پیشنهاد سردبیر
آخرین اخبار
پر بحث ترین ها
همراهان بیدار
امروز
-1
دیروز
-1
کل
-1
 
اخبار برگزیده
کد مطلب: 169665
«محمد بن نايف» و نزديکانش هر لحظه ممکن است دست به تحرکاتي بزنند
تاریخ انتشار : 1397/02/03 10:31:28
نمایش : 63
غانم الدوسري فعال سياسي عربستاني فاش کرد که محمد بن نايف و نزديکانش در حمله مسلحانه اخير به کاخ پادشاه اين کشور دست داشته اند و نظاميان وفادار به او ممکن است هر لحظه دست به تحرکاتي بزنند.

به گزارش پايگاه خبري تحليلي کياربيدار به نقل از خبرگزاري مهر، گروه بين الملل- شيرين سماره: «غانم الدوسري» فعال سياسي عربستاني و از معارضان خاندان آل سعود با اشاره به حمله مسلحانه اخير به کاخ پادشاه عربستان تأکيد کرد حوادثي که اخيرا در عربستان رخ داده است واقعي است و روايت دولت اين کشور در خصوص تيراندازي به سوي يک پهپاد تفريحي صحت ندارد.

وي تأکيد کرد که «محمد بن نايف» وليعهد برکنار شده عربستان و نظامي هاي همسو با او همان افرادي هستند که از سلاح هاي سبک و پيشرفته در درگيري هاي اخير استفاده کرده اند و عربستان به زودي شاهد تحرکات مردمي خواهد بود که ديگر ايمان آورده اند که بن سلمان با دروغ پردازي و بحران سازي در تلاش است تا مردم را فريب دهد تا از او حمايت کنند.

اين فعال سعودي در خصوص دلايل سياست پنهان کاري عربستان در مقابل افکار عمومي هم گفت که رياض به دنبال آن است تا به جهان بگويد که امنيت در اين کشور برقرار است و همه چيز در امن و امان است. در حالي که بسياري از افرادي که با من در تماس بوده اند اعلام کرده اند که تهديد شده اند تا تصاوير مربوط به حوادث اخير عربستان را منتشر نکنند.

الدوسري گفت که نمي توان به صورت دقيق گفت که از داخل کاخ پادشاه عده اي قصد کودتا عليه او را داشته اند اما برخي از نظاميان عالي رتبه وفادار به محمد بن نايف ممکن است هر لحظه دست به تحرکاتي بزنند و بدون شک محمد بن نايف و اطرافايانش در حادثه تيراندازي اخير در نزديکي کاخ پادشاه عربستان دست داشته اند.

وي در خصوص وضعيت پادشاه عربستان نيز گفت: بر اساس برخي روايات او در حال حاضر به يک پايگاه هوايي انتقال داده شده است و يک روايت ديگر نيز مي گويد که او از ابتدا در مزرعه اش حضور داشته و در هنگام حمله در قصر نبوده که به نظر مي رسد روايت دوم تلاشي براي پنهان کردن واقعيت انتقال پادشاه عربستان از قصرش است.

الدوسري در خصوص احتمال تکرار حوادث مشابه در عربستان هم گفت: اگر محمد بن سلمان به سياست هاي فعلي خود ادامه دهد ممکن است حوادث مشابهي رخ دهد اما مهم اين است که تحرک و تغيير از سوي مردم انجام شود نه خاندان حاکم به همين دليل انتظار مي رود که در مدت زمان آتي نزاعي دوباره در بگيرد.

اين فعال عربستاني تأکيد کرده است که متأسفانه شاهد تحرکات مردمي نبوده است و او اميدوار است که تحرک واقعي از سوي مردم صورت بگيرد نه خاندان آل سعود، وي افزود: مردم در حال حاضر در حال درک اين مسأله هستند که حاکميت عربستان در طول سالهاي گذشته آنها را فريب داده و به سود مردم فعاليتي نکرده است اما اينکه مردم کي دست به اعتراض مي زنند مشخص نيست، من نمي خواهم که با سرنگوني يک ديکتاتور در داخل خاندان آل سعود يک ديکتاتور ديگري روي کار بيايد بايد تغيير از داخل مردم باشد و مردم خودشان نماينده خود را انتخاب کنند.

وي در ادامه تأکيد کرد که حاکمان عربستان براي خود دشمنان فرضي ايجاد مي کنند وتلاش مي کنند تا با بحران سازي اين حس را در مردم ايجاد کنند که آنها در خطر هستند و به همين دليل مردم بايد در کنار حاکميت بمانند اين در حالي است که حاکميت، خود دشمن واقعي مردم است و اين حکومت مردم را از حقوق اوليه شان محروم کرده و هيچ دشمن ديگري به غير از اين خانواده (آل سعود) وجود ندارد.

فعال سياسي عربستان در واکنش به سوالي در خصوص واقعيت تغييرات و اصلاحاتي که بن سلمان به آن دست زده هم گفت که اين اقدامات تلاشي براي پيام دادن به غرب از سوي بن سلمان است. او مي خواهد از اين طريق به غربي ها بگويد تغيير از طريق او حاصل خواهد شد اين در حالي است که هيچ کدام از اين تغييرات منجر به بازيابي حقوق مردم و شهروندان نشده است و در اصل اينها حقوق اوليه اي بوده که نبايد مردم از آن محروم مي شدند و حقوق واقعي حق آزادي بيان، برابري و کرامت انساني است که بن سلمان هرگز به اين موضوعات نپرداخته است. او اگر صادق بود بايد به مردم حقوق کاملشان را مي داد و زندان هاي عربستان را با افرادي که تنها گناهشان اظهار نظر يا نوشتن يک توييت انتقادي است، پُر نمي کرد.

 
 
 
ارسال کننده
ایمیل
متن