پیشنهاد سردبیر
آخرین اخبار
پر بحث ترین ها
همراهان بیدار
امروز
-1
دیروز
-1
کل
-1
 
اخبار برگزیده
کد مطلب: 168989
انتقاد وزارت ارشاد از بانک مرکزي درپي عدم تخصيص ارز به کاغذ بالکي
تاریخ انتشار : 1396/10/27
نمایش : 236
مشاور اجرايي معاونت فرهنگي ارشاد نسبت به احتمال افزايش قيمت کاغذ پرمصرف بالکي به دليل عدم تخصيص ارز مبادله‌اي، هشدار داد و مسئوليت اين مسئله را متوجه بانک مرکزي دانست.

به گزارش پايگاه خبري تحليلي کياربيدار به نقل از خبرگزاري مهر:
همايون اميرزاده مشاور اجرايي معاونت امور  فرهنگي وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامي در گفتگو با خبرنگار مهر، به اين سؤال که «چرا به‌رغم توافق وزارتخانه با وزارت صنعت، معدن و تجارت براي تداوم تخصيص ارز مبادله‌اي و اعلام رسمي مسئولان وزارتخانه در اين زمينه (اينجا)، ارز لازم براي واردات کاغذ بالکي، پرمصرف‌ترين نوع کاغذ در چاپ کتاب توسط ناشران کشور، از سوي بانک مرکزي تخصيص داده نمي‌شود؟»، پاسخ داد.

اميرزاده گفت: در تاريخ ۱۳۹۶/۱۰/۲۰ توسط وزير فرهنگ و ارشاد اسلامي و در تاريخ ۱۳۹۶/۱۰/۱۷ توسط معاونت امور صنايع وزارت صنعت، معدن و تجارت، مکاتباتي در مورد لزوم تخصيص ارز مبادله‌اي به کاغذ مکانيکال بالکي، با بانک مرکزي و معاونت ارزي اين بانک انجام شده است؛ اگرچه بر اساس رويه معمول، نيازي به اين نامه‌نگاري‌ها نبود، اما به دليل عدم تخصيص ارز مبادله‌اي به اين نوع کاغذ که در حال حاضر بيش از ۹۰ درصد ناشران پرکار کشور، از آن براي چاپ کتاب‌هاي خود استفاده مي‌کنند، اين کار انجام شد.

مشاور اجرايي معاونت امور فرهنگي وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامي با اشاره به اينکه کاغذ ياد شده توسط برخي ناشران مطرح کشور به صورت صد درصدي در نشر کتاب مورد استفاده قرار مي‌گيرد، گراماژ پايين و استاندارد بودن براي مطالعه و همچنين قيمت مناسب را از ويژگي‌هاي اين نوع کاغذ برشمرد که به گفته وي باعث شده در تکانه‌هاي بازار کاغذ، قيمت آن افزايش پيدا نکند و در اين خصوص ادامه داد: با مذاکراتي که با شرکت واردکننده اين نوع کاغذ داشته‌ايم، خوشبختانه همکاري خوبي از طرف اين شرکت در اين زمينه صورت گرفت و در تلاطم اخير بازار کاغذ هم، بدون هيچ‌گونه تغيير قيمت، اين نوع کاغذ در اختيار ناشران پرکار کشور قرار گرفت.

۶۰۰ تن کاغذ در انتظار تخصيص ارز مبادله‌اي

اميرزاده اضافه کرد: با توجه به اينکه کاغذ ياد شده در رديف تعرفه کاغذ چاپ و تحرير و در فهرست ۵۷ قلم رديف کالاهاي وارداتي اعلام شده از سوي بانک مرکزي بوده که مشمول تخصيص ارز مبادله‌اي شده‌اند، تخصيص ارز مبادله‌اي به آن، امري بديهي محسوب مي‌شود اما اينکه چرا با پيگيري‌هاي مجدانه دو وزارتخانه فرهنگ و ارشاد اسلامي و صنعت، معدن و تجارت، کماکان اين درخواست در بخش مربوطه در بانک مرکزي بي‌پاسخ مانده است، جاي تعجب و گلايه دارد. ما ضمن ابراز گلايه از اين وضعيت، هرگونه افزايش قيمت کاغذ مکانيکال بالکي ناشي از عدم تخصيص ارز مبادله‌اي را، متوجه بخش‌هاي مربوطه در بانک مرکزي مي‌دانيم.

وي تصريح کرد: با ورود به موقع وزارت صنعت، معدن و تجارت و همکاري اعضاي کارگروه کاغذ متشکل از نمايندگان وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامي، وزارت آموزش و پرورش، اتاق بازرگاني، نمايندگان صنوف مرتبط اعم از توليدکنندگان، واردکنندگان و مصرف‌کنندگان در بازار کاغذ، شاهد ثبات نسبي و کنترل قيمت‌ها بوديم. ما نگرانيم که عدم تخصيص ارز مبادله‌اي به کاغذ بالکي، در رفتار بازار، اختلال ايجاد کند و واکنش‌هاي منفي را به دنبال داشته باشد. از اين رو مجدانه درخواست داريم که ارز مورد نياز براي اين نوع کاغذ تخصيص پيدا کند.

مشاور اجرايي معاونت امور فرهنگي وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامي در عين حال گفت: از طرف ديگر، ميزان مصرف اين نوع کاغذ تا پايان سال و با توجه به در پيش بودن نمايشگاه بين‌المللي کتاب تهران، چندان قابل اعتنا نيست و تقريباً با ورود حدود ۵۰۰۰ تن از اين نوع کاغذ با ارز مبادله‌اي، استمرار و ثبات بازار را شاهد خواهيم بود. به هر روي، مجموعه مصرف‌کنندگان کاغذ از اقدامات مؤثر وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامي و وزارت صنعت، معدن و تجارت و کارگروه کاغذ در اين زمينه مطلعند و انتظار مي‌رود در اسرع وقت اين مشکل برطرف شود.

اميرزاده تأکيد کرد: در حال حاضر دو محموله از اين نوع کاغذ مجموعاً به ارزش ۶۰۰ تن (شامل ۴۰۰ تن در بندر هامبورگ آلمان و ۲۰۰ تن در آستاراخان روسيه)، آماده ارسال به کشور است. بديهي است نوع ارز تخصيصي به اين محموله‌هاي کاغذ (مبادله‌اي يا متقاضي)، قيمت نهايي ارز در بازار کاغذ در کشور را تعيين مي‌کند. هوشمندانه به نظر مي‌رسد که مسئولين مرتبط در اين زمينه با پيش‌انديشي، به تداوم بخشيدن به آرامش ايجاد شده در بازار کاغذ کمک کنند.

 
 
 
ارسال کننده
ایمیل
متن