پیشنهاد سردبیر
آخرین اخبار
پر بحث ترین ها
همراهان بیدار
امروز
-1
دیروز
-1
کل
-1
 
اخبار برگزیده
کد مطلب: 169663
دلار تقلبي را چگونه شناسايي کنيم؟
تاریخ انتشار : 1397/02/03 09:30:54
نمایش : 149
خواه ناخواه فعلا "دلار" به روال گذشته حکمران بازار ارز ايران است، حتي اگر تک نرخي شود، معامله آن قاچاق و يا قرار باشد زماني يورو و يا پول محلي جايگزين آن شود. در هر حال همواره ارز خواستني اين بازار بوده و در مواقعي اشتها براي چنگ زدن به آن تشديد شده است. در اين بين سواستفاده از اين تقاضا و قالب‌کردن نوع تقلبي ارز خاص آمريکايي به مخاطبان ناآشنا مورد توجه خواهد بود.

به گزارش پايگاه خبري تحليلي کياربيدار به نقل از  ايسنا، در چند ماه اخير که بازار ارز دچار نوسانات شديدتري نسبت به گذشته شد و قيمت دلار در روندي افزايشي قرار گرفت و از ۶۰۰۰ تومان نيز گذشت،  با افزايش تقاضاي خريد و تشکيل صف‌هاي طولاني مقابل صرافي‌ها، دلالان و يا افراد ديگري به طرق مختلف و با شدت بيشتري دست به خريد و فروش دلار زدند که خود با توجه به التهابي که وجود داشت مي‌توانست موجب سوء استفاده برخي شود. از اين رو  پليس در رابطه با خريد دلارهاي تقلبي هشدار داد و به مخاطبان بازار ارز اعلام کرد که مراقب سوء استفاده‌هاي احتمالي باشند. اين در حالي است که حتي بعد از تصميم دولت براي تک نرخي شدن ارز از حدود ۱۰ روز پيش و ممنوعيت مبادله دلار در بازار آزاد و خارج از سيستم بانکي همچنان برخي تحرکات براي خريد و فروش دلار در بازار از سوي دلالان و يا افرادي وجود دارد که بازهم مي‌تواند خطر خريد دلار تقلبي را در شرايطي که صرافي‌ها معامله‌اي انجام نمي‌دهند را افزايش دهد، از اين رو توجه به اسکناس مورد خريد و اصل بودن آن براي مشتري ضروري است.

در رابطه با اينکه چگونه دلار غيرتقلبي خريداري شود و اصل قابل شناسايي باشد، اولين مسئله اين است که بايد به صرافي‌هاي مجاز  و همچنين شعب ارزي و يا ارزي- ريالي  بانک‌ها تا حد امکان براي خريد دلار مراجعه کرد تا از دريافت اصل اين اسکناس اطمينان يافت. اما در مورد تشخيص اصل بودن اسکناس دلار بر اساس آنچه که در سايت بانک مرکزي آمريکا (فدرال رزرو) در رابطه با فيوچرهاي امنيتي دلار اعلام شده، بايد گفت که در حال حاضر اين بانک هفت اسکناس يک دلاري، دو، پنج، ۱۰، ۲۰، ۵۰ و ۱۰۰ دلاري چاپ مي‌کند که داراي هفت فاکتور امنيتي هستند که مي‌توان آن را از نوع تقلبي دلار تشخيص داد.

 

اول "جنس" کاغذ است که سه چهارم اسکناس‌هاي آمريکايي از کتان و يک چهارم از پارچه تشکيل مي‌شوند و داراي خطوط قرمز، آبي بوده و فيبرمانند هستند. دومين مورد به "مهر وزارت خزانه‌داري آمريکا" برمي‌گردد که به شکل سبز رنگ و در سمت راست اسکناس زده مي‌شود. فاکتور سوم "سطح برجسته" دلار است که به راحتي از طريق لمس کردن قابل حس خواهد بود. "مهر بانک مرکزي آمريکا" مورد چهارم است که به رنگ مشکي و در سمت چپ دلار قرار دارد.

"پرتره" ديگر مشخصه دلار آمريکايي است که حاوي اشخاص مشهور آمريکاست و روي اسکناس نقش بسته است. همچنين "شماره سريال" ششمين فاکتور امنيتي اين اسکناس‌هاست که حاوي ۱۱ کاراکتر متشکل از اعداد و حروف است که در صورت گرفتن اسکناس در برابر نور به شکل متفاوتي از حالت عادي نشان داده مي‌شود. هفتمين فاکتور امنيتي اسکناس دلار "نوار امنيتي سه بعدي" است که بر روي آن قرار دارد و به رنگ آبي يا بنفش در اسکناس‌هاي ۱۰۰ دلاري به طور خاص ديده مي‌شود.

                     

 

 

راه‌هاي شناسايي ۱۰۰ و ۵۰ دلاري

اما در مبادلات دلاري دو اسکناس ۵۰ و ۱۰۰ دلاري رايج تر بوده و بيشتر مبادله مي شود که در ادامه جزئيات بيشتري در مورد نحوه فيوچرهاي امنيتي آنها مطرح مي‌شود.

در مورد اسکناس ۱۰۰ دلاري يکي از شناسنه‌ها واترمارک است. با نگه داشتن ۱۰۰ دلاري در مقابل نور، تصوير کم رنگ "بنجامين فرانکلين" -مخترع آمريکايي-در فضاي خالي راست اسکناس را پيدا کنيد. تصوير از هر دو سمت اسکناس قابل مشاهده است.

نکته ديگر تغيير رنگ جوهر در اسکناس است به طوري که اگر کمي اسکناس را کج کنيد عدد ۱۰۰ در گوشه پايين سمت راست روي اسکناس از رنگ مسي به سبز تغيير مي‌کند. همچنين با کج کردن اسکناس تغيير رنگ زنگ را در دوات از مسي به رنگ سبز مشاهده مي کنيد، بدين معناکه با حرکت اسکناس زنگ در داخل دوات ناپديد يا پيدا شود.

نوارامنيتي سه بعدي ديگر مشخصه امنيتي اسکناس ۱۰۰ دلاري است. در حالي اسکناس را پشت و رو مي کنيد، به نوار آبي رنگ نگاه کنيد، همان طور که مي‌بينيد ناقوس‌هاي آبي رنگ با حرکت اسکناس به ۱۰۰s تغيير شکل مي‌دهد. هنگامي که مي‌چرخانيد(پشت و رو)، زنگ‌ها و ناقوس‌ها از سمتي به سمت ديگر مي روند و اگر آن را به سمت راست بچرخانيد، آنها بالا و پايين مي‌روند.

نخ امنيتي راه ديگر شناسايي ۱۰۰ دلاري است و در تاروپود کاغذ قرار دارد و بر روي آن چاپ نشده است. اسکناس را در مقابل نور نگه داريد تا يک نخ امينتي که به صورت عمودي در سمت چپ اسکناس قرار دارد، نمايش داده شود. اين نخ امنيتي به حروف USA و ارقام ۱۰۰ با الگويي متناوب منقش شده و از هر دو طرف اسکناس قابل مشاهده است. هنگامي که اين نخ در برابر نور ماوراء بنفش قرار بگيرد، به رنگ صورتي روشن در مي‌آيد.

         

        

اما در مورد مشخصه‌ها اسکناس ۵۰ دلاري بايد گفت که اگر اسکناس را در برابر نور نگه داريد يک نخ امينتي که به صورت عمودي در سمت راست پرتره قرار دارد، مي‌بينيد. اين نخ منقش به متن USA ۵۰ و يک پرچم کوچک با الگويي متناوب وارد شده و از هر دو طرف اسکناس قابل مشاهده است. هنگامي که اين نخ در برابر نور ماوراء بنفش قرار بگيرد، به رنگ زرد در مي آيد.

همچنين با نگه داشتن ۵۰ دلاري در مقابل نور، تصوير کم رنگ "گرانت" -رئيس جمهور اسبق آمريکا- در فضاي خالي راست اسکناس نمايان مي‌شود، تصوير از هر دو سمت اسکناس قابل مشاهده است. در عين حال که اگر  کمي اسکناس را کج کنيد، عدد ۵۰ در گوشه پايين سمت راست روي اسکناس از رنگ مسي به سبز تغيير مي‌کند.

انتهاي پيام

 
 
 
ارسال کننده
ایمیل
متن