازه اي براي شهر شلمزار مرکز شهرستان کيار شد.

توليد آب معدني، نوشابه و دلستر در اين کارخانه و فروش محصولات اين کارخانه در اقصي النقاط ايران اسلامي اقتصاد شلمزار را پويا و شهرت اين شهر را کشوري کرد اما در اواخر سال 1394اين کارخانه هم با اعلام ورشکستگي فعاليت حخود را تعطيل کرد و کارگران اين کارخانه هم از کار بيکار شدند.

يکي از کارگران اين کارخانه به خبرنگار کيار بيدار گفت: کارخانه آب معدني شلمزار اميد جوانان بيکار و جوياي کار مرکز شهرستان کيار بود که بدبختانه اميدمان نااميد شد.

کارخانه توليد لنت پارس ديگر کارخانه اي بود که در شهرک صنعتي تشنيز فعاليت خود را آغاز نمود و علي رغم کيفيت مناسب محصولات توليدي اش فعاليت آن چندان تداوم نيافت و اين کارخانه نامي نيز به سرنوشت ديگر کارگاه ها و کارخانه هاي تعطيل شهرستان کيار دچار شد.


کارخانه هاي متعدد شهرستان کيار در حالي يکي پس از ديگري تعطيل مي شوند و هر روز  بر تعداد جمعيت بيکار شهرستان کيار افزوده مي شود در حالي که رهبر انقلاب سال 1396را به عنوان سال اقتصاد مقاومتي، توليد و اشتغال نامگذاري نموده است و کمترين کاري که مسئولان شهرستان در اين سال مي توانند براي اهالي اين شهرستان انجام دهند آن است که در راستاي تحقق شعار سال گامي بردارند.

به گزارش کيار بيدار دذر حال حاضر کارخانه هاي توليد خمير مايه ناغان و  بهنوش(شهد کوهرنگ) گهرو در شهرستان کيار به فعاليت مشغول هستند و ديگر کارخانه هاي فعال شهرستان کيار تعطيل هستند.


اين گزارش در چند شماره آماده و منتشر مي شود
گزارش: مهدي بهزادي تشنيزي
انتهاي پيام/580ک

 
 
 
 
ارسال کننده
ایمیل
متن