پیشنهاد سردبیر
آخرین اخبار
پر بحث ترین ها
همراهان بیدار
امروز
-1
دیروز
-1
کل
-1
 
اخبار برگزیده
کد مطلب: 169500
بررسى نقش نيروي انساني در جهاني که اقتصاد آن بر فناوري متکي است/چرا برخي از فارغ التحصيلان فاقد مهارت هستند؟
تاریخ انتشار : 1396/12/26 07:59:53
نمایش : 233
اهميت نيروي انساني در توسعه اقتصادي جوامع به ميزاني است که امروزه براي عام و خاص اين واقعيت به اثبات رسيده که نخستين عامل تأثيرگذار در دستيابي به توسعه پايدار، اعم از اقتصادي، فرهنگي، اجتماعي و حتي سياسي و امنيتي به اين عنصر تأثيرگذار معطوف مي‌شود.
به گزارش پايگاه خبري تحليلي کياربيدار به نقل از خبرنگار  اقتصاد و انرژي گروه اقتصادي باشگاه خبرنگاران جوان، در طول دهه‌هاي اخير، اهميت و نقش نيروي انساني در توسعه و شکوفايي کشورها به نسبت سده‌ها و دهه‌هاي گذشته به مراتب پر رنگ‌تر و نافذتر شده است.

ديگر به مانند گذشته، ثروت و منابع زيرزميني، عامل اصلي و تعيين کننده در شکوفايي و اقتدار و توسعه کشورها به شمار نمي‌رود و نيروي انساني اصلي‌ترين عامل در جهش و شکوفايي جوامع محسوب مي‌شود، به تعبير ديگر هر آنچه کشورها از نيروي انساني توانمند تر برخوردار باشند به همان ميزان در پيمايش مسير توسعه موفق‌تر خواهند بود.

در اين ميان، صرفا تعدد و تکثر نيروي انسانيِ توانمند در حصول موفقيت کشورها مثمر ثمر نخواهد بود، بلکه ميزان و ضريب بهره‌وري و استفاده از اين ثروت نيز عنصري حائز اهميت به شمار مي‌رود که در فقدان و خلاء آن، امکان گام برداشتن در عرصه توسعه پايدار اعم از اقتصادي، اجتماعي، فرهنگي و غيره امکان‌پذير نخواهد بود و اين قاعده‌اي است که کشور ايران نيز از آن مستثني نيست.

خوشبختانه ايران با توجه به جمعيت جواني که از آن برخوردار است و از سوي ديگر تعدد و تکثر نيروهاي تحصيلکرده، از وضعيت بسيار مناسبي، در سطح جهان برخوردار است.

در سال گذشته، محمد فرهادي (وزير علوم، تحقيقات و فناوريِ وقت) در نشست تخصصي جمعيت و منابع سيزدهمين مجمع جهاني علم و فناوري که در شهر کيوتو ژاپن برگزار شد، بيان کرد: در ايران 11 ميليون نفر، داراي مدرک دانشگاهي هستند و با توجه به جمعيت 80 ميليون نفري کشور، از اين حيث در رتبه هفدهم جهان قرار داريم.

وي در ادامه اين نشست مي‌افزايد: 5 ميليون نفر در دانشگاه‌هاي ايران مشغول به تحصيل هستند که با در نظر گرفتن ميزان افرادي که طبق اظهارات وزير علوم سابق، داراي مدرک دانشگاهي هستند، بيش از پيش به عمق تعدد و تکثر نيروهاي تحصيلکرده در ايران پي خواهيم بُرد.

با همه اين اوصاف،گزارش‌ها و شواهد موجود نشان مي‌دهد با وجود برخورداري از چنين ظرفيت بالقوه‌اي، ايران از حيث ضريب استفاده از سرمايه انساني خود، در وضعيت چندان مطلوبي قرار ندارد.

چندي پيش، مجمع جهاني اقتصاد، در گزارش جهاني(مرتبط با سرمايه انساني) در سال 2017 ، ايران را در ميان 130 کشور جهان در رتبه 104 قرار داد و عنوان کرد؛ ايران تنها از 55 درصد سرمايه انساني خود بهره مي‌برد و اين در شرايطي است که ميانگين جهاني استفاده از سرمايه انساني در بين کشورهاي جهان حدود 62 درصد برآورد مي‌شود.

بنابر اين گزارش، از منظر برخورداري و استفاده از نيرو و سرمايه انساني در ميان کشورهاي منطقه خاورميانه و شمال آفريقا، همچون امارات، اردن،کويت، مصر، قطر، عربستان سعودي، ايران در وضعيت پايين‌تري قرار دارد که اين موضوع براي ايراني با مختصات عظيم جغرافيايي، تکثر جمعيتي و جمعيت تحصيلکرده موجود، نويد بخش و اميدوار کننده به نظر نمي‌رسد.

شاخص و مبناي اصلي اين گزارش براي رتبه‌بندي کشورها معطوف به مولفه‌ها و عواملي همچون خلاقيت، استعداد و مهارت‌هاي مردمي مي‌شود که مجموعه اين موارد آنها را در ايجاد ارزش در سيستم اقتصاد جهاني موفق خواهد کرد.

نقش نيروي انساني در جهاني که اقتصاد آن بر فناوري متکي است

بدون ترديد، عصر حاضر و چشم‌انداز آينده جهان از حيث صنعت، تکنولوژي، توليد و پيشرفت و توسعه اقتصادي به فناروي‌هاي نوين، گره خورده است که در اين حوزه، توانمندي و کارآيي نيروي انساني، نقش بسزايي ايفا مي‌کند.

در رتبه‌بندي مجمع جهاني اقتصاد، کشورهايي همچون نروژ، فنلاند، سوئيس، ايالات متحده، دانمارک و آلمان به ترتيب در رتبه يکم تا ششم قرار دارند که قطعا با اين اوصاف و با مبنا قرار دادن شاخص‌هاي مجمع جهاني اقتصاد،کشورهاي اشاره شده از حيث اقتصادي از آينده‌اي مطلوب تر برخوردار خواهند بود.

البته صرفا اتکاي به نيروي انساني در صحنه توسعه، تعيين کننده نيست و تصميم گيران و مديران ارشد کشورها نيز در اين خصوص نقش قابل توجهي ايفا مي‌کنند و بنابر اين مولفه، بسياري از تحليلگران اقتصادي، تصميمات ترامپ، رئيس جمهور آمريکا را به عنوان تهديدي جدي براي اقتصاد آينده ايالات متحده قلمداد مي‌کنند، بنابراين فارغ از چنين استثنائاتي نبايد و نمي‌توان اهميت سرمايه انساني به عنوان ثروت اصلي و اساسي کشورها در جهان کنوني را ناديده اِنگاشت.

در اين ميان، نقش نظام آموزشي و ساختار مرتبط با آن از اهميت بسزايي در ارتقاي سطح تأثيرگذاري نيروي انساني برخوردار است و در صورت عملکرد صحيح نظام آموزشي در ادوار و مقاطع گوناگون اعم از آموزش و پرورش و مراکز دانشگاهي، تا حدود بسياري قادر به حل و فصل موانع پيش روي توسعه خواهيم بود.

نقش نظام آموزشي در پيشرفت و توسعه اقتصادي

مقام معظم رهبري، چندي پيش(ارديبهشت ماه) در ديدار با معلمان و فرهنگيان در ارتباط با اهميت آموزش و پرورش فرمودند: آموزش و پرورش زير ساخت اصلي علم و تحقيق در کشور است، زيرساخت‌هاي کشور خيلي مهم است، زيرساخت‌هاي مهندسي کشور، زيرساخت‌هاي علمي کشور و غيره وقتي در يک کشور، زيرساخت‌ها در يک بخش فراهم بود، توليد در آن بخش آسان خواهد شد، زيرساخت علم و تحقيق، آموزش و پرورش است.

بسياري از جامعه شناسان مطرح غربي نيز بر اهميت نظام آموزشي و نقش نافذ آن در پيشرفت و شکوفايي جوامع تأکيد ورزيده‌اند.

آگوست کنت، پدر علم جامعه شناسي معتقد است:"پيشرفت و ترقي بشر به آموزش و پرورش صحيح بستگي تمام کمال دارد، زيرا تعليم و تربيت صحيح است که حِسِ تفاهم را بين افراد پرورش مي‌دهد".

وارد از ديگر جامعه‌شناسان غربي، مي‌گويد:"تعليم و تربيت در پيشرفت اجتماع اثر فراوان دارد، زيرا اگر انسان صحيح پرورش يابد، قادر به حل مشکلات موجود خود خواهد بود و مشکلاتي را که در راه پيشرفت و ترقي اقتصادي و اجتماعي است،از بين خواهد برد".

تمامي اين رهنمودها و توصيه‌ها حاکي از اهميت بسيار برجسته نظام آموزشي در پيشرفت و توسعه کشور در بخش‌هاي گوناگون من جمله اقتصادي است.

با اين وجود، يکي از چالش‌هاي فعلي نظام آموزشي ما معطوف به اين عارضه مي‌شود که متأسفانه فارغ‌التحصيلان ما در مقاطع گوناگون اعم از ديپلم يا تحصلات عاليه فاقد دانش و مهارت کافي هستند.

نظام آموزشي ما در خدمت رشد و توسعه اقتصادي نيست و اين نقصان، آسيب‌هاي بسياري را به کشور و جامعه تحميل کرده است.

بدون ترديد، دولت و حاکميت براي اتمام تحصيلات يک دانش آموز يا دانشجو، هزينه‌هاي سنگيني را صرف مي‌کند و منطق حکم مي‌کند، اين هزينه‌ها چندين برابر بيشتر با سود آوري مضاعف به جامعه باز گردد، اما در مقام عمل شاهد هستيم نه تنها هزينه‌ها انجام شده به تسريع و روند توسعه و شکوفايي کشور منتهي نمي‌شود بلکه در مواردي به چالشي جدي از حيث اجتماعي و اقتصادي و حتي روحي و رواني براي جامعه و خانواده ها تبديل مي‌شود.

متاسفانه نگاه خانواده ها و جوانان به تحصيل نيز دچار آسيب و نارسايي است،کم نيستند جواناني که براي تاخير سربازي، اقدام به ورود به دانشگاه مي‌کنند، آنچنان که کم نيستند جواناني که براي دستيابي به فرصت هر چه بيشتر ازدواج، تحصيلات عاليه را گزينه مطلوبي تصور مي‌کنند و در اين ميان، برخي آن را پرستيژ اجتماعي تلقي مي‌کنند و به تبع با اين ديدگاه، آموزش و ارتقاي سطح علمي، به توسعه، پيشرفت و شکوفايي اقتصادي منتهي نخواهد شد.

اساسا دليلي وجود ندارد تا تمامي افراد جامعه به تحصيل در دانشگاه مبادرت ورزند و در يک نظام آموزشي صحيح با نياز سنجي منطقي، جذب دانشجو بر مبنا و اساس نياز جامعه محقق خواهد شد و اساسا با آموزش صحيح، نيازهاي جامعه با همان اخذ ديپلم نيز تأمين مي‌شود.

مقام معظم رهبري در اين خصوص مي‌فرمايند: " يکي از اشکالات آموزش و پرورش ما،بيماري دانشگاه گرايي است، در سطح محيط دانش آموزي ما، دانشگاه گرايي وجود دارد، يعني اگر کسي بخواهد درس بخواند و به دانشگاه نرسد،کَاَنَه درس نخوانده، اين خطا است، اين غلط است، لزومي ندارد، ما اين قدر در کشور نيازهاي فوري فوتي لازم و مبهم داريم که هيچ احتياجي به تحصيلات دانشگاهي ندارد، احتياج به مدرک دکتري، ارشد و غير ذلک ندارد، اين که بنده سال‌هاي متمادي، چندين بار تا حالا، روي اين هنرستان‌ها و فني حرفه‌اي‌ها تکيه مي‌کنم، به دليل اين است، اين بخش‌هاي مربوطه به فني حرفه‌اي را بايد تقويت کرد، بايد افزايش داد، خيلي‌ها هستند که در تحصيلات مربوط به هنرستان کار کرده‌اند، در فني حرفه‌اي پيشرفته‌اند، ياد گرفته‌اند، بلد شده‌اند که چه کار کنند، آمده‌اند، هم زندگي مادي‌شان تأمين است و هم از لحاظ روحي شادابند و هم به جامعه خدمت مي‌کنند."

با تأملي بر سخنان حکيمانه مقام معظم رهبري به اين واقعيت پي خواهيم برد تا زماني که در جهت اصلاح نظام آموزشي گام برنداريم همچنان شاهد نارسايي هاي فعلي خواهيم بود و طبيعتا در چنين شرايطي، در بهره‌وري لازم از نيروي انساني در راستاي توسعه اقتصادي و پيشرفتِ هر چه بيشتر موفق نخواهيم بود و البته در نقطه مقابل با اصلاح نواقص، مي‌توان روند شکوفايي کشور را با سرعت و شتاب هر چه بيشتري همراه ساخت.

 
 
 
ارسال کننده
ایمیل
متن
 
سامانه ارتباط با ما
شنبه 12 اسفند ماه
یک شنبه 13 اسفند ماه
دوشنبه 14 اسفند ماه
روز احسان و نیکو کاری

سه شنبه 15 اسفند ماه
روز درختکاری

چهارشنبه 16اسفند ماه
پنج شنبه 17اسفند ماه
جمعه  18اسفند ماه
ولادت حضرت زهرا سلام الله علیها

سامانه ارتباط مردمی کیار بیدار
کانال پایگاه خبری تحلیلی کیار بیدار در
پیام رسان سلام

پایگاه خبری تحلیلی کیار بیدار در
اینستا گرام

 
سامانه اعلام برنامه 
کیار بیدار
اوقات شرعی
پیوند ها
موسسه پژوهشي تنظيم و نشر آثار امام خميني(ره)

دفتر مقام معظم رهبري

دفتر حفظ و نشر آثار آيت الله خامنه اي

پايگاه اطلاع رساني دولت

مجلس شوراي اسلامي

وزارت خانه ها

جستجو گر يوز

استعلام تخلفات رانندگي

سامانه اعلام نياز يارانه دريافتي

سامانه گردشگري شهرستان کيار

تقويم ئو مناسبت ها

اخبار انتخابات خبرگان رهبري و مجلس شوراي اسلامي

پارسي جو -موتور جستجوي ايراني

اعتراض به حذف يارانه

پيام رسان سلام