پیشنهاد سردبیر
آخرین اخبار
پر بحث ترین ها
همراهان بیدار
امروز
-1
دیروز
-1
کل
-1
 
اخبار برگزیده
کد مطلب: 169262
شهرنشيني؛ خطري براي «سلامت»!
تاریخ انتشار : 1396/11/30 08:51:09
نمایش : 345
عضو هيات برد سلامت در بلاياي وزارت بهداشت با اشاره به تاثير شهرنشيني در سلامت افراد جامعه، گفت: بر اين اساس در ايران به دنبال اقدامات سازمان بهداشت جهاني طرحي با عنوان «پيشگيري از حوادث در سطح شهرستان» و در راستاي داشتن جامعه ايمن تدوين و اجرا شده است.

به گزارش پايگاه خبري تحليلي کياربيدار به نقل از ايسنا:
دکتر غلامرضا معصومي در گفت‌وگو با ايسنا،
با اشاره به پديده شهرنشيني که طي قرن‌ها زندگي بشر، رو به تکامل رفته است، گفت: معماري، شهرسازي، عمران، خيابان‌کشي، شريان‌هاي حياتي و امنيت از جمله مواردي است که در تامين سلامت انسان‌ها، در کنار زندگي کردن باهم نقش ايفا مي‌کنند. اين درحاليست که متاسفانه برآيند آنچه تاکنون در طول اين قرن‌ها در اين حوزه‌ها اتفاق افتاده، آسيب‌ها و حوادث ناگواري بوده که گريبانگير نسل انسان‌ها شده است.

وي با بيان اينکه طبق بررسي‌هاي انجام شده، آمار و ارقام به نوعي فوايد زندگي شهرنشيني را زير سوال مي‌برند، افزود: بر اساس آمار نحوه شهرسازي، خيابان‌کشي، عمران شهرها ۴۱ درصد مصدوميت‌ها در معابر ترافيکي، ۳۳ درصد مصدوميت‌ها در منزل  و ۱۰ درصد مصدوميت‌ها را در محل کار به دنبال دارد. از طرفي در کشور ما نيز حوادث ترافيکي با ۳۰.۳ درصد، ضربه با ۲۷.۶ درصد و سقوط ۹.۷ درصد سه علت اول مصدوميت ناشي از حوادث محسوب مي‌شوند.

معصومي با بيان اينکه از سوي ديگر ۷۰ درصد حوادثي که براي کودکان رخ مي‌دهد در خانه‌هاي غيراصولي و غير استاندار است، افزود: بر اين اساس تدوين استاندارهاي روزآمد و پيشرفته براي طراحي و ساخت شهرها از جمله اقداماتي است که مهندسين معماري شهرسازي و عمران انجام مي‌دهند تا زندگي شهري عاري از هر گونه حادثه و آسيب ناشي از خطاهاي انساني باشد. در اين زمينه سازماندهي‌ها و ساختارهاي مختلفي نيز ايجاد شده که شايد بزرگ‌ترين آنها شهرداري‌ها و سازمان‌هاي نظام مهندسي ساختمان و... هستند.

وي با بيان اينکه در دنيا اقدامات متعددي براي بهبود  اين شرايط شهرسازي انجام شده است، گفت: بر همين اساس سازمان جهاني بهداشت به تشکيل ساختاري تحت عنوان جامعه ايمن يا Safe Community اقدام کرد و الگوي پيشگيري از حوادث در قالب جامعه‌ ايمن، نخستين بار در سال ۱۹۸۸ ميلادي از سوي دانشگاه کارولينسکاي سوئد پيشنهاد شد و به عنوان الگويي مناسب براي پيشگيري از حوادث در سطح يک شهرستان، مورد قبول سازمان جهاني بهداشت قرار گرفت.

معصومي ادامه داد: اهداف اختصاصي اين طرح شامل کاهش وقوع آسيب‌ها، مرگ‌ومير و معلوليت ناشي از حوادث، جلب حمايت مسئولين سياسي، جلب همکاري‌هاي سازمان‌هاي دولتي، غيردولتي و مردم  در ارتقاي آگاهي مردم نسبت به حوادث و اصول ايمني، جمع آوري اطلاعات لازم و اولويت‌بندي بر اساس معيارهاي موجود، طراحي و اعمال مداخله مبتني بر شواهد و اولويت‌هاي هر جامعه، پژوهش، پايش و نظارت و ارزشيابي است.

وي همچنين گفت: طرح اوليه جامعه ايمن در ايران نيز در سال ۱۳۷۵ تحت عنوان «پيشگيري از حوادث در سطح شهرستان» تدوين شده است. اين طرح از سال ۱۳۷۶ در شهرهاي کاشمر (خراسان رضوي)، لاهيجان (گيلان)، بوشهر (بوشهر)، شازند (مرکزي) و اسلامشهر (تهران) به صورت پايلوت اجرا شد. در سال ۱۳۸۳ نيز برنامه جامعه ايمن در يک شهر از هر دانشگاه اجرا شد. در سال ۱۳۸۴ اين برنامه در دو شهر از هر دانشگاه اجرا شد و در سال ۱۳۸۷ هم تعداد ۱۲۵ شهرستان مجري برنامه جامعه ايمن در کشور شدند. در عين حال يکي از افتخاراتمان در اين حوزه اين است که ۲۲ منطقه شهرداري تهران و نهايتا کل شهر تهران به عنوان بزرگ‌ترين شهري که تا کنون عضو اين جامعه جهاني شده، ثبت شد.

عضو هيات برد سلامت در بلاياي وزارت بهداشت با بيان اينکه ادامه‌دار بودن اين همت و واگذاري آن به نهادهاي مردمي حائز اهميت است، اظهار کرد: مهم‌ترين اصل از بين اين اصول همکاري و مشارکت مردم در اجرا و ادامه‌دار بودن طرح جامعه ايمن است که البته نيازمند فرهنگ‌سازي درست و آموزش صحيح است. خوشبختانه شهرداري‌هاي کشور در اين چند سال ورود خوبي به اين حوزه داشته‌اند و  عملا نهادهاي مردمي در اين حوزه را تشکيل داده‌اند، بخصوص شهرداري تهران، اما هرچند که اين اقدامات در راستاي بهبود شرايط و ايمني بالاتر انجام شده است، اما هنوز هم مشکلاتي در حوزه سلامت و شهرنشيني وجود دارد و قطعا برنامه‌ريزي‌هاي بيشتري براي رسيدن به هدف نهايي که داشتن جامعه عاري از آسيب و حادثه است، لازم داريم.

انتهاي پيام

 
 
 
ارسال کننده
ایمیل
متن