پیشنهاد سردبیر
آخرین اخبار
پر بحث ترین ها
همراهان بیدار
امروز
-1
دیروز
-1
کل
-1
 
اخبار برگزیده
کد مطلب: 169802
پوشش ۷۰۰ هزار خانواده جديد در کميته امداد طي امسال/افزايش ۱۳ درصدي مستمري مددجويان
تاریخ انتشار : 1397/03/02 09:25:43
نمایش : 81
رئيس کميته امداد امام خميني (ره) از پرداخت ۱۰۰ هزار فقره وام از محل وام اشتغال روستايي با متوسط ۲۵ ميليون تومان به افراد تحت پوشش اين کميته خبر داد.

به گزارش پايگاه خبري تحلبيلي کياربيدار به نقل از  ايسنا، سيدپرويز فتاح با بيان اينکه "با کمک مجلس و دولت پرداخت مستمري افراد تحت پوشش کميته امام خميني(ره) سه برابر شده است"، گفت: براي مثال يک خانواده پنج نفره به غير از مبلغ يارانه خود ۴۶۵ هزار تومان مستمري دريافت مي‌کنند.

وي با اشاره به افزايش ۱۳ درصدي مستمري افراد تحت پوشش اين کميته در سال جاري افزود: به هر يتيم به طور متوسط مبلغ ۲۰۰ هزار تومان پرداخت مي‌شود. همچنين کودکان محسنين به طور ميانگين در هر ماه بين ۸۰ تا ۸۵ هزار تومان از سوي حاميانشان کمک‌هاي مالي دريافت مي‌کنند.

رئيس کميته امداد امام خميني(ره) در ادامه با اشاره به ديگر خدمات ارائه شده از سوي کميته امداد امام خميني(ره) به افراد تحت پوشش اظهار کرد: خدمات دانش‌آموزي هم در ابتداي سال تحصيلي و هم در انتهاي آن، خدمات دانشجويي به شکل پرداخت ۵۰ تا ۶۰ درصد هزينه تحصيل، خدمات درماني شامل پرداخت بيمه پايه و بيمه مکمل درمان و پرداخت بيمه اجتماعي به شکل پوشش ۳۰۰ هزار خانواده نيازمند از ديگر خدمات کميته امداد امام خميني(ره) است که در بخش بيمه اين افراد مي‌توانند بعد از ۱۰ سال بازنشست شده و از شبکه بيمه مستمري دريافت کنند.

فتاح در ادامه با تاکيد بر اينکه اصلي‌ترين مأموريت کميته امداد امام خميني (ره) در حوزه اشتغال تعريف شده است، تصريح کرد: خدمت ديگر اين کميته مربوط به حوزه مسکن و در مورد پرداخت اجاره‌خانه يا ساخت و ساز منازل مددجويان است.

وي با اشاره به اينکه يکي از شعارهاي رئيس‌جمهور در دوران انتخابات مربوط به ريشه‌کن شدن فقر مطلق بوده است، گفت: چندي پيش در يکي از صحبت‌هايم گفته بودم که رئيس‌جمهور به وعده خود عمل کرده است اما از اين صحبت برداشت‌هاي متفاوتي صورت گرفته است. معناي صحبت من اين بود که دولت در سال ۹۶ تبصره ۱۴ را براي اولين اجرا کرد که در آن چهار هزار ميليارد تومان به شکل مشترک در اختيار کميته امداد و سازمان بهزيستي قرار گرفت. دولت نيز اين وعده خود را به شکل صددرصدي اجرا کرد.

رئيس کميته امداد امام خميني(ره) در ادامه توضيح داد: همچنين براساس تبصره ۱۶ نيز سه هزار ميليارد تومان وام قرض‌الحسنه اشتغال به کميته امداد اختصاص يافت که ۹۰ درصد از اين مبلغ به شکل وام در اختيار متقاضيان قرار گرفته است. اين دو اقدام مربوط به سال اول فعاليت دولت دوازدهم بوده است. همچنين دولت در بخش سوم فعاليت‌هاي خود نيز بيش از ۹۰ درصد از رديف اصلي بودجه کميته امداد را پرداخت کرده که نسبت به ساير دستگاه‌ها ميزان قابل توجهي است.

فتاح در ادامه با بيان اينکه از محل رديف تبصره ۱۴ در سال ۹۷، هفت هزار ميليارد تومان براي رفع فقر مطلق به کميته امداد اختصاص يافته است، ادامه داد: دولت به شعار خود درباره فقر مطلق عمل کرده است. منظور از فقر مطلق افرادي هستند که به نان شب خود محتاج هستند. در سال‌هاي گذشته دولت به همه آحاد جامعه يارانه پرداخت مي‌کرد تا کسي به نان شب خود محتاج نباشد. اين در حالي است که از زمان آغاز پرداخت يارانه و با گذشت شش تا هفت سال مبلغ يارانه ارزش خود را از دست داده و در حال حاضر کميته امداد تلاش مي‌کند تا از سوي دولت مبلغي را در قالب مستمري به افراد نيازمند جامعه پرداخت کند. به طوري که يک خانواده يک نفره به همراه يارانه خود نزديک به ۲۰۰ هزار تومان در ماه دريافت مي‌کند. اين ميزان در مورد يک خانواده پنج نفره به همراه مبلغ يارانه تا ۶۹۰ هزار تومان مي‌رسد.

وي با بيان اينکه در تبصره ۱۴ براي ۷۰۰ هزار خانواده که تحت پوشش کميته امداد امام خميني (ره) ظرفيتي قرار داده شده است تا تحت پوشش قرار بگيرند، گفت: در صورتي که اين حمايت‌ها به همين صورت ادامه پيدا کند مي‌توانيم ادعا کنيم که فقر مطلق از بين خواهد رفت.

رئيس کميته امداد امام خميني(ره) با اشاره به اينکه در دو و نيم سال گذشته نزديک ۱۵ درصد از افراد تحت پوشش کميته امداد کاسته شده است، اظهار کرد: از بين يک ميليون و ۷۴۰ هزار خانواده تحت پوشش ۲۳۰ هزار نفر از آنها همزمان با توانمندي خود از چتر پوششي کميته امداد خارج شده و به يک ميليون و ۵۱۰ هزار نفر رسيده است.

فتاح در ادامه با اشاره به اينکه تلاش کميته امداد اين است که اين افراد به خودکفايي برسند، تصريح کرد: در کنار افرادي که به دلايل طبيعي مانند فوت، ازدواج، آزادي از زندان و ... از پوشش کميته امداد خارج مي‌شوند، افراد ديگري نيز با استفاده از دريافت وام قرض‌الحسنه توانمند مي‌شوند. سال گذشته متوسط پرداختي وام کميته امداد به هر خانواده در طول سال سه ميليون تومان بوده است.

رئيس کميته امداد امام خميني(ره) با بيان اينکه "اشتغال و توليد ريشه فقر را از بين مي‌برد"، اظهار کرد: هر چه دولت و مجلس اشتغال را رونق بدهند، ورودي‌هاي کميته امداد کمتر مي‌شوند. سال گذشته ۹۰۰ هزار نفر در صف وام اشتغال قرار داشتند که از محل تبصره ۱۶ به ۱۳۵ هزار فقره وام پرداخت شده است. در صورتي که کميته امداد هيچ ورودي‌اي نداشته باشد پرداخت وام به اين ۹۰۰ هزار نفر نزديک به هفت سال طول مي‌کشد.

وي همچنين با بيان اينکه "يکي از گران‌ترين و مهمترين سطح خدمات کميته امداد مربوط به حوزه مسکن است"، تاکيد کرد: سال گذشته ۱۰۰ هزار خانواده فاقد مسکن بودند و کميته امداد هر ساله به طور متوسط ۱۰ هزار خانه مي‌سازد. با اين وجود امسال براساس توافقي که هفته گذشته با بنياد برکت و سپاه انجام شد اين دو نهاد نيز ۱۰ هزار خانه ديگر براي مددجويان کميته امداد مي‌سازند.

فتاح با بيان اينکه "يکي ديگر از کارهاي مهم دولت و مجلس در حوزه مسکن، واگذاري ۵۰ هزار واحد مسکن مهر بدون متقاضي به کميته امداد است"، تصريح کرد: اگر اين روند دو سال تکرار شود همه مددجويان بدون مسکن خانه‌دار مي‌شوند.

رئيس کميته امداد در ادامه اظهار کرد: يکي از چالش‌هايي که با آن روبه‌رو هستيم اين است که اگر کميته امداد را خيلي جذاب نشان دهيم ممکن است به بيکاري دامن زده شود. براي مثال ممکن است افراد فکر کنند چرا بايد کار کنيم؟ به همين دليل نبايد به تقاضاي کاذب دامن بزنيم. همچنين مساله ديگر پراکندگي در ارائه کمک به مردم است. در حال حاضر دفتر امام جمعه و ... محل مراجعه مردم شده است در حالي که نيازمندان بايد به کميته امداد يا بهزيستي مراجعه کنند. ما نيز بايد عملکرد شفافي داشته باشيم تا مردم به ما اعتماد کنند.

وي با اشاره به برنامه‌هاي کميته امداد همزمان با ماه مبارک رمضان نيز توضيح داد: علاوه بر اعلام توضيح سبد غذايي از سوي دولت، مردم نيز براي اطعام نيازمندان به شکل کالايي يا نقدي به کميته امداد مراجعه مي‌کنند و اين کميته نيز از طريق اين کمک‌ها بن‌کارت‌هايي را به نيازمندان اعطا مي‌کند. در حال حاضر ايتامي نيز که تحت پوشش يک يا چند حامي قرار مي‌گيرند، به طور متوسط هر ماه ۲۰۰ هزار تومان کمک مالي دريافت مي‌کنند که اين ميزان در سال گذشته ۱۵۰ هزار تومان بوده است. کميته امداد در سطح ملي ۲۵۰ هزار حامي براي فرزندان محسنين جذب کرده است. فرزندان محسنين کساني هستند که سرپرست دارند اما سرپرست آنها از پرداخت هزينه زندگي آنها ناتوان است.

فتاح با بيان اينکه "در حال حاضر نزديک به ۳۰۰ هزار فرزند در طرح حمايت از ايتام و محسنين قرار دارند"، اظهار کرد: ترجيح بيشتر مردم حمايت از ايتام است؛ اين در حالي است که وضع کودکان محسنين به مراتب بدتر از اين گروه بوده و نيازمند کمک‌هاي بيشتري هستند.

 
 
 
ارسال کننده
ایمیل
متن