پیشنهاد سردبیر
آخرین اخبار
پر بحث ترین ها
همراهان بیدار
امروز
-1
دیروز
-1
کل
-1
 
اخبار برگزیده
کد مطلب: 169656
ظريف: درصورت تغيير رويکرد آمريکا، امکان تبادل زندانيان وجود دارد/ قوه قضاييه در ايران مستقل است
تاریخ انتشار : 1397/02/02 09:27:25
نمایش : 65
وزير امور خارجه کشورمان در مصاحبه با شبکه تلويزيوني سي‌بي‌اس آمريکا امکان تبادل زندانيان ميان دو کشور را به تغيير رويکرد خصمانه واشنگتن مشروط کرد.
به گزارش پايگاه خبري تحليلي کياربيدار به نقل از  گروه بين‌الملل باشگاه خبرنگاران جوان، محمدجواد ظريف وزير امور خارجه کشورمان در مصاحبه با شبکه تلويزيوني سي‌بي‌اس گفت در صورت تغيير رويکرد آمريکا امکان تبادل زندانيان با اين کشور وجود دارد.

وي در ادامه تصريح کرد: قوه قضاييه در ايران مستقل است، همانگونه که در آمريکا اين چنين است، و ما نمي‌توانيم در تصميمات آن اعمال نفوذ کنيم.

ظريف در ادامه‌ي گفتگو با «مارگارت برنان» ضمن انتقاد از مواضع واشنگتن درخصوص اتباع آمريکايي بازداشت‌شده در ايران گفت: آمريکا بايد به اين موضوع (آزادي اتباع آمريکايي) به ديد گفتگو با يک کشور مستقل نگاه کند و اگر اين مسئله اتفاق بيفتد، آمريکا متوجه تغيير خواهد شد.

وي خطاب به مجري شبکه سي‌بي‌اس تاکيد کرد: شما با بي‌احترامي به يک کشور يا به مردم و دولت آن و بيان اظهاراتي چون لزوم تغيير نظام ايران نمي‌توانيد با آن وارد گفتگو شويد. شما [با چنين اظهاراتي] فضايي براي شکل‌گيري يک گفتگوي واقعي باقي نمي‌گذاريد.

وزير خارجه کشورمان در ادامه در پاسخ به سوال «مارگارت برنان» که بار ديگر از او پرسيد آيا ايران آمادگي دارد که مانند زمان اوباما، زندانيان دو کشور با يکديگر مبادله شوند، گفت: اين مسئله (آزادي زندانيان) قطعا از منظر بشردوستانه امکان‌پذير است اما نيازمند تغيير رويکرد آمريکاست.

وي در عين حال در اين مصاحبه تاکيد کرد که شرايط جسمي اتباع آمريکايي بازداشت‌شده در ايران به دقت تحت نظر است و به سلامتي آنان توجه مي‌شود.

وزير خارجه ايران همچنين در اين مصاحبه که پيشتر بخش‌هايي از آن منتشر شده بود، گفت: «در صورتي که ترامپ تحريم‌هاي ايران را برقرار کند، ايران نيز آماده است برنامه هسته‌اي خود را از سر بگيرد.»

وي تصريح کرد: «ما گزينه‌هايي آماده کرده‌ايم که از جمله آن‌ها از سرگيري فعاليت‌هاي هسته‌اي با سرعتي بيشتر از گذشته است. واضح است بقيه کشورها نمي‌توانند انتظار داشته باشند ما به توافقي پايبند باشيم که نقض شده است.»

ظريف در بخش ديگري از اين مصاحبه که روز جمعه منتشر شد (اينجا)، گفت: مايک پمپئو، گزينه پيشنهادي ترامپ براي وزارت خارجه آمريکا و رئيس کنوني سيا در جلسه هفته گذشته در سنا به صلح‌آميز بودن برنامه هسته‌اي ايران اعتراف کرد.

وي افزود: اعتراف پمپئو در جلسه استماع کنگره اعترافي ديرهنگام است، اما نشان مي‌دهد که وجود تحريم‌ها عليه ايران بي‌دليل بوده است.

وزير خارجه کشورمان سپس با اشاره به اين اعترافات و اينکه ايران به دنبال بمب هسته‌اي نبوده است، گفت: حال آمريکا مي‌خواهد تحريم‌ها را برگرداند در حالي که ما به دنبال ساخت بمب نبوده‌ايم؟!

انتهاي پيام/

 
 
 
ارسال کننده
ایمیل
متن