پیشنهاد سردبیر
آخرین اخبار
پر بحث ترین ها
همراهان بیدار
امروز
-1
دیروز
-1
کل
-1
 
اخبار برگزیده
کد مطلب: 168747
6سال تلاش براي احياء کرفسان دوپلان
تاریخ انتشار : 1396/10/04
نمایش : 1256
اهالي روستاي دو پلان براي ششمين سال متوالي در کوه کرفسان اين روستا بذر کرفس کاشتند تا بار ديگر شاهد رويش اين گياه دارويي و باارزش در کوه هاي اطراف روستايشان باشند.
به گزارش کيار بيدار  رئيس شوراي اسلامي روستاي دو پلان از مشارکت اهالي اين روستا با اداره منابع طبيعي و آبخيزداري شهرستان کيار جهت کاشت بذر کرفس و احياء‌ کرفس هاي نابود شده در کوه هاي اين روستا خبر داد.

سيد خيام زيلابي گفت:  منابع طبيعي موهبت الهي و سرمايه خدادادي است که تنها متعلق به نسل حاظر نبوده و امانتي است از نسلهاي آينده در نزد ما که بايستي همچون گذشتگان در حفاظت ، حراست و پاسداري از آن تلاش کنيم .

وي افزود: کوه کرفسان روستاي دو پلان که روزگاري منبع غني از گياه کرفس بود در اثر برداشت هاي غير متعارف و عدم نگهداري محيط از رويش کرفس محروم شد و براي ششمن سال متوالي اهالي روستاي دو پلان تصميم  گرفتند براي احيا اين ثروت از دست رفته نسبت به کاشت بذر کرفس اقدام کنند.

 

رئيس شوراي اسلامي روستاي دوپلان افزود: در 5سال گذشته و با همت اهالي روستاي دو پلان بيش از 100هکتار  از کوه کرفسان روستاي دو پلان با کاشت بذر کرفس بار ديگر رويش گياه کرفس را تجربه کرد.

 وي افزود: کرفس گياهي با ارزش و گران قيمت در شهرستان کيار است   که متأسفانه به علت برداشت هاي بي رويه منقرض شده و اکنون  در اقدامي بذر گياه کرفس  و ديگر گونه ها از جمله مخلصات ، موسير،  کتو  و تره کوهي با مشارکت اهالي  روستاي دو پلان  و همکاري اداره  منابع طبيعي شهرستان کيار در بسياري از مناطق، رويش آن در مناطق مختلفي از استان ازجمله منطقه قرق اصلاح و احياء شده  کرفسان روستاي دوپلانآغاز شده است و   الحمدالله هر ساله  شاهد بازدهي و  پيشرفت هرچه بهتر  اين مرتع  هستيم.

به گزارش کيار بيدار روستاي دو پلان از توابع شهرستان کيار در 100کيلومتري شهرکرد مرکز استان چهارمحال و بختياري و 70کيلومتري شلمزار مرکز شهرستان کيار واقع است.
انتهاي پيام/580ک
 
 
 
ارسال کننده
ایمیل
متن
 
سامانه ارتباط با ما
شنبه 12 اسفند ماه
یک شنبه 13 اسفند ماه
دوشنبه 14 اسفند ماه
روز احسان و نیکو کاری

سه شنبه 15 اسفند ماه
روز درختکاری

چهارشنبه 16اسفند ماه
پنج شنبه 17اسفند ماه
جمعه  18اسفند ماه
ولادت حضرت زهرا سلام الله علیها

سامانه ارتباط مردمی کیار بیدار
کانال پایگاه خبری تحلیلی کیار بیدار در
پیام رسان سلام

پایگاه خبری تحلیلی کیار بیدار در
اینستا گرام

 
سامانه اعلام برنامه 
کیار بیدار
اوقات شرعی
پیوند ها
موسسه پژوهشي تنظيم و نشر آثار امام خميني(ره)

دفتر مقام معظم رهبري

دفتر حفظ و نشر آثار آيت الله خامنه اي

پايگاه اطلاع رساني دولت

مجلس شوراي اسلامي

وزارت خانه ها

جستجو گر يوز

استعلام تخلفات رانندگي

سامانه اعلام نياز يارانه دريافتي

سامانه گردشگري شهرستان کيار

تقويم ئو مناسبت ها

اخبار انتخابات خبرگان رهبري و مجلس شوراي اسلامي

پارسي جو -موتور جستجوي ايراني

اعتراض به حذف يارانه

پيام رسان سلام