پیشنهاد سردبیر
آخرین اخبار
پر بحث ترین ها
همراهان بیدار
امروز
-1
دیروز
-1
کل
-1
 
اخبار برگزیده
کد مطلب: 168663
هفته پژوهش آب رفت/ دست اندازهاي فناوري تمام نشدني است
تاریخ انتشار : 1396/09/26 10:24:35
نمایش : 331
نمايشگاه هفته پژوهش امسال برخلاف سالهاي گذشته در کمتر از يک هفته به پايان رسيد و همچنان اميد مي رود اين پايان بتواند سرآغاز فزوني تلاش محققان براي جذب سرمايه گذار باشد.

به گزارش پايگاه خبري تحليلي کياربيدار بقه نقل از  خبرگزاري مهر - گروه دانش و فناوري، ميترا سعيدي کيا؛ آذرماه هر سال، در روزهاي پاييزي، بازار دستاوردهاي پژوهشي گرم است به طوريکه محصولات و نمونه هاي اوليه حاصل تحقيقات علمي محققان در نمايشگاه ملي هفته پژوهش در معرض ديد قرار مي گيرد.

محققان کشورمان همواره درصدد هستند تا تحقيقات خود را به نتيجه برسانند و آن را طوري به نمايش بگذارند که بتوانند سرمايه گذار جذب کنند و درآمدي از تحقيقات خود بدست بياورند. به همين دليل نمايشگاه هفته پژوهش را مي توان اوج نمايش دستاوردهاي فناورانه تلقي کرد.

يک هفته يا چند روز!

هفته ملي پژوهش و فناوري امسال، از سه شنبه ۲۱ آذرماه تا ۲۷ آذرماه با شعار «پژوهش تقاضا محور و تجاري سازي فناوري؛ زيربناي توليد و اشتغال» آغاز به کار کرد. در روز افتتاحيه نمايشگاه، دکتر منصور غلامي، وزير علوم، تحقيقات و فناوري، دکتر سورنا ستاري، معاون علمي و فناوري رياست جمهوري، دکتر بهزاد سلطاني، رئيس صندوق نوآوري و شکوفايي، دکتر وحيد احمدي، معاون سابق وزير علوم، دکتر مسعود برومند معاون پژوهشي وزير علوم و جمعي از محققان وپژوهشگران و اساتيد دانشگاهي حضور داشتند.

در اين دوره از نمايشگاه که با شعار «پژوهش تقاضامحور و تجاري سازي فناوري؛ زيربناي توليد و اشتغال» داير شد، دستاوردهاي پژوهش و فناوري پارک هاي علم و فناوري، دانشگاههاي دولتي، علمي کاربردي، آزاد اسلامي از سراسر کشور، پژوهشگاهها و پژوهشکده ها، مراکز تحقيقاتي، مراکز رشد ، واحدهاي فناور مستقر در دانشگاهها و مخترعان به نمايش گذاشته شد.

در نمايشگاه امسال، شرکت‌هاي دانش بنيان، موسسات دانشگاهي و سرمايه‌گذار از کشورهايي چون پاکستان، آذربايجان، قزاقستان و قرقيزستان نيز حضور داشتند.

 هفده سال است که نمايشگاه هفته پژوهش، هفت روز با نواختن زنگ پژوهش در مدرسه آغاز به کار مي کند و امسال براي هجدهمين دوره طوري برگزار شد که به يک هفته نرسيد و تنها کمتر از ۵ روز دستاوردهاي پژوهشگران کشور به نمايش گذاشته شد.

حضور رئيس جمهور براي تقدير از پژوهشگران

البته خالي از لطف نيست که بدانيم بعد از اتمام نمايشگاه هفته پژوهش مصادف با ۲۷ آذرماه از ۲۱ پژوهشگر و فناور برتر تقدير مي شود. پيش بيني مي شود که رئيس جمهور، معاون علمي و فناوري رياست جمهوري، وزير بهداشت و وزير  علوم  در اين مراسم حضور داشته باشند.

در چند سال اخير قول هاي حضور رئيس جمهور براي تقدير از پژوهشگران داده مي شود ولي محقق نشده؛ امسال هم زمزمه هايي مبني بر حضور رئيس جمهور براي تقدير از پژوهشگران برتر شنيده مي شود.

رونمايي يا بازرونمايي!

يک سنت ديرينه در نمايشگاه هفته پژوهش همواره وجود دارد که تعدادي محصول جديد که تاکنون در جايي ارائه نشده رونمايي شود. اين رونمايي ها مي تواند سرنوشت يک پروژه علمي را به خوبي رقم بزند.

سالهاي گذشته نزديک به ۴۰ محصول رونمايي مي شدند اما امسال ۶۴ محصول نوآورانه معرفي شد.

با وجود اينکه مي توان به افزايش تعداد رونمايي ها نسبت به سال هاي گذشته غره شد اما در لابلاي طرح هاي جديد طرحهايي به چشم مي خوردند که وارد بازار شده اند و اکنون مصرف کننده به خوبي با اين محصول آشناست.

اين رونمايي يا بازرونمايي شايد به گمان مسئولان يا محققان پروژه، سرنوشت طرح را خوب تر رقم بزند! يا شايد در فروش محصول تاثير دوچندان بگذارد.

در گوشه کنار نمايشگاه هفته پژوهش به غير از محصولاتي که رونمايي شدند طرح هاي تکراري به چشم مي خورد. برخي از آنها  ارتقا يافتند يا برخي همواره همانند يک ميراث پايشان به نمايشگاه باز مي شود.

تکرار مکررات براي جذب سرمايه گذار بيشتر

در نمايشگاه پايه ثابت هايي به چشم مي خورد که دليل حضورشان تنها جذب سرمايه گذار بيشتر است. يکي از نمايندگان حاضر در غرفه دانشگاه آزاد در نمايشگاه امسال مي گويد: با وجود اينکه اين خودروي برقي که توسط محققان دانشگاه آزاد به نتيجه رسيده و تاکنون قراردادهايي مبني بر توليد آن منعقد شده است؛ باز هم در نمايشگاه حضور مي يابد.

وي گفت: نمايشگاه براي جذب سرمايه گذار است و اگر تعداد سرمايه گذار بيشتر باشد که نمي تواند بد باشد؛ از اين رو در نمايشگاه مجددا حضور يافته ايم.

فروش در نمايشگاه عرضه دستاوردهاي فناورانه!

هفته پژوهش در ابتدا با هدف معرفي آخرين دستاوردهاي علمي و پژوهشي در کشور انتخاب شد اما با گذشت چندين سال از برگزاري اين هفته اکنون هدف بزرگتر و کاربردي تري براي اين هفته در نظر گرفته شده و آن هم زمينه سازي براي تجاري سازي محصولات فناورانه در کشور است.

در اين ميان  برخي غرفه ها نيز بودند که به جذب سرمايه گذار قانع نبوده و خرده فروشي مي کردند.

گلايه هاي تمام نشدني...

وقتي در نمايشگاه به سمت پژوهشگران تمرکز مي کرديم گله هايي در ميانشان بود؛ گويا اين گلايه فناوران هيچ وقت تمامي ندارد. هرکدام به طريقي از دستاورد خود دفاع مي کردند تا بتوانند سرمايه گذاري جذب کنند تا علاوه بر توليد محصولشان در اقتصاد کشور تاثير گذار باشد.

يکي از اين محصولات که نظر هر مخاطبي را جذب مي کرد، موبايل نابينايان و عصاي هوشمند بود که توسط سازمان پژوهش هاي علمي و صنعتي ايران براي ثبت اختراع داوري شده است.

سيده اسري پاکنهاد، مخترع دستبند الکترونيکي و عصاي هوشمند که گله مند از خاک خوردن طرح خود بود به خبرنگار مهر مي گويد: با وجود اينکه در پنجمين نمايشگاه و جشنواره ربع رشيدي جايزه دريافت کردم ولي هنوز سرمايه گذاري براي طرحم وجود ندارد.

وي با بيان اينکه اين طرح در مرکز رشد دانشگاه آزاد سنندج به نتيجه رسيده است، اظهار داشت: با وجود تمام افتخاراتي که در راستاي تحقيقاتم وجود دارد و بانوي فناور برتر استان کردستان هستم و توانستم پروژه موبايل نابينايان و عصاي هوشمند را براي اولين بار در دنيا به نتيجه برسانم؛ اما  با اينهمه هنوز اين پروژه در قالب طرح باقي مانده است.

وي تاکيد مي کند با وجود اينکه بهزيستي بهترين مشتري ما محسوب مي شود به دليل اينکه پروژه در حد طرح است و به توليد انبوه نرسيده استقبال نمي کند.

پاکنهاد گفت: برخي شرکتها هستند که مي توانند کمک به فروش چنين محصولي کنند اما مهم توليد است؛ در واقع اکنون حامي براي توليد نداريم.

رقيب خارجي با برند ايراني براي محصولات کاملا ايراني

جدايي از گله هاي فناوران از نبود سرمايه گذار در بخش فناوري که تعداد آنها اندک نيست، مشکلات ديگري گريبان گير شرکت هاي دانش بنيان و فناوران است.

علي نظري، کارشناس فروش شرکت دانش بنيان توليد کننده «اَره جراحي قابل شارژ در عمل هاي ارتوپدي  مغزو اعصاب و ... » به خبرنگار مهر  در زمينه موانع پيشرفت شرکت گفت: يکي از مشکلات ما در شرکت دانش بنيان توليد کننده تجهيزات پزشکي اين است که با وجود آگاهي از اينکه رقيب ايراني نداريم ولي دو شرکت هستند که رقيبمان محسوب مي شوند.

وي در خصوص فعاليت اين شرکتهاي ايراني گفت: اين دو شرکت در واقع محصول خارجي را قاچاق مي کنند و با برند ايراني به فروش مي رسانند و با اين حال اين شرکت رقيب ما به شمار مي رود که اين موضوع مي تواند تمام فعاليت هاي يک شرکت دانش بنيان را خدشه دار کند.

به گفته وي، در واقع اين نمونه داخلي «توليد نما» هستند و با ما که محصول ايراني داريم رقابت مي کنند.

وي گفت: اره هاي جراحي که توليد کرده ايم از دقت و سرعت بالايي نسبت به نمونه خارجي برخوردار است و از لحاظ قيمتي يک پنجم يا يک ششم نمونه خارجي است يعني نمونه خارجي ۱۰۰ ميليون تومان و نمونه هاي ايراني که به توليد رسانديم ۲۰ ميليون تومان است.

اين مشکلات براي فناوران همواره فراگير است که به صورت موردي به آن اشاره شد.

اولين بارها سخت  است!

از سوي ديگر پرويز گيلاسي مخترع و مدير يک شرکت دانش بنيان توليد کننده خودروهاي خاص و دست ساز  هم در خصوص مشکلات خود به خبرنگار مهر گفت: ما خودرويي را توليد کرديم که  کاربردي است؛ در ساخت اين خودرو مشکلاتي وجود داشت زيرا براي اولين بار بود که چنين طراحي انجام مي گرفت. يک سال به دليل اين که چنين طرحي وجود نداشت و همه طراحي آن براي اولين بار بود زمان برد که بتوانيم طرح را به نتيجه برسانيم.

و در پايان

برگزاري نمايشگاههايي همچون نمايشگاه دستاوردهاي فناورانه مثمر ثمر است ولي اين درحالي مي تواند رضايت بخش باشد که طرح هاي پژوهشي براي سرمايه گذاران همواره موضوع جديدي باشد تا بعد از  نمايش اولين بار، مذاکراتي براي توليد آن صورت گيرد؛ نه اينکه در نمايشگاههاي بعدي هم به عنوان طرح پژوهشي به نمايش گذاشته شوند. 

اکنون در اين برهه زماني که خاک خوردن طرح هاي پژوهشي بايد به فراموشي سپرده شود ضروري است شاهد به ميان آمدن صنعت و بخش خصوصي باشيم تا فناوري در زندگي مردم محسوس و ملموس شود. در اين راستا باور محققان و پژوهشگران و اعتماد به آنها مي تواند سرنوشت جديدي را براي کشور رقم بزند.

 
 
 
ارسال کننده
ایمیل
متن