پیشنهاد سردبیر
آخرین اخبار
پر بحث ترین ها
همراهان بیدار
امروز
-1
دیروز
-1
کل
-1
 
اخبار برگزیده
کد مطلب: 169651
شيخ اجل زندگي اجتماعي پويايي داشت/در اقصاي عالم بگشت بسي
تاریخ انتشار : 1397/02/01 11:44:33
نمایش : 63
سعدي شاعر بلند آوازه ايران و جهان، از روزگار خويش تا کنون، پيوسته مورد تحسين عام و خاص بوده است.

به گزارش پايگاه خبري تحليلي کياربيدار به نقل از خبرگزاري مهر، گروه استان ها– محمدحسين نيکوپور: گروه استان ها: شيخ اجل سعدي شيراز از نامدارترين سخن سرايان جهان است که به دليل خلق آثاري ماندگار و منحصر به فرد، بسياري انديشمندان را به ستايش واداشته است.

حضور خالق بوستان و گلستان در دوران معاصر در ايران و اقتضاي عالم نشان از اهميت او دارد.

فرح نيازکار، سعدي پژوه و سردبير فصلنامه هاي ادبي در شيراز در گفت و گو با خبرنگار مهر معتقد است که جايگاه سعدي در دو عرصه علمي و پژوهشي و يا جامعه خاص و جامعه عام مورد ارزيابي قرار مي گيرد چراکه بدين وسيله ميزان تاثيرپذيري از او در قلمروهاي مختلف علمي و ادبي آشکار است.

اين استاد ادبيات فارسي مي گويد: سعدي خداوندگار زبان و ادب پارسي است؛ بلنداي آوازه او اقصاي عالم را در نورديده و پس از گذر از ۷ سده، همچنان با تکريم و ستايش از او و آثار گران سنگش ياد مي کنند.

نيازکار با بيان اينکه گذر زمان، غبار فراموشي بر آثار ماندگار اين شاعر بزرگ بر جاي ننهاده است مي افزايد: نام سعدي همچنان از گذشته تاکنون خوش مي درخشد.

اين در حاليست که تعامل سعدي با مردم حتي بيش از نخبگان زمان خويش مشهود است و در گلستان و بوستان حکايت ها و تمثيل هاي سعدي بيش از آنکه از بطن نخبگان و اميران جامعه برخاسته باشد با استناد به مردم کوچه و بازار است.

او که از جامعه دوران خويش تجربه هاي متعددي دارد و مردم را به خوبي مي شناسد به همين اندازه از سوي مردم مورد استناد قرار مي گيرد به نحوي که اگرچه با گذر زمان با تنوع آثار بسياري از جانب شاعران و نويسندگان نامي روبه روييم اما اقبالي که به آثار وي مي شود همچنان او را در زمره پيشتازان خلق شاهکارهاي ادبي در ادب و زبان فارسي قرار داده است.

نقل قول ها هم در اين ميان از سعدي به حدي است که او را در گوشه گوشه جهان به واسطه سادگي و رواني سروده ها و حکايت هايش پرآوازه مي سازد.

اين در حاليست که به گفته فرح نيازکار بررسي آثار نگاشته شده در دوران معاصر در عرصه هاي گوناگون داستان نويسي، شعر، تاريخ نگاري، خاطره نويسي، نمايشنامه نويسي، روزنامه نگاري، طنز و ترجمه بيانگر بهره مندي خالقان اين آثار از نگاشته هاي سعدي است.

او به تاثير سعدي در داستان نويسي معاصر ما اشاره مي کند و مي افزايد: اين تاثير در داستان نويسي و ادبيات داستاني ما در آثار نويسندگاني نظير محمدعلي جمال زاده، محمد حجازي و رسول پرويزي با توجه با توجه به نثرپذيري و حکايت نويسي گلستان جلوه گر است.

اين در جايي است که حسن ميرعابديني تاثيرپذيران داستان نويس از سبک و سياق نوشتاري سعدي را در ۲ زيرگروه مقلدان «نثر» و «ساختار» قرار مي دهد و بر اين باور است که نويسندگان سنت گرايي مانند سيدمحمد جمالزاده و محمد حجازي که مضمون گرا بودند، بيشتر از جنبه مضموني و ساختار پندآموز حکايات سعدي متاثر شده اند.

نسل هاي گذشته و آنان که روزگاري مطالعه بوستان و گلستان سعدي را مانند قرآن و ديوان حافظ در زندگي روزمره قرار داده بودند هنوز هم با استناد به حکايت ها و اشعار سعدي نسل هاي پس از خود را پند داده و با مثال آوردن از آنچه او از ميان مردم دريافت مي کرده به آنچه نياز امروز است اشاره مي کنند.

همچناني که سعدي در شعري مي گويد: «صبر بسيار ببايد پدر پير فلک را/تا دگر مادر گيتي چو تو فرزند بزايد» سادگي و رواني اين بيت حکايت از پندي دارد که هر که آثار او را بخواند مي تواند در زندگي کنوني صبر پيشه کند تا از گردنه هاي روزگار سخت، گذر کند.

اين در حاليست که به باور دکتر محمد جعفر محجوب تاکنون هيچ فارسي زباني زبان دل پذير و شيوا را به فصاحت و زيبايي سعدي تکلم نکرده است و شايد بتوان حدس زد که پس از اين نيز کمتر کسي پيدا خواهد شد که به اندازه شيخ اجل بدين زبان تسلط داشته باشد.

اين سعدي پژوه و اديب مي گويد: تنها کتابي که پس از «کليله و دمنه» نگاشته شد و به شهرت و محبوبيت و يافتن قبول عام از آن درگذشت، گلستان سعدي است و اين محبوبيت و شهرت تا امروز نيز به قوت نخستين باقي است.

از سويي بارها شنيده ايم که سعدي جهانگردي دنيا ديده بوده که عليرغم عزلت گزيني بسياري شاعران حضور اجتماعي را بر ديگر وجوه شاعرانگي ارجحيت داده است.

بدين خاطر است که زنده ياد پروفسور داريوش شايگان در مقاله اي با عنوان «سعدي: زمان اجتماعي اهل ادب» اشاره مي کند که در ميان شاعران گوشه نشين تنها سعدي زندگي اجتماعي پويايي داشت. هم اهل معاشرت بود و هم سرد و گرم روزگار چشيده، هم شاعر بي همتايي بود و هم مردي دنيا ديده.

در اقصاي عالم بگشتم بسي                به سر بردم ايام با هر کسي

تمتع به هر گوشه اي يافتم                 ز هر خرمني خوشه اي يافتم

نويسنده کتاب ارزشمند «آسيا در برابر غرب» که ۲ فروردين ۱۳۹۷ چشم از جهان فروبست در اين زمينه مي گويد: آثار اخلاقي سعدي در گلستان و بوستان آمده اند و قصايد و آثار غنايي اش در غزليات، در بدايع و طيبات و خواتيم و ملمعات. تنوع پايان ناپذير و احوال عاشقانه که بازتابي است از تجارب انساني چند سويه که همانا جز سعدي نمي تواند بود، در ادبيات ايران بي مانند است.

به گفته نويسنده «فانوس جادويي زمان»، سعدي در اغلب حکاياتش، خود را با ضخصيت هاي داستان يکي مي داند و به مسايل با فاصله مي نگرد. حتي خود را از اميران برتر مي داند و چنانکه در باب هاي اول بوستان و گلستان آمده است، مدام اميران را اندرز مي دهد و به عدل گستري فرا مي خواند.

شايگان عنوان مي کند: سعدي در مقابل قدرت، خود را مردي درويش مي داند؛ حتي مرتبه اي بالاتر از طبقه علماي مذهبي براي خود قائل است. اين بلندمرتبگي، حاصل آزادگي اوست که خود از خصايل درويشي و استقلال دروني اش نشئت مي گيرد.

به گزارش خبرنگار مهر، اول ارديبهشت ماه‏، به يمن خوبي‌ها و زيبايي‌هاي انديشه سعدي‏، چون شعر و نامش جهانگير شد و هر ساله همزمان با شيراز، در بسياري از شهرهاي ايران و جهان دوستدارانش اين روز را به جشن نشسته و از خوان حکمت‏، عشق، پند و زيبايي‌هايش خوشه‌ها مي چينند.

 
 
 
ارسال کننده
ایمیل
متن