پیشنهاد سردبیر
آخرین اخبار
پر بحث ترین ها
همراهان بیدار
امروز
-1
دیروز
-1
کل
-1
 
اخبار برگزیده
کد مطلب: 169021
ماتيس از استراتژي جديد نظامي آمريکا رونمايي کرد/رقابت با چين و روسيه به جاي مقابله با تروريسم
تاریخ انتشار : 1396/10/30 10:26:01
نمایش : 306
وزير دفاع آمريکا با اشاره به اينکه برتري نظامي آمريکا در حال نابود شدن است، اعلام کرد، در استراتژي جديد نظامي رقابت با قدرت‌هاي بزرگ به جاي مقابله با تروريسم محور توجه آمريکا خواهد بود.

به گزارش پايگاه خبري تحليلي کياربيدار به نقل از  ايسنا،  براي بيش از دو دهه است که تمرکز نظامي آمريکا به مقابله با تروريسم و کمپين مقابله با شبه‌نظاميان در افغانستان، سوريه و عراق معطوف است.

جيمز ماتيس، وزير دفاع آمريکا با اشاره به اقدامات دولت اين کشور در مقابله با تروريسم در دو دهه گذشته و دستاوردهاي موجود، از استراتژي نوين ايالات متحده پرده برداشت اما هشدار داد که تمامي جنبه‌هاي رقابتي در امر مقابله با تروريسم در حال محو شدن هستند.

وي همچنين گفت، تشکيل نيرويي که بتواند قدرت‌هاي نظامي ايجاد شده و در حال ظهور در پکن و مسکو و دشمنان آمريکا چون کره شمالي و ايران را بازدارد، نيازمند سرمايه‌گذاري بيشتر براي ايجاد ارتشي بسيار کشنده‌تر، سريع و آماده براي حمله است.

وزير دفاع آمريکا در ادامه صحبت‌هايش گفت: ما با افزايش تهديدهايي از جانب "قدرت‌هاي تجددگرا" چون چين و روسيه روبرو هستيم که به دنبال ايجاد جهاني براساس روش‌هاي خودکامه و مستبد خود هستند. رقابت با اين دشمنان برتري ارتش آمريکا را در سطح جهاني تهديد کرده است. ما به کمپين خود عليه تروريسم ادامه مي‌دهيم اما رقابت با قدرت‌هاي بزرگ هم اکنون تمرکز اصلي امنيت ملي آمريکاست.

ژنرال ماتيس درباره چين هم گفت که اين کشور تهديدي بزرگ براي منافع آمريکا به حساب مي‌آيد. او خاطرنشان کرد که چين با به کارگيري "اقتصاد غارتگرانه" همسايگانش را مورد ارعاب قرار مي‌دهد.

به گفته ماتيس اين کشور در درياي جنوبي چين با بسياري از کشورهاي آسيايي اختلافات ارضي دارد و سياست نظامي‌گيري در پيش گرفته است.

وي ادامه داد: داعش به صورت فيزيکي در عراق و سوريه شکست خورده اما القاعده و ساير افراط‌گرايان هنوز تهديدي عليه جهان محسوب مي‌شوند.

وزير دفاع آمريکا بار ديگر بر اين مساله تاکيد کرد که آمريکا بايد از نزديک با متحدان و شرکايش همکاري کند و ادامه داد که آمريکا و متحدانش با يکديگر قدرتمند هستند.

برتري نظامي آمريکا در حال نابود شدن است

وي اشاره کرد، برتري نظامي آمريکا در هوا، زمين، دريا، فضا و فضاي مجازي در حال نابود شدن است و آمريکا با تهديدات مختلفي نظير چين و روسيه روبه‌رو است.

ماتيس ادامه داد، واشنگتن قصد دارد در زمينه‌هاي دفاع هسته‌اي،‌ فضايي و موشکي سرمايه‌گذاري کند و اين استراتژي اولويت را به آمادگي براي جنگ مي‌دهد.

وي تاکيد کرد، کشورش همچنين ائتلاف‌هاي متعارف را با ايجاد مشارکت‌هاي جديد با ديگر کشورها تقويت خواهد بخشيد.

جيمز ماتيس با اشاره به استراتژي جديد نظامي آمريکا متعهد شد: ما اقدامات مديريتي منسوخ و از رده خارج شده و زيرساخت‌هاي فرسوده را از ميان بر مي‌داريم و در عين حال، به دنبال يکپارچه‌سازي بينش و درک از نوآوري‌هاي تجاري هستيم. پنتاگون به دنبال خريد کالاها، خدمات و استفاده از ارتباطات ساده است. وزارت دفاع آمريکا به دنبال کاهش تعداد کارمندان، کاستن يا حذف سيستم‌هاي تکراري با هدف رسيدگي به اموري چون حمل و نقل، سلامت يا تامين مالي است تا ديگر فروش املاک و زيرساخت‌هاي نظامي براي تامين هزينه‌ها لازم نباشد.

براساس نسخه غيرمحرمانه ۱۱ صفحه‌اي استراتژي جديد نظامي آمريکا، موضوع اصلي در اين استراتژي براي آمريکا به دست آوردن مجدد حس رقابت با چين و روسيه است.

اين نسخه ۱۱ صفحه‌اي بازتاب نگراني‌هاي دونالد ترامپ، رئيس جمهوري آمريکا درباره اقدامات چين در درياي چين جنوبي، فعاليت‌هايش در بسط نفوذ سياسي، اقتصادي و کمپين سيستماتيک پکن در حملات سايبري و سرقت داده‌ها از آژانس‌هاي دولتي و کمپاني‌هاي بخش خصوصي آمريکاست.

اين استراتژي جديد همچنين به نگراني‌هاي گسترده آمريکا درباره روسيه مي‌پردازد که از اشغال شبه جزيره کريمه اوکراين در ۲۰۱۴ تا دخالت در جنگ داخلي سوريه و ادعاي دخالت مسکو در انتخابات رياست جمهوري ۲۰۱۶ آمريکا را شامل مي‌شود.

دورنماي اين استراتژي بر حفظ توازن مورد قبول قدرت در منطقه هند-آرام، اروپا، خاورميانه و همچنين در آفريقا اشاره دارد.

در استراتژي جديد نظامي آمريکا که نخستين بار از ۲۰۰۸ محسوب مي‌شود، آمده است: رقابت استراتژيک نه تروريسم هم اکنون اولويت اصلي امنيت ملي آمريکاست.

در اين استراتژي، آمده است: براي چندين دهه، ايالات متحده از برتري بلامنازع خود در هر حوزه عملياتي بهره‌مندي کامل را برده است. ما نيروهاي خود را در هر زمان و هر مکاني که مي‌خواستيم، مستقر کرديم و هر طور که خواستيم، دست به عمليات زديم. امروز اين نفوذ و تسلط رو به افول است.

در استراتژي جديد نظامي آمريکا مدرن کردن زرادخانه اتمي نيروهاي استراتژيک آمريکا و همچنين سيستم‌هاي سايبري و دفاع موشکي اين کشور آمده است.

کولبي، معاون وزير دفاع آمريکا که در امور استراتژيک  پنتاگون فعال است هم تاکيد مي‌کند که استراتژي جديد براي جلوگيري از تحليل رفتن برتري نظامي ايالات متحده طراحي شده است.

او خاطرنشان مي‌کند که روسيه و چين سال‌هاست که براي توسعه ظرفيت و توان نظامي خود فعاليت کرده‌اند تا در رقابت تسليحاتي از آمريکا جلو بزنند.

کولبي تصريح مي‌کند که استراتژي دفاعي پنتاگون براي مقابله و رويارويي با روسيه و چين تنظيم نشده اما به گفته او بايد اين واقعيت را پذيرفت که رقابت تسليحاتي با چين و روسيه افزايش پيدا کرده است. 

لزوم افزايش بودجه دفاعي کشورهاي ناتو 

در استراتژي دفاعي پنتاگون درباره افزيش بودجه نظامي متحدان اين کشور هم صحبت مي‌شود. ترامپ بارها از کشورهاي هم پيمان خود در ناتو خواسته است که دو درصد از درآمد ناخالص داخلي خود را به بودجه دفاعي اختصاص دهند.

جميس ماتيس هم در اين ارتباط گفت که آمريکا از کشورهاي اروپايي و هم پيمان خود انتظار دارد که به تعهدات خود در امور دفاعي و مدرنيزه کردن (ارتش خود) عمل کنند. به گفته وزير دفاع آمريکا اين امر باعث تقويت ناتو خواهد شد.

 
 
 
ارسال کننده
ایمیل
متن